VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí muzikanti v Belgii nezklamali

HRADEC KRÁLOVÉ - Orchestr Primavera, který působí při hradecké ZUŠ Na Střezině, čekal minulý víkend nelehký úkol - na soutěžním festivalu v belgickém Neerpeltu navázat na úspěch, který mladí muzikanti přivezli ze stejné soutěže před dvěma roky a úspěšně tak reprezentovat Českou republiku a město Hradec Králové.

3.5.2007
SDÍLEJ:

Hradecká hudební mládež v BelgiiFoto: Archiv ZUŠ

U těles, jejichž členové jsou děti a studenti, a ve kterých se každým rokem složení obměňuje je to obzvlášť obtížné.

Vtomto roce se konal již 55. ročník tohoto festivalu a vyznačoval se rekordní účastí. I když je to festival evropský, poprvé se ho vtomto roce zúčastnila i Čína a Mexiko. Celkem kolem 3300 mladých lidí ve více jak stovce různých souborů soutěžilo před komisemi odborníku o nejlepší umístění. Jediným omezením pro soutěžící je věk. Zúčastnit se mohou mladí lidé do 25 let a to i bez ohledu na to, zda jsou amatéry či zda studují nástroj na odborných školách. A tak i výkony mnohých těles byly skutečně profesionální. Myslím, že úroveň vporovnání sminulým ročníkem byla mnohem vyšší. Náš orchestr byl, na základě výkonu vminulém ročníku, navržen do nové kategorie, ve které byla povinná skladba soudobého belgického autora a orchestr měl na její nácvik pouhé dva měsíce. Jinak jsme hráli české autory - Ondřeje Kukala, Leoše Janáčka a Jaroslava Ježka. Tedy hudbu žánrově velice odlišnou, na které jsme mohli ukázat co největší šíři našeho umění.

Samotné soutěžní vystoupení probíhalo vakusticky příznivém a inspirativním prostoru místní katedrály. I když vystoupení před porotou je vmnohém jiné, než vystoupení pro veřejnost, odvedla Primavera výkon výborný technicky a hlavně muzikantsky. Zvláště Janáček, z jehož Suity jsme hráli 5. a 6. část, měl vsobě potřebnou hloubku i temperament a na Kukalově Symfonietě bylo cítit, jak je skladba napsaná mladým osmnáctiletým autorem právě pro své vrstevníky blízká celému orchestru. Strhující výkon všech členů byl ohodnocen porotou vysokým počtem bodů a výsledné první místo „cum laude“ bylo pro nás velikou radostí a odměnou za celoroční dřinu.

Každý takový úspěch je na jednu stranu ukazatelem stále trvající vysoké úrovně orchestru. Na druhou stranu je ale velice zavazující. Při rostoucí konkurenci těles zrůzných zemí si často kladu otázku jak dlouho se nám podaří na takové úrovni zůstat. Vždy je to za cenu obrovského odříkání jak ze strany vedoucích tak i členů souboru. Desítky hodin mimořádných zkoušek, víkendových soustředění jsou jedinou možnou cestou a ne každý je ochoten se tomu podřídit. Celkový zájem o hru na smyčcové nástroje vČechách na rozdíl od současného trendu mnohých zemí Evropy dost klesá. Nejen proto, že samotná hra je skutečně velice náročná ale také proto, že současná doba přeje spíše nástrojům modernějším a technicky méně obtížným. Žádný jiný nástroj ale nemá tak bohaté výrazové prostředky jako právě smyčce a každému,kdo to alespoň zkusí, dá do muzikantského života obrovský vklad.

Mám li vyjádřit dojmy znaší letošní cesty, opět musím vyjádřit obdiv pořadatelům, kteří této náročný festival organizují.

Samotná soutěž je jen jednou jeho částí. Soutěží se vrůzných kategoriích od malých souborů – dua, tria kvarteta až po velké symfonické či dechové orchestry. Protože je velký počet souborů, vystupuje se na více místech a tomu odpovídá i počet soutěžních porot. Porotci jsou profesionální dirigenti, skladatelé a hudebníci zcelé Evropy. Hodnotí se vše, co svýkonem souvisí-dynamika, intonace, souhra, rytmus, tempo, výraz i celkový dojem. Podle bodového ohodnocení se pak určí, jakou cenu soubor získá. Vnaší kategorii soutěžily orchestry, které měli vysokou úroveň vminulých ročnících, a na základě toho byly vybrány do kategorie spovinnou skladbou.

Festival provázelo mnoho dalších doprovodných akcí, které mu dodaly atraktivitu. První den po registraci všech účastníků bylo slavnostní zahájení. Program dále pokračoval vystoupením hudební skupiny a tanečního souboru, který za umělého osvětlení na náměstí před katedrálou skládal různé prostorové obrazce. Tanečníci byli zavěšeni na gumových lanech na ocelové konstrukci, kterou vysoký jeřáb neustále pohyboval nahoru a dolů. Večer vrcholil mohutným ohňostrojem.

Sobota a neděle jsou soutěžními dny. Každý soubor se potom odpoledne zúčastní slavnostního průvodu. Průvod prochází celým městem a končí na sportovním stadionu, kde probíhá vyhlášení výsledků. Večer je koncert vítězů a další doprovodné akce. Celou dobu je přítomna místní televize, která vše dokumentuje a na velkoplošné obrazovky potom promítá. Snaha je přizpůsobit se trendům moderní doby a vkusu mladých lidí. Bohužel někdy až příliš, a tak je například hlučný zvukový doprovod při vyhlášení výsledků místy utrpením hlavně pro starší generaci.

