VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí muzikanti v Belgii nezklamali

HRADEC KRÁLOVÉ - Orchestr Primavera, který působí při hradecké ZUŠ Na Střezině, čekal minulý víkend nelehký úkol - na soutěžním festivalu v belgickém Neerpeltu navázat na úspěch, který mladí muzikanti přivezli ze stejné soutěže před dvěma roky a úspěšně tak reprezentovat Českou republiku a město Hradec Králové.

3.5.2007
SDÍLEJ:

Hradecká hudební mládež v BelgiiFoto: Archiv ZUŠ

U těles, jejichž členové jsou děti a studenti, a ve kterých se každým rokem složení obměňuje je to obzvlášť obtížné.

Vtomto roce se konal již 55. ročník tohoto festivalu a vyznačoval se rekordní účastí. I když je to festival evropský, poprvé se ho vtomto roce zúčastnila i Čína a Mexiko. Celkem kolem 3300 mladých lidí ve více jak stovce různých souborů soutěžilo před komisemi odborníku o nejlepší umístění. Jediným omezením pro soutěžící je věk. Zúčastnit se mohou mladí lidé do 25 let a to i bez ohledu na to, zda jsou amatéry či zda studují nástroj na odborných školách. A tak i výkony mnohých těles byly skutečně profesionální. Myslím, že úroveň vporovnání sminulým ročníkem byla mnohem vyšší. Náš orchestr byl, na základě výkonu vminulém ročníku, navržen do nové kategorie, ve které byla povinná skladba soudobého belgického autora a orchestr měl na její nácvik pouhé dva měsíce. Jinak jsme hráli české autory - Ondřeje Kukala, Leoše Janáčka a Jaroslava Ježka. Tedy hudbu žánrově velice odlišnou, na které jsme mohli ukázat co největší šíři našeho umění.

Samotné soutěžní vystoupení probíhalo vakusticky příznivém a inspirativním prostoru místní katedrály. I když vystoupení před porotou je vmnohém jiné, než vystoupení pro veřejnost, odvedla Primavera výkon výborný technicky a hlavně muzikantsky. Zvláště Janáček, z jehož Suity jsme hráli 5. a 6. část, měl vsobě potřebnou hloubku i temperament a na Kukalově Symfonietě bylo cítit, jak je skladba napsaná mladým osmnáctiletým autorem právě pro své vrstevníky blízká celému orchestru. Strhující výkon všech členů byl ohodnocen porotou vysokým počtem bodů a výsledné první místo „cum laude“ bylo pro nás velikou radostí a odměnou za celoroční dřinu.

Každý takový úspěch je na jednu stranu ukazatelem stále trvající vysoké úrovně orchestru. Na druhou stranu je ale velice zavazující. Při rostoucí konkurenci těles zrůzných zemí si často kladu otázku jak dlouho se nám podaří na takové úrovni zůstat. Vždy je to za cenu obrovského odříkání jak ze strany vedoucích tak i členů souboru. Desítky hodin mimořádných zkoušek, víkendových soustředění jsou jedinou možnou cestou a ne každý je ochoten se tomu podřídit. Celkový zájem o hru na smyčcové nástroje vČechách na rozdíl od současného trendu mnohých zemí Evropy dost klesá. Nejen proto, že samotná hra je skutečně velice náročná ale také proto, že současná doba přeje spíše nástrojům modernějším a technicky méně obtížným. Žádný jiný nástroj ale nemá tak bohaté výrazové prostředky jako právě smyčce a každému,kdo to alespoň zkusí, dá do muzikantského života obrovský vklad.

Mám li vyjádřit dojmy znaší letošní cesty, opět musím vyjádřit obdiv pořadatelům, kteří této náročný festival organizují.

Samotná soutěž je jen jednou jeho částí. Soutěží se vrůzných kategoriích od malých souborů – dua, tria kvarteta až po velké symfonické či dechové orchestry. Protože je velký počet souborů, vystupuje se na více místech a tomu odpovídá i počet soutěžních porot. Porotci jsou profesionální dirigenti, skladatelé a hudebníci zcelé Evropy. Hodnotí se vše, co svýkonem souvisí-dynamika, intonace, souhra, rytmus, tempo, výraz i celkový dojem. Podle bodového ohodnocení se pak určí, jakou cenu soubor získá. Vnaší kategorii soutěžily orchestry, které měli vysokou úroveň vminulých ročnících, a na základě toho byly vybrány do kategorie spovinnou skladbou.

Festival provázelo mnoho dalších doprovodných akcí, které mu dodaly atraktivitu. První den po registraci všech účastníků bylo slavnostní zahájení. Program dále pokračoval vystoupením hudební skupiny a tanečního souboru, který za umělého osvětlení na náměstí před katedrálou skládal různé prostorové obrazce. Tanečníci byli zavěšeni na gumových lanech na ocelové konstrukci, kterou vysoký jeřáb neustále pohyboval nahoru a dolů. Večer vrcholil mohutným ohňostrojem.

Sobota a neděle jsou soutěžními dny. Každý soubor se potom odpoledne zúčastní slavnostního průvodu. Průvod prochází celým městem a končí na sportovním stadionu, kde probíhá vyhlášení výsledků. Večer je koncert vítězů a další doprovodné akce. Celou dobu je přítomna místní televize, která vše dokumentuje a na velkoplošné obrazovky potom promítá. Snaha je přizpůsobit se trendům moderní doby a vkusu mladých lidí. Bohužel někdy až příliš, a tak je například hlučný zvukový doprovod při vyhlášení výsledků místy utrpením hlavně pro starší generaci.

