Kolik se na ploše zimního stadionu malířů nakonec sejde, si zatím nikdo z organizátorů netroufá odhadovat, řekl předseda pořádajícího sdružení ABAKUS Jiří Králíček.

"Oslovili jsme školy z Opočna i Dobrušky, ale zatím nevíme, zda dorazí dětí padesát, nebo několik stovek," řekl Králíček. Děti budou společně malovat podzimní slunce, akci pořádá sdružení na závěr třetího ročníku Kulturního festivalu Františka Kupky. Na ploše stadionu se do tvorby obrazů libovolnou technikou budou mít šanci zapojit děti od jednoho roku do 15 let.

Pořadatelé upozorňují, že malířské potřeby si musí donést mladí malíři sami.

Součástí nedělního odpoledne budou také hudební a divadelní vystoupení a různé soutěže pro děti. Na závěr bude připravena dražba uměleckých děl mladých malířů, výtěžek z dražby sdružení použije na výrobu plánu Rodného kraje Františka Kupky pro handicapované spoluobčany.

 

Opočenský rodák František Kupka (1871 až 1957) je označován za nejslavnějšího českého moderního malíře, jeho díla jsou velmi ceněná mezi sběrateli, například jeho Abstraktní kompozice byla vydražena za 13,4 milionu korun.