„Kromě domácích nejvíce turistů do zámku mířilo z Ruska, ale také ze Slovenska či Polska. Nabízíme některé atypické akce. Lidé si například zvykli  na Vánoce či Velikonoce na zámku či nadcházející Zahradní slavnost nebo Zámecké posvícení a setkání s folklorem i hudební festival Romantický Hrádek. Například Vánoce na zámku jsou pro nás tradičně vrcholem sezony, kdy návštěvnost zámku mnohdy překonává i letní měsíce,"  říká kastelán zámku Hrádku u Nechanic Ivan Šenk.

Z historie

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer (1817-1856), který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů.

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple).

Státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou. Zámek spravuje Národní památkový ústav, příspěvková organizace zřízená ministerstvem kultury.

Ze současnosti

Není  žádným tajemstvím, že zámek Hrádek u Nechanic se líbí nejen turistům, ale často ho vyhledávají také filmaři. Jak jsme spočítali, jen od roku 1964 se tu točilo na čtyřicet pohádek, některé části seriálů, celovečerních filmů či reklam. Vystřídaly se zde štáby z Česka, ale také Francie, Velké Británie nebo Ruska.  Nyní se sem chystá australská společnost. Cestu si sem tak našli  známý režiséři, například Václav Vorlíček, Zdeněk Klein, Jan Svěrák či Zdeněk Troška. Zámkem prošli i významní čeští herci, nechyběli mezi nimi  Michaela Kuklová, Libuše Šafránková, Hana Maciuchová, František Němec nebo Petr Nárožný nebo Miloš Kopecký. Za všechny natočené filmy jmenujme pohádky Princ a Večernice, Elixír a Halíbela a Fišpánská jablíčka, slavné celovečerní filmy, televizní inscenace a seriály Atentát, Hotel pro cizince, Kulhavý ďábel, Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Mandragora, Panství, Tmavomodrý svět nebo Andělská tvář.

Zahradní slavnost

Právě v závěru tohoto týdne se v zámku na Hrádku u Nechanic uskuteční  zahradní slavnost. „Zájemci si budou moci  zámek prohlédnout v doprovodu hraběcí rodiny. V sobotu budeme mít otevřeno s určitými přestávkami až do půlnoci, od devíti do dvanácti, od třinácti do sedmnácti hodin a pak od dvaadvaceti hodin do půlnoci. V neděli  pak od devíti do dvanácti a od třinácti do sedmnácti hodin. Turisty čeká sobotní květinová show od třinácti do šestnácti hodin, v 19.30 hodin pak koncert skotského dudáckého bandu, v 21.45 hodin slavnostní ohňostroj a konečně od dvaadvaceti do půlnoci noční prohlídky zámku. Nádvoří zámku se změní v tržiště, kde návštěvníky čeká osvěžení i grilované lahůdky," říká Ivan Šenk.

Více informací najdete na adrese www.hradekunechanic.cz.

Otevírací doba a některé vstupné

V červenci a srpnu je otevřeno denně kromě pondělí: 9 - 12, 13 – 17 hodin.

Malý okruh – přízemí zámku (bezbariérový), doba prohlídky je asi 45 minut:
plné vstupné                  80 korun
snížené vstupné             60 korun
senioři                            60 korun
rodinná vstupenka      240 korun

Velký okruh – přízemí a 1. patro zámku, doba prohlídky je asi 90 minut:
plné vstupné                100 korun
snížené vstupné             70 korun
senioři                            70 korun
rodinná vstupenka       300 korun