Do celé akce bylo zapojeno mnoho místních dobrovolníků, kteří se starali o její hladký průběh. Každý soubor měl svou hostesku, všichni museli dodržovat harmonogram stravování, zkoušení, soutěžních vystoupení. Ubytování je buď vhotelích a bungalovech, nebo vrodinách obyvatel okolních vesnic. My jsme využili tu posledně jmenovanou variantu. Díky tomu máme opět o něco více přátel a zároveň skutečný pohled do běžného života místních lidí.

Vprůběhu celého víkendu jsme měli možnost setkání na různých úrovních. Díky tomu máme kontakty na různé soubory a typy na další cesty vpříštích letech.

J. Křováček

3.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 470 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL/-KA ODBORNÉHO VÝCVIKU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA ODBORNÉHO VÝCVIKU, - PP na dobu určitou 1 roku, - Náplň práce: Výuka odborných technických předmětů zaměřená na výuku dopravních předmětů a mechanizace zemědělství v oborech středního vzdělání s maturitní zkouškou a s výučním listem (technologie řízení dopravy, motorová vozidla, zemědělské stroje a zařízení, automobily, opravárenství, technologie oprav, strojírenská technologie)., - Požadujeme: Uchazeč musí splňovat odbornou kvalifikaci ve smyslu Zákona o pedagogických pracovních pro pracovní pozici učitel odborných předmětů (§ 9, odst.2 - škola zajistí případné doplnění studia pedagogiky)., - Nabízíme: příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, dovolená pro pedagogické pracovníky, studijní volno v maximálním rozsahu 12 dnů ve školním roce, možnost výhodných pohyblivých složek platu, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky či e-mailem, kontaktní osoba: Šádková Petra Ing., tel. 495 483 421 - 2, 495 490 328 (každý pracovní den 7,30 - 15,30), e-mail: sstrnb@sstrnb.cz, sstrnb.pokorna@seznam.cz, sstrnb.sadkova@seznam.cz, sstrnb.blazej@seznam.cz. Pracoviště: Střední škola technická a řemeslná, nový bydžov, 503 56 Hlušice. Informace: Petra Šádková, +420 495 483 421.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 10 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci POMOCNÉ PRÁCE V CUKRÁRNĚ - ÚKLID. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÉ PRÁCE V CUKRÁRNĚ - ÚKLID, - PP na dobu určitou 1 rok, nástup možný ihned, - Náplň práce: ranní směna- mytí nádobí na cukrárně, drobný úklid, manipulace s odpadem, směna od 8:00 do 14:30, - Požadujene: dobrý fyzický i zdravotní stav, bez alergrie (pyl, prach), astma, kožních onemocnění (lupénka, ekzém), - Nabízíme: příspěvek na stravování nebo stravenky, firemní výrobky za zvýhodněné ceny, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky i důchodce, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem. Kontaktní osoba: Janošová Jana, tel.: 730 540 455, e-mail: sekretariat@hradeckapekarna.cz. Pracoviště: Hradecká pekárna, s.r.o., Bieblova, č.p. 849, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Jana Janošová, +420 730 540 455.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 13 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ČÍŠNÍK, SERVÍRKA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: zájem o obor, samostatnost, důslednost, - Nabízíme: příspěvek na stravu, odměny, - V případě zájmu kontaktujte: Kos Karel, tel.: 734 897 973, e-mail: hospudkaumlejna@seznam.cz, nebo se stavte osobně v hospůdce U Mlejna, Zámostí 261, Hradec Králové (po 14. hod.). Pracoviště: Kos catering s.r.o hradec, Zámostí, č.p. 261, 500 09 Hradec Králové 9. Informace: Karel Kos, +420 734 897 973.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 90 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, - DPP od 1.5.2018 do 30.9.2018 na cca 20 h týdně, (od 1.10.2018 práce na HPP v hotelu ASTRA Chlumec nad Cidlinou), - Náplň práce: mytí nádobí, škrabání zeleniny ap., - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, tel. 601 301 601, kontaktní osoba: Pošík Jan. Pracoviště: Net future s.r.o. - zámecká terasa na zámku karlova koruna, Pražská, č.p. 1, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Pošík, +420 601 301 601.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Středoevropský jazzový most na Masarykově náměstí v Hradci Králové.

První májový den se centrem města ponese jazzová hudba

Martin Messner je horským záchranářem stejně jako otec Jan.

Messnerovi, to je rod horských záchranářů

Léto mělo v sobotu generálku. Padaly teplotní rekordy

Královéhradecko - Listy na stromech sotva stačily vyrašit a teploty už zaútočily na třicítku. V sobotu mělo velkou generálku léto. Přestože je teprve duben, panovalo v závěru týdne nezvykle teplé počasí. Lidé letos poprvé zamířili k řekám a rybníkům a stánky se zmrzlinou byly v obležení.

Před svátkem svého patrona sv. Floriána ukáží hasiči své zázemí

Hradec Králové - Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje pořádá každoročně u příležitosti svátku svého patrona sv. Floriána Dny otevřených dveří.

Mariánské sousoší ukrývalo vzkaz z minulosti

Královéhradecko, Kopidlno /FOTO/ - Při rekonstrukci mariánského sousoší na kopidlenském náměstí čekalo restaurátora Ondřeje Sklenáře překvapení.

Rekonstrukce ulic v Třebši přinese chodníky či opravenou kanalizaci

Hradec Králové - Ulice K Labi v hradecké Třebši projde kompletní rekonstrukcí. Opraví se i část přilehlé ulice Machkova. Velkým přínosem rekonstrukce budou nové chodníky, které tu dosud chyběly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT