Prezentace, která tu začala minulý týden, skončí letos den před Štědrým večerem. V rámci vkusně připravené prezentace je tu pod dokonalým osvětlením vystaveno pětačtyřicet obrazů na rozmanitá témata, která zaznamenávají průřez autorovou tvorbou.

Jiří Ščerbakov pobýval celý život v rodném Hradci. Motivy oblíbených míst, jako je lokalita Třebše, břeh řeky Labe nebo pohled na dvorek jeho ateliéru provázejí mistrovu tvorbu. Dalším jeho oblíbeným tématem byla Francie v mnoha podobách, inspirací mu byly Španělsko, Střední Asie, Polsko nebo Rakousko.

„Obrazy jsem vybíral podle svého nejlepšího mínění a vkusu. Výstavu jsem připravil k Jiřího nedožitým kulatinám, které by oslavil dvanáctého prosince. Znali jsme se spolu od sedmdesátých let minulého století, kdy jsem chodil do jeho ateliéru v hradecké Hořické ulici. Navázali jsme přátelství a těší mě, že mohu pokračovat v ukázkách jeho tvorby, i když už není mezi námi," řekl kurátor výstavy Jan Beneš.

Na Biskupství jsou k vidění sice oleje a plátna, ale nechybí tady ani několik perliček, z nichž jednou z nich jsou například autorské tisky, které nebyly ještě nikdy publikovány. Podle nich, byl Jiří Ščerbakov žákem českého kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Filly, jednou z osobností meziválečné avantgardy.

Eva Ženíšková