Kraj jej zahrnul do dokumentu Tvář Pardubického kraje, kde jsou již na seznamu například skladatel Bedřich Smetana, malíř Antonín Chittussi nebo vynálezce lodního šroubu Josef Ressel. Informoval o tom první hejtmanův náměstek Roman Línek.

Oslovení historici se domnívají, že na seznam patří, přestože na něj může řada lidí pohlížet jako na nacistu a válečného zločince. "Tento svitavský rodák je sice kontroverzní osobností, přesto mu nemůžeme upírat zásluhy na záchraně života tisícovky Židů. Návrh na jeho zařazení se objevuje už od roku 2002 a možná je čas ho přijmout," uvedl Línek s tím, že hlavní slovo bude mít zastupitelstvo.

Jan Němeček z Historického ústavu Akademie věd ČR, který se zabývá politickými dějinami 20. století, s rozhodnutím kraje souhlasí. "Na jedné straně je jisté, že lidi zachránil. Na druhé straně se ví, že komerční zájmy pro něj byly prioritou, a nebyla to pro něj jen lidumilnost, která ho vedla k záchraně lidí. Nicméně si myslím, že na takovém seznamu by měl být," řekl historik.

Zařazení na seznam navrhly Svitavy. Tamní muzeum má stálou expozici o jejich rodákovi. V Brněnci na Svitavsku stál Schindlerův podnik, kde zaměstnával asi 1000 Židů, další Židé pro něj pracovali továrně v Krakově, kde byl nuceným správcem zabaveného židovského podniku.

Nejprve zaměstnával Poláky, později Židy. Na levné pracovní síle zbohatl, řekl svitavský historik Radoslav Fikejz, který se na žádosti o zařazení Schindlera mezi osobnosti Pardubického kraje podílel.

Fikejz také dodal, že Schindler může být vnímán jako válečný zločinec. Byl členem Henleinovy SdP, agentem nacistické výzvědné služby Abwehru a později vstoupil do NSDAP. Od roku 1942 však začal spolupracovat se sionistickou organizací, která finančně a materiálně Židům pomáhala.

"Pro nás Čechy, když ještě nemáme pořádně zpracovanou sebereflexi národních dějin, je jeho osobnost rozporuplná. Byl to nacista, pracoval v špionážní činnosti proti Československu a Polsku. Je otázka, jestli jsme schopni se vyrovnat s tímto příběhem válečného zločince, který byl zachráncem 1200 lidských životů, anebo převáží to naše černobílé vidění dějin, jestli byl dobrý nebo špatný a nic mezitím," uvedl Fikejz.

Schindler členství v německé kontrarozvědce po válce bagatelizoval. Od památníku obětí holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě dostal čestný titul Spravedlivý mezi národy.