Barevné sochy s krásnou duší z ateliéru Vladimíra Preclíka ozdobí budovu hradeckého Regiocentra Nový Pivovar. Stálá expozice objektů, které jeden z největších hradeckých rodáků městu daroval, bude s velkou slávou otevřena veřejnosti už za pár dní. Sláva je pochopitelná. Devětasedmdesátiletý Vladimír Preclík, jehož díla vlastní slavné světové galerie, patří k nejosobitějším evropským tvůrcům, je věrným východočeským patriotem.
 
Myšlenka, která v těchto dnech získává konkrétní podobu, vznikla před čtyřmi lety, když byla Vladimíru Preclíkovu udělena prestižní Cena Františka Ulricha. „Vladimír Preclík tehdy poděkoval za ocenění velkorysou nabídkou,“ vzpomíná na jaro roku 2004 hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. „Uvedl, že by rád rodnému kraji věnoval výběr ze své tvorby. Tenkrát jsem přislíbil, že udělám vše pro to, aby jeho sochy a obrazy našly v Hradci Králové důstojné místo. Mám radost, že jsem svému slibu mohl dostát.“
 
Sochy a výtvarné objekty Vladimíra Preclíka zdobí jeho rodné východní Čechy už řadu let. Nejznámější je Květ Polabí u hradeckého hotelu Alessandria, busta Václava Klimenta Klicpery vedle vchodu do Klicperova divadla, plastika Humprecht v nově rekonstruovaném hradeckém Studiu Beseda a kovová plastika Antické drama, která hlídá náměstíčko před Klicperovým divadlem.
 
Stálou expozici svých soch v Regiocentru Nový Pivovar zahájí 12. února sám Vladimír Preclík.