Podle Milana Steklého z převýšovského letního parketu se tady letos uskuteční pět rockový zábav, na nichž se postupně představí tři kapely. Největším lákadlem nynější sezony se stane zřejmě skupina Odyssea, která do Převýšova na Chlumecku jezdí už od doby vzniku parketu ve stávající podobě, tedy od roku 1979. Prvním letošním účinkujícím se stalo 3. července Kyvadlo, které se zde objeví ještě 28. srpna, 17. července a 21. srpna zahraje Benefit a 14. srpna zmíněná Odyssea.

Parket však neměl vždy na růžích ustláno. „Za minulého režimu byl perzekvován a podroben různým zákazům a kontrolám, nicméně činnost přerušena nikdy nebyla,“ sdělil za provozovatele parketu Milan Steklý. Na nejbližší období parket žádné velké změny neplánuje. Chce i nadále sázet na osvědčené rockové zábavy.

Začátky zařízení ležícího pod korunami dubů se začaly psát už v padesátých letech minulého století. Místo pódia tehdy ještě sloužil vůz. V polovině sedmdesátých let vyrostly v sousedství sportovní kabiny a v roce 1979 začal fungovat letní parket v nynější podobě.

Od té doby už projelo na nedaleké železniční trati hodně vlaků, takže obec uvažuje o opravě a modernizaci areálu. Hlavním problémem jsou však podle starosty Ladislava Steklého peníze. „Letos jsme žádali o nějaké dotace, ale nedopadlo to. Budeme se snažit dál,“ slibuje. Oprava pódia včetně střechy má přijít zhruba na 800 tisíc korun. Do budoucna by však v úvahu přicházelo také zastřešení vlastního parketu či stavba odpovídajícího hygienického zázemí pro návštěvníky.

Co se na léto v okrese chystá

Přehled velkých hudebních i divadelních akcí či srazů, které se na Hradecku pro letošní rok chystají:

Letní parket Výrava – po celé léto každý pátek či sobotu, nejbližší akcí je sobotní festival revivalových kapel jako Queen či AC/DC, začátek ve 13 hodin, Výrava hospoda U Hrubých, poslední akce 11. 9.
Drumska – 10. – 11. 7., areál Festival parku – ZRUŠENO
Motosraz IRON BIKERS 2009 – 31. 7. – 2. 8., Chlumec nad Cidlinou
Folk a country – 7. – 8. 8., areál Festival parku – ZRUŠENO
Summer of Love – 15. 8., areál Festival parku Hradec Králové
Hip Hop Kemp – 20. – 22. 8., areál Festival parku Hradec Králové
Semtex festival – 29. 8., areál Festival parku Hradec Králové
Fišerův Bydžov – 4. a 5. září, festival dechových hudeb v Novém Bydžově
Czech Truckfest – 11. – 13. 9. , areál hradeckého letiště
Jazz Goes to Town – 12. – 17. 10., v ulicích města