První novou letošní výstavou se stane expozice Jak se žilo v „bohaté“ čtvrti, která začne 18. února. Je sestavena z archeologických objevů z Hradební ulice v Chrudimi, které byly objeveny při průzkumu před výstavbou centra Balustráda. „K zajímavým nálezům patří například kost z krocana, což svědčí o tom, že tato čtvrť byla skutečně bohatá. Obdobný nález je znám pouze z Pražského hradu. Jak se krocan z Ameriky kdysi dostal do Chrudimi, je záhadou,“ uvedla Burdychová. K vidění budou i skleněné výrobky a jejich fragmenty, mince, části dýmek či kostní pozůstatky.

Další archeologické objevy představí výstava Tajemství kostela svatého Josefa začínající 30. září. Vzniká z nálezů objevených během příprav rekonstrukce klášterního kostela, v současnosti opravovaného pro muzeum barokních soch.

Veřejnost zřejmě zaujme expozice s názvem To pivečko je boží dar o pivovarnictví a zaniklých pivovarech na území chrudimského okresu. Otevřena bude 10. června a potrvá do konce letních prázdnin. Období německé okupace se budou věnovat výstavy II. světová válka a Chrudim a Ležáky, osada, která nemlčela sestavené z historických fotografií muzea a sbírek Památníku Lidice. Obě začínají 6. května.

Do doby před dvěma lety se vrátí výstava Větrná kalamita v Železných horách, vernisáž je naplánována na 25. února. Tornádo 25. června 2008 zničilo zvláště na Chrudimsku rozsáhlé plochy lesa včetně Janovické obory, za oběť mu padla i několik dní otevřená rozhledna Bára u Chrudimi.

Muzeum také připravuje tři expozice do jiných prostor. Soubor plakátů Alfonse Muchy bude vystaven v maďarském městě Pécs, předloňská výstava Xylem - dřevo, která je nyní k vidění ve Skutči, poputuje do muzea v Hlinsku. V září se v chrudimském divadle otevře velká výstava malířů Chrudimska.