Nadšenému přijetí skupiny nezabránily ani technické problémy s reproduktory, kvůli kterým koncert začal až na třetí pokus. Čtyřčlenná kapela v úvodu zahrála skladby z loňského alba Danger Day: The True Lives Of The Fabulous Killjoys,

„Vznikla deska, která je v pravém smyslu slova rocková. Nese provokaci, tak jako ve svých písničkách provokovali Sex Pistols nebo The Clash,“ řekl zpěvák Gerard Way k albu, které je trochu pochmurnou vizi budoucnosti Kalifornie.

Na My Chemical Romance se sešel pod pódiem zatím největší počet fanoušků v dosavadním průběhu letošního Rock for People. Podle pořadatelů prošlo branami Festivalparku 26.000 návštěvníků.

Na třech vedlejších a dvou hlavních scénách se dnes představilo několik desítek zahraničních i tuzemských kapel. Ovace vyvolalo například vystoupení britské kapely White Lies se zpěvákem a kytaristou Harrym McVeighem, která letos v březnu beznadějně vyprodala pražský Lucerna Music Bar. Uznalý potlesk sklidilo také instrumentálně velmi zdatné australské John Butler Trio.

Dorazili i Levellers, přátelé tuzemské kapely Divokej Bill, jejichž manažer omylem sháněl informace o cestě do Českého Brodu, kde se konalo prvních 12 ročníků festivalu. „Jako pokaždé, když se setkáme na festivalu, dáme společně jednu píseň,“ prozradil už před vystoupením baskytarista Jeremy Cunningham.

Uzdravená legenda sklidila ovace

Pravděpodobně nejstarším vystupujícím dnešního programu byl třiasedmdesátiletý Pavel Bobek, který ve stanu Evropa 2 stage představil také skladby z úspěšného loňského alba, jímž vzdal hold svému vzoru Johnnymu Cashovi. Koncertu před mladým a převážně rockovým obecenstvem se neobával. „Už jsem před o několik generací mladšími lidmi vystupoval na festivalu v Trutnově a dopadlo to skvěle,“ podotkl.

Bobek, který vystoupil vzhledem ke zdravotním problémům poprvé po třech měsících a část koncertu strávil vsedě, se dočkal aplausu mladého publika, které si v závěru vytleskalo přídavek v podobě písně Houston.

Stan poté nestačil obrovskému zájmu o koncert kapely Wohnout, která zahrála staré hity i několik písní z nového alba Našim klientům, které hned na místě pokřtila. „Křtíme ho pivem, protože nám nic jiného nedali, nejsme tak slavná kapela,“ uvedl s úsměvem zpěvák a kytarista Matěj Homola.

Domácí scénu mimo jiné reprezentoval také Divokej Bill. Skupina, která se Rock for People zúčastňuje téměř nepřetržitě od vzniku festivalu v Českém Brodě, připomněla, že na začátku září v Úvalech u Prahy odehraje jubilejní 1000. koncert. Lídr kapely Vašek Bláha píseň Znamení věnoval tenistce Petře Kvitové za vítězství ve Wimbledonu a v závěru pozval na pódium The Levellers, se kterými si Divokej Bill zahrál skladbu Žoldák.

V průběhu dne pokračoval provoz divadelní scény a další doprovodné programy. Vinou nepříznivého počasí se však neuskutečnil v plánovaném rozsahu.

Deštivé a chladné počasí nevzalo dobrou náladu většině diváků ani účinkujících. „Já jsem z Londýna, tohle není deštivé počasí, to je skoro léto,“ prohlásila například pro Festivalové noviny zpěvačka Kate Nashová.

Letošní Rock for People, který byl zahájen 2. července, nabídne celkem vystoupení zhruba 140 kapel, 20 dýdžejů a dvou desítek divadelních souborů. Akce končí v noci na středu, velká očekávání v poslední den festivalu vzbuzuje zejména koncert britské formace The Street, jejíž lídr Mike Skinner prohlašuje, že jde o vystoupení v rámci jejich posledního turné.

Mluvčí hradecké policie Anna Pešavová v pondělí prohlásila, že v noci z neděle na pondělí policie nezaznamenala v souvislosti s festivalem žádné vážné problémy.

(čtk, red)