VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Slezském Předměstí stával kopec Rožberk spolu s kaplí a studánkou

Hradec Králové - Místu, kde se spojuje katastr Hradce Králové a Slezského Předměstí, se dodnes říká Rožberk. Přivedlo mě sem vyprávění otištěné ve Zlaté Praze roku 1927. „Pověsti panských sídel, tentokráte sídla hradecká“, jak je sepsal Dominik Filip.

29.5.2008
SDÍLEJ:

Kaplička Na RožberkuFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Pověst, kterou vám chci vyprávět, nazval „Kaplička na Rožberku“: Na Slezském Předměstí stával až do roku 1766 vrch Rožberk a na jeho vrcholu kaplička. Když stavěli pevnost, rozvezli celý vrch na hradby. Studánka, která jest tu dodnes, pramenila na jižním úpatí kopce. Když vrch rozvezli, postavili tu kapličku poblíž pramene, prý v té podobě, jak byla stará. O prameni se věřilo, že je zázračný, a zdaleka chodili lidé, aby se tu umyli a uzdravili. Jedna paní trpěla chorobou, kterou lékaři nedovedli vyléčit. Dala se sem přivést, umyla se a uzdravila. Jsou dodnes lidé, kteří si na toto místo přijdou vymýt rány.

V kapličce je mariánský obraz, prý velmi cenný. Jednou jej chtěli dva zloději v noci ukrást, ale obraz je vytrestal. Byl vždy těžší a těžší, až zloději konečně pod tíhou klesli. Pak obraz nechali a utekli. Ráno nalezl obraz jeden truhlář a odnesl jej s jinými opět do kapličky. Nábožným lidem nikdo nevymluví, že se tu stal zázrak.

Milé vyprávění o kapličce a studánce s pramenitou vodou zavedlo nás až na Slezské Předměstí, o kterém víme, že se rozkládá na historickém území. Vedly tady staré obchodní cesty do Prahy a z Brna přes Náchod do Kladska. Obě cesty se spojovaly pod kopcem Rožberkem. Sám kopec a území pod ním se nazýval Střezinou. To proto, že tady stávala stráž, která se starala o bezpečnost na obou cestách. Když hrozilo nebezpečí varovala domácí obyvatelstvo, aby se připravilo k obraně.

Slezské Předměstí nebylo vždy Slezským

Název Střezina má i dnes část Slezského Předměstí. Představte si, že ještě roku 1695 se u této části objevoval název Střezinské předměstí. Teprve v 19. století se začalo užívat označení Slezské Předměstí.

Nevyhledávám záhady, nemohu se jim však vyhnout, když mi stojí v cestě. Není kopec jako kopec. Všechno, co souvisí s Rožberkem má tu větší, tu menší spojitost s historií Slezského Předměstí. Když se ve 14. století objevili mezi obyvateli předměstí Němci, pojmenovali kopec na Rossberg. To se tady ještě pásli koně z královského dvora a Rožberk byl z velké části zoraný. Palouk sloužil k pastvě až do 17. století.

Ukryté poklady hledali pomocí magie

Roku 1639 obsadili město Švédové. Vojevůdce Jan Banner vstoupil do Hradce. Vojáci věděli o ukrytých pokladech v domech měšťanů. Sám jezuita Balbín vyprávěl, že k hledání pokladů zkoušeli i čarovné kuličky. Tak třeba otevřeli poklad v jezuitské koleji. O tom naleznete vyprávění v mé knížce Královéhradecké obrázky.

„Krutá chudoba města, pod násilím švédským utlačovaného, které do gruntu zničeno bylo, přimělo radu města se staršími obecními k tomu, aby uvažovali o prostředcích, jak ubohým měšťanům pomoci…,“ čteme v radních registrech.

„Dne 27. 10. 1645 Terstenson se šesti tisíci vojska přitáhl k městu v takové tichosti, že o něm ani dříve nemyslili, než na polích podle Orlice a v Zámostí se rozložil. Avšak měšťané ihned jsouce odhodláni města svého brániti do posledního krůpěje krve.“

Vestfálský mír dne 24. 10. 1648 válku třicetiletou ukončil. V Náchodě na zámku pověsili kopii smlouvy, kterou pořídil malíř v Norimberku. Kopii smlouvy pověsili na přání hraběte Piccolominiho.

Kopec Rožberk zmizel z mapy města

Na kopec Rožberk, který od dob pohanských k slavnostem na poděkování bohům sloužil, vypravilo se procesí na oslavu míru.

Vedl je arciděkan Vojtěch Václav Šrám. Kopec byl přejmenován na mírový – Friedenberk. „…držán triumf a slavné procesí v mnoha počtu lidu, jak obecního tak vojenského, oficírův a soldátův, kteří ohlašovali slavnost tím, že všelijaké ručnice i polní kusy do vzduchu vypalovali. Páni radní dali všem dva sudy piva vyvaliti na rynk,“ píše historik Solař.

Historie kopce Rožberku končí jeho rozkopáním v květnu roku 1766 a rozvozem na pevnostní hradby. Sám císař Josef II. „na obyčejném koni husarském v největším dešti celý umoklý“ přijel, aby vše tenkrát obhlédl.

autor Jiří Malina

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michal Horáček

Prezidentský kandidát navštíví v sobotu Nové Adalbertinum

Jiří Drahoš.

Učitelé se shodli s žáky. Po volbách „nanečisto“ volají: Drahoš na Hrad!

Žáci základních škol besedovali v rámci projektu se seniory

Hradec Králové - Společnost Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje realizovala projekt „Nepatříme do starého železa“ za finanční podpory Nadace Agrofert, která se podílela na projektu částkou ve výši 44 tisíc korun. Cílem projektu bylo propojení mladší a seniorské generace a společné sdílení zážitků a zkušeností.

Střet vozidel zastavil provoz na dálnici

Královéhradecko - Dálnice D11 nedaleko Nového Města nad Cidlinou zablokovala ve čtvrtek odpoledne dopravní nehoda.

Lidská práva podpořil dopisový maraton

Hradec Králové - Dopisy na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných skupin a jednotlivců psali lidé na začátku tohoto týdne i v Literární kavárně Knihovny města Hradce Králové.

Studenti si zkusili prodávat své zboží

Hradec Králové - Hradecká obchodní akademie ve středu pořádala veletrh, na kterém šestým rokem poměřují své podnikatelské dovednosti studenti z celé České republiky a také ze Slovenska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT