Hlavním tématem je v letošním roce emigrace a život 
v exilu.

V Královéhradeckém kraji se na mnoha základních i středních školách promítají filmy a následně žáci debatují s pamětníky, kteří jim přibližují poválečné období našich dějin.

Do projektu se zapojila také Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové - Vocelova, kde beseda proběhne právě dnes.

Dvacátého druhého listopadu se Příběhy bezpráví přesunou na hradeckou Základní školu a Mateřskou školu Josefa Gočára. Děti zhlédnou film Nikomu jsem neublížil a jako host přislíbil svoji účast Jaroslav Mach, který v roce 1968 z Československa emigroval.

Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách. V rámci této akce je každý rok nabídnut základním a středním školám zdarma jeden film pojednávající o období komunistického Československa. Nedílnou součástí celého projektu je uspořádání besedy s pamětníky, historiky či dokumentaristy, následující bezprostředně po projekci filmu.

„Snažíme se žáky a studenty vést k přemýšlení a diskuzi o stále živé etapě našich dějin. Považujeme to za důležité právě v době, kdy generace jejich rodičů a prarodičů jako by zapomínala na to, jakého režimu jsme se zbavili,“ řekl ředitel a zakladatel projektu Příběhy bezpráví Karel Strachota. Do projektu se momentálně zapojilo přes 700 škol z více než 400 obcí a měst po celé České republice.

Důležitou doprovodnou aktivitou Příběhů bezpráví je vyhlášení Ceny Příběhů bezpráví, která se letos bude udělovat již potřetí. Jde o ocenění osobností za jejich postoje a činy v období komunistického Československa.

Jednotlivé nominace předkládají studenti, o laureátech rozhoduje studentská porota. V minulých letech byli mezi oceněnými např. bývalá televizní moderátorka a signatářka Charty 77 Kamila Moučková či jedna z posledních obětí komunistického režimu Pavel Wonka. Letošní ročník je věnován památce Pavla Tigrida.