Do celé akce bylo zapojeno mnoho místních dobrovolníků, kteří se starali o její hladký průběh. Každý soubor měl svou hostesku, všichni museli dodržovat harmonogram stravování, zkoušení, soutěžních vystoupení. Ubytování je buď vhotelích a bungalovech, nebo vrodinách obyvatel okolních vesnic. My jsme využili tu posledně jmenovanou variantu. Díky tomu máme opět o něco více přátel a zároveň skutečný pohled do běžného života místních lidí.

Vprůběhu celého víkendu jsme měli možnost setkání na různých úrovních. Díky tomu máme kontakty na různé soubory a typy na další cesty vpříštích letech.

J. Křováček

3.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 110 Kč

Pracovníci v pohřebnictví PRACOVNÍK/-CE POHŘEBNÍHO ÚSTAVU - ŘIDIČ/-KA DODÁVKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE POHŘEBNÍHO ÚSTAVU - ŘIDIČ/-KA DODÁVKY, , - DPP, DPČ, nástup možný ihned, zkrácený pracovní úvazek (20 hodin týdně), jednosměnný provoz + pohotovostní služby, fyzicky náročnějši práce, - Náplň práce: příprava smutečních obřadů, práce se zesnulými, zkušenost v řízení nutná(dodávkové vozy), jízda do nemocničních zařízení, domů atp., - Nabízíme: mzdu 110,-Kč/hod až 130,- Kč/hod,, - Požadujeme: vyučení, serióznost, slušné vystupování, zodpovědnost, spolehlivost, psychickou odolnost, řidičský průkaz sk. B, zkušenost v řízení (dodávkové vozy), - Vhodné pro uchazeče z Nového Bydžova a okolí, - Pozice je vhodná i pro OZP, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: lukaskverk@seznam.cz, tel.: 605 827 368 nebo osobně na adrese: ČSA 1449, 504 01 Nový Bydžov (p. Kverka). Pracoviště: Pohřební ústav miluše přibylová, Třída Čsl. armády, č.p. 1449, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Lukáš Kverka, +420 605 827 368.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 20 000 Kč

Učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami ASISTENT/-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ASISTENT/-KA PEDAGOGA, - PP na dobu určitou, nástup 1.9.2018, - Náplň práce: asistent pedagoga pro žáky na ZŠ se sluchovým postižením , - Požadujeme: vzdělání SŠ pedagogického směru s maturitní zkouškou nebo kurz pro asistenty pedagoga,, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky i pro OZP, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky, kontaktní osoba: Pražák Pavel Mgr., tel. 606 776 411, e-mail: pavel.prazak@neslhk.com. Pracoviště: Vyšší odborná škola, střední škola, základní škola a mateřská škola, hradec králové, štefánikova 549, Štefánikova, č.p. 549, 500 11 Hradec Králové 11. Informace: Pavel Pražák, +420 606 776 411.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže OPERÁTOR/-KA - OBSLUHA VSTŘIKOLISU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce: Akademika Bedrny 531/8a, 500 03 Hradec Králové, OPERÁTOR/-KA - OBSLUHA VSTŘIKOLISU, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, nepřetržitý provoz, - Náplň práce: obsluha stroje - lisování pryžových výrobků především pro automobilový průmysl, - Požadujeme: manuální zručnost, praxi ve výrobní firmě (výhodou), práce v nepřetržitém provozu (12 hodinové směny dle stanoveného harmonogramu, - Nabízíme: stabilní zaměstnání, 5 týdnů dovolené, příspěvek na závodní stravování, - V případě zájmu nás kontaktujte na e-mail: miroslava.kucerova@trelleborg.com (zašlete životopis), případně volejte pondělí až pátek od 6 do 14 hod. na tel.: 495 753 255 , kontaktní osoba: pí. Kučerová nebo se zastavte osobně na adrese: Ak. Bedrny 531/8a, Hradec Králové (v době od 6:00 do 14:00 hod). Pracoviště: Trelleborg bohemia, a.s., Akademika Bedrny, č.p. 531, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Miroslava Kučerová, +420 495 753 255.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 18 000 Kč

Fakturanti FAKTURANT/-KA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FAKTURANT/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: fakturace, skladová evidence, práce na PC, administrativní práce, - Požadujeme: SŠ s maturitou, znalost sortimentu a programu Helios výhodou, příjemné vystupování a spolehlivost, - Nabízíme: zajímavá práce v malém kolektivu, stravenky, příspěvek na životní či penzijní pojištění, - V případě zájmu zasílejte životopisy na email: m.horak@kto.cz. Pracoviště: K.t.o. international spol. s r. o., Orlická, č.p. 245, 503 46 Třebechovice pod Orebem. Informace: Marek Horák, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ovládly Wimbledon
5

Další triumf. České duo vládne světu

Kramář před Kramářovou vilou. V roli historicky prvního předsedy vlády se při oslavách 100. výročí republiky ve Vysokém nad Jizerou představil ochotník Vladimír Mátl z Jihlavy.
20

Oživili prvního československého předsedu vlády

Turnajová jednička jede podle papírových odhadů

Východní Čechy, Pardubice - CZECH OPEN: Šachový expert Pisk zaskočil Lázničku, který je 73. ve světovém žebříčku.

Policejní člun číhal na Rozkoši

Královéhradecko, Česká Skalice - Na člunu vyrazili českoskaličtí policisté v sobotu odpoledne na vodní nádrž Rozkoš. Podrobili kontrole desítku jezdců na vodních skútrech, majitele jedoucích i kotvících lodí a plachetnic a další osoby na vodních plavidlech.

Góly i dobrá hra. Výborná práce, hlásí Votroci

Ústí nad Orlicí, Hradec Králové - Hradečtí fotbalisté v poslední přípravě porazili třetiligové Ústí nad Orlicí.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT