Netradiční a velmi příjemný způsob, jak představit divákům své dílo, zvolili tvůrci oceněného snímku Andělé na kolejích. V sobotu v podvečer přivezla filmové fandy na dnes již opuštěné nádraží v Račicích z Hradce parní lokomotiva. Tam pak pod širým nebem se do příběhu z druhé světové války mohlo vžít přes dvě stě diváků. Amatérský velkofilm vznikal přes dva roky a bez nároku na honorář se na něm podílelo skoro osmdesát herců a dalších devadesát lidí.

„Filmový příběh je o dvou bratrech, z nichž jeden je mentálně postižený. Odehrává se na pozadí druhé světové války a je protkaný vzpomínkami,“ uvedl režisér Ondřej Hejna. Ve filmu si zahráli herci z hradeckých Jesliček, ale i mnoho neherců. Natáčelo se po celých východních Čechách. „Chtěl jsem trochu prodat krásnou krajinu, která v českých filmech moc vidět není,“ dodal režisér. Film stál se vším všudy osmdesát tisíc korun. „Jsem hrozně rád, že jsem narazil na lidi, kteří chtěli pomoci, v podstatě se nenašel nikdo, kdo by odmítl. Ta vynaložená částka byla za stravu. Jinak film sponzorovali vlastně všichni.

Na natáčení jezdili za svůj benzin a ve svém volném čase. Bez dobré vůle všech zúčastněných by se to nepovedlo,“ přiznal Václav Maixner, produkční snímku. V Račicích nad Trotinou se za filmem promítal ještě dokument Vůle žít, který vznikl na Základní umělecké škole v Polici nad Metují a získal významná ocenění. „Tam kde náš příběh ve filmu končí, může v dokumentu pokračovat,“ zdůvodnil spojení snímků Hejna.

„Dokument je o dvou židovkách, které zažily neuvěřitelné věci v koncentračních táborech. Ženy jsme objevili náhodou a jejich příběh je tak silný, že jsme ho prostě museli natočit,“ řekl Vladimír Brabec, učitel z umělecké školy, pod jehož vedením snímek vznikl.