Během úvodu vernisáže nás uvítal moderátor, krátkým představením autorky Petry Němečkové a zasvětil nás do tajů mandal a jejich historií. Večer byl naladěn velmi příjemnou atmosférou přítomných lidí. Našli jsme zde zástupce z řad hradeckých podnikatelů, učitelů, umělců, ale i z řad přátel a okolí autorky. Po velmi příjemném rozhovoru s Petrou Němečkovou a jejími hosty se slavnostně otevřela vernisáž.

Po prohlídce jednotlivých děl a nasátí atmosféry jsme oslovili autorku Petru Němečkovou a položili jsme jí několik otázek.

Petro, prošli jsme si vaši vernisáž a zaujaly nás obrazy plné různých čar, tvarů a barev. Proveďte nás světem mandal a řekněte nám, co to vlastně mandala je?
Pokud bych se měla držet čistě encyklopedické terminologie, mandala znamená kruh. Kruh, coby nadkulturní symbol jednoty, rovnováhy. Pochází ze staroindického jazyka sanskrt, z čehož samotného můžeme usuzovat, že se tu tento symbol objevuje od nepaměti, napříč všemi kulturami. Je starý jako lidstvo samo.

Co mandala znamená pro vás?
Samotný symbol pro mě znamená obrázek, který mi dává smysl. Je v ní zaznamenáno vše. Počátek, vývoj i konec. Každý si v ní najde to své. Zároveň je pro mě prostředkem určité autoterapie, procesu zklidnění a napojení se na vlastní já, což samotné je následně plně funkční i pro jejího majitele.

Dalo by se říct, že mandala může léčit?
To záleží na tom, jak vnímáte pojem léčit. Pokud vnímáme proces uzdravení jako něco, co nám dělá dobře a my se pak následkem toho léčíme, pak jistě ano. Již samotný švýcarský psychoterapeut C. G. Jung používal mandalu jako jednu z velmi efektivních metod při práci se svými pacienty. Její arteterapeutický vliv potvrzuje i její velmi časté používání jako omalovánky a to nejen pro děti, ale především pro dospělé k duševní hygieně.

Působí mandaly na každého?
Ano a to bez pravidel. Ona prostě je a napomůže ve chvíli, kdy klient chce.

Kolik jste již vytvořila mandal a kde všude je můžeme nalézt?
Přesné číslo nevím, ale určitě jich je přes sto. Některé z nich můžete nalézt na mých webových stránkách, ale pokud myslíte zeměpisně, tak po celém světě. Mají svůj domov třeba ve Finsku, Singapouru, Velké Británii nebo i v Americe.

Dočetli jsme se o Vás, že jste kouč osobního rozvoje. Jak souvisí tvorba mandal s vaší profesí?
Obě dvě činnosti jsou klientovi určitou psychohygienou, pomáhají navézt na tu správnou cestu k nalezení sebe sama. Asi s jediným rozdílem. Mandala harmonizuje, pomáhá zklidnit mysl beze slov.

Poznámka: Součástí vernisáže byla soutěž o nejoblíbenější mandalu. Vyhrála mandala, jež nese název Naděje.

Kdo si u vás nechá vytvořit mandalu na přání?
To je hezká otázka. Ten, kdo přeje sám sobě, svým blízkým nebo těm, na kterých jim záleží. Nebo ten, kdo se ztotožňuje s významem symbolu mandaly coby její podstaty. V tom případě může být mým klientem i firma, která má podobné prvky firemní kultury.
Jsem autorkou klubové mandaly prvorepublikového dámského spolku Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club v Praze. Společně s jeho zakladatelkou jsme našly společný záměr a vizi. Každý rok tvoříme novou mandalu, která se nese v duchu motta pro dané období. A takto se to opakuje již třetím rokem. Dalším z mých klientů je mandala královéhradecké firmy QTS CZ s.r.o., kde se propojila mandala a základní hesla firmy: tradice - kvalita - spokojenost. Firma si jí nechala vytvořit k 25. výročí svého založení.

Kde všude vás mohou klienti nalézt?
Připravila jsem výstavu v Praze v prostorách Kláštera Minoritů, dále můžete moji tvorbu sledovat na mých webových stránkách www.lapetien.cz, kde se dozvíte i o dalších plánovaných výstavách v novém roce.

Petro, je něco, co byste chtěla vzkázat našim čtenářům?
Ráda bych vašim čtenářům vzkázala mnoho úspěchů v celém novém roce a popřála jim to, co oni sami nejlépe vědí, že si přejí.

Jiří Volenec