Spolupráce s nejstarší sborovou školou

Sbormistr Jakub Martinec nehostuje v letošním roce v Kanadě poprvé. Již na konci léta byli společně se svojí manželkou Jennifer lektory letních sborových programů v provincii Nova Scotia. Nyní byl pozván, aby pracoval se slavným katedrálním chlapeckým sborem St. Michael's Choir School, který je zároveň nejvýznamnější a nejstarší kanadskou sborovu školou. Ke dvěma vyprodaným koncertům ve slavné Massey Hall, do které během tohoto víkendu usedne na 4 tisíce diváků, si sbormistr doslova odskočil mezi koncerty doma v České republice. Své hradecké svěřence bude opět dirigovat již tento pátek ve Smetanově síni Obecního domu, kde Český chlapecký sbor bude hostovat na vánočním koncertě Českého národního symfonického orchestru spolu s dirigentem Liborem Peškem.

„Člověk by neměl ustrnout a měl by se snažit stále se vzdělávat a získávat nové zkušenosti. Práce s dalšími sbory je velmi inspirativní. Například polský sbormistr Jacek Sykulski, s jehož polským chlapeckým sborem jsme před měsícem kompletně provedli Händelova Mesiáše, byl nyní na týden v Taipei. Já jsem dostal pozvání dirigovat devadesátičlenný chlapecký sbor složený ze sopránů a altů a mladých falzetistů v kanadském Torontu," říká sbormistr Martinec. Své kanadské působení hodnotí jako obrovskou zkušenost. „Je to pro mě navíc i velká čest, že jsem byl k hostování pozván. St. Michael's Choir School má obrovskou tradici a velkou podporu města i státu. Sídlí v nádherné budově v centru Toronta, pravidelně se sborem spolupracují významné osobnosti a sbormistr má ke své práci skvělé podmínky.

Poslední koncert čeká chlapce v Hradci

Přesto na svoje hradecké zpěváky nedám dopustit, doma je doma a náš nový Český chlapecký sbor bych za žádný jiný nevyměnil," usmívá se Martinec a dodává, že podobou úzkou spolupráci a vzájemnou podporu sboru a místní samosprávy by rád realizoval i doma v Hradci Králové.

Poslední koncert před Vánocemi čeká Český chlapecký sbor a sbormistra v sobotu 22. prosince právě v domovském Hradci. Tradiční vánoční koncert všech oddělení sboru, který je zároveň posledním letošním koncertem cyklu Královéhradecká zastavení Českého chlapeckého sboru, začíná v Městské hudební síni v 15 hodin.

(sed)