Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Cyrila, Bruna a Anety. Pevné pouto, které se mezi nimi utvořilo po tragické smrti rodičů, kdy starost o výchovu mladšího bratra a sestry převzal výrazně starší Cyril, prochází zvláštní zkouškou.

Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti v zádech. Výlet, který má být jakousi cestou posledních splněných přání (včetně tajných erotických fantazií), se však mění v tragikomickou konfrontaci základních hodnot a životních postojů.

Podle scénáře a literárního bestselleru Román pro muže nejprodávanějšího českého spisovatele současnosti Michala Viewegha vznikla další z adaptací jeho románů.

Filmy podle Vieweghových předloh patří již řadu let k divácky nejúspěšnějším titulům. První adaptaci jeho knihy Báječná léta pod psa natočil již před třinácti lety režisér Petr Nikolaev. Následovaly Výchova dívek v Čechách (režie Petr Koliha, 1997), Román pro ženy (režie Filip Renč, 2005), Účastníci zájezdu (režie Jiří Vejdělek, 2006) a Nestyda (režie Jan Hřebejk, 2008). Film Báječná léta pod psa byl nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1997. Román pro ženy vidělo přes šest set tisíc diváků a film získal Českého lva pro divácky nejúspěšnější snímek roku 2005. Film Účastníci zájezdu se stal s téměř osmi sty tisíci diváky nejnavštěvovanějším filmem roku 2006 v České republice. Podle Vieweghovy knihy Povídky o manželství a o sexu natočil Jan Hřebejk komedii Nestyda, kterou v kinech vidělo na půl milionu diváků.

Režisér Tomáš Bařina (Bobule) svěřil hlavní role Miroslavu Donutilovi, Miroslavu Vladykovi, Vandě Hybnerové, Táně Pauhofové, Janu Budařovi, Filipu Čapkovi, Ági Gubíkové a Pavlu Řezníčkovi.

O týden dříve

Román pro muže vstoupí do českých kin ve čtvrtek 23. září. Královéhradecké publikum má už v úterý 14. září jedinečnou šanci vidět snímek v předpremiéře, a to hned ve dvou podvečerních termínech. Hradecké předpremiéry v multiplexu CineStar se zúčastní také delegace filmových tvůrců. (fri)