Příběh krvavé legendy ožije již o tomto víkendu na Kunětické hoře. Východočeské divadlo v Pardubicích chystá na tuto sobotu a neděli vždy od devatenácti hodin premiéru představení Čachtická paní.

„Text i inscenace vzniká přímo pro exteriér hradu Kunětické hory,“ informoval náš Deník ředitel Východočeského divadla Petra Dohnal.
„Nová verze příběhu, jehož různá zpracování patří k vůbec nejčtenějším knihám u nás,“ konstatoval mluvčí pardubického stánku paní Thálie Radek Smetana.

„Zápas dobra a zla inspirovaný skutečnou zkušeností bezpráví i odvěkou lidskou touhou po lásce a nesmrtelnosti je trochu hororem, thrillerem, milostným příběhem i soudním dramatem. Tím vším je legenda o jedné z nejstrašlivějších hradních paní, kterou můžete vidět na Kunětické hoře v české premiéře,“ řekl Radek Smetana.

„Skutečný příběh sériové vražedkyně, která měla na svědomí mučení a smrt více než šesti set mladých děvčat, se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Je těžké hledat po staletích pravdu nebo dokonce nahlížet do duše člověka, jehož opravdové skutky překryla spousta mýtů a legend. Přesto se o to v případě Alžběty Báthory historici stále znovu pokoušejí. A nejen oni. Postava Čachtické paní inspirovala mnoho spisovatelů, dramatiků, režisérů či choreografů,“ podotkla dramaturgyně Jana Uherová.

Co bylo důvodem k tolika bestiálním činům uherské hraběnky? Touha po nesmrtelnosti, po věčném mládí? Proto se koupala v krvi mladých panen? Nebo to byla jenom svévole, radost z mučení a sadismus? Odpovědi na tyto otázky si kladou inscenátoři, aby spolu s diváky našli nejpravděpodobnější důvody tohoto bizarního historického příběhu. Ten nás zavede na Čachtický hrad Alžběty Báthory a do pomyslné soudní síně, kde hraběnčiny skutky soudí palatin hrabě Thurzo, královský diplomat Nyáry a kněz Ponicenus.

„Zároveň prožijeme silný milostný příběh domnělé Alžbětiny nemanželské dcery Eržiky, která se zamilovala do zbojnického kapitána, a příběh mladého zběha Kaliny, který riskuje život, aby zachránil svou sestru Magdu ze spárů krvelačné Báthoryčky,“ podotkla dramaturgyně.
Tři příběhy, tři soudci, šest set obětí a mnoho historických postav – to vše přinese neopakovatelný večer na Kunětické hoře či později také v Městském divadle.

Režie představení se ujal Petr Novotný, který titulní roli svěřil pardubické herečce Kristině Jelínkové.