V posledních letech se stalo tradicí, že právě při této největší kulturní akci regionu se udělují ceny města Rychnova nad Kněžnou. Starosta Jiří Rokl nejprve zahájil patnáctý jubilejní ročník a pak spolu se svým zástupcem Miroslavem Richterem udělili před početným obecenstvem Cenu města Rychnova nad Kněžnu 2007 zasloužilému amatérskému režisérovi Jaroslavu Dolečkovi a Janu Tydlitátovi, který stál u zrodu Poláčkova léta, Šlitrova jara a vede mezinárodní festival amatérských filmařů Rychnovská osmička k dalšímu jubilejnímu tentokrát padesátému výročí.

„Jaroslav Doleček se svou tvorbu řadí mezi světovou špičku amatérských filmařů. O jeho kvalitách svědčí řada významných ocenění,“ uvedl Richter.

Druhá cena je úzce spjatá právě se zahájeným Poláčkovým létem. Dostal ji jeden z hlavních organizátorů. „Ocenění si vážím. Už dnes slibuji, že se můžete těšit na šestnáctý ročník Poláčkova léta, který bude stejně kvalitní a bohatý jako ten letošní,“ sdělil bezprostředně po předání ocenění Jan Tydlitát.

Řada představení se odehrává v zámecké jízdárně. Objekt má vynikající akustické vlastnosti, které mu může kdejaká divadelní scéna závidět. Tydlitát se s dalšími lidmi, kterým nebyl osud jízdárny lhostejný, podílí na její záchraně.

Mimo zmiňovaného muzikálu, se na jízdárenské scéně včera a dnes hraje do jevištní skvělé podoby převedený humoristický literární klenot Karla Poláčka Muži v Offsidu. Stěny historického objektu budou svědky i dalších divadelních kusů jako je Škola žen, čardášová princezna, Hrátky s čertem, Světáci, Strakonický dudák, Úžasná svatba, Peer gynt a Malované na skle. (ehl)