O úvodní festivalový večer 28. září se postará představení Městského divadla Zlín Žítkovské bohyně.  Bestseller Kateřiny Tučkové z prostředí Bílých Karpat pro jeviště zadaptoval a zrežíroval Dodo Gombár.

Dárky ze Slovenska

V dalších dnech se hradeckému publiku představí dva slovenští hosté: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ze Zvolena přiveze vlastní inscenaci Svět (podle) Urbana. Životní příběh slovenského básníka, textaře mnoha populárních hitů, publicisty a bohéma Jozefa Urbana, jehož jméno je těsně spjato právě s městem Zvolen, sestavila dramaturgyně Uršula Ferenčuková, režie se ujal Richard Sanitra.

Druhé slovenské představení je z repertoáru Slovenského komorního divadla v Martině. Jde o inscenaci slavné hry Davida Drábka Akvabely v režii Rastislava Balleka.

Pražské bonbonky

Po delší době zavítá do Hradce Králové pražské Divadlo v Řeznické. Hru Johna Logana Červená tam  režíroval Viktor Polesný. V příběhu fascinujícího malíře lotyšského původu Marka Rothka na pozadí legendární Ameriky 50. let uvidíte Miroslava Etzlera a Martina Krause.

„Také letos dorazí na festival Čekání na Václava jeho tradiční host – pražské divadélko Viola. Nabídne hned dvě představení: nejprve to bude Zahrada Jane Austenové – hra Lenky Lagronové v režii Radovana Lipuse, která pojednává o nejslavnější anglické spisovatelce i údělu žen a ženství. Druhou inscenací z Violy bude černá groteska Arto Paasillinna Stará dáma vaří jed,  kterou s Lilian Malkinou, Naďou Konvalinkovou a Janem Zadražilem připravila režisérka Lída Engelová. Příběh dámy, která už je ve věku, kdy by neměla stát v cestě svému synovci a jeho kumpánům, ale přesto vezme osud do vlastních rukou a začne neohroženě jednat, diváky jistě nezklame," říká k programu dramaturgyně Klicperova divadla Jana Slouková.

„Pražské Divadlo Ungelt také patří mezi oblíbené hosty našeho festivalu. Tentokrát k nám zavítá s autorským projektem režiséra Pavla Ondrucha Kurtizána," pokračuje Jana Slouková. „V příběhu prvotřídní pařížské kurtizány uvidíte s grácií a šarmem Chantal Poullain, Igora Orozoviče a Reginu Rázlovou."

A co by to bylo za Čekání na Václava bez Cimrmanů? V říjnu legendární pražské divadlo přiveze do Hradce Králové svou slavnou „operetu s výpravou a kostýmy" Hospoda na Mýtince.

Druhým nestorem českého divadelního humoru a taktéž tradičním hostem na jevišti  hlavní scény Klicperova divadla je Divadlo Semafor. Letos na festival zavítá s legendárním muzikálem Kdyby tisíc klarinetů. „Přijďte si užít krásné písničky a humor a oslavte tak s námi pětapadesáté narozeniny této nestárnoucí scény!," zve Jana Slouková.

Z domácích zdrojů

Během festivalového měsíce  se divákům představí také domovská scéna. „V září a říjnu nás čekají dvě loučení a naopak přivítání dvou nových přírůstků do našeho repertoáru," říká Jana Slouková. „Derniéra čeká na veleúspěšnou inscenaci Arnošta Goldflama Dámská šatna a drama Tennesseeho Williamse Sestup Orfeův v režii Martina Glasera. Svůj křest si naopak odbyde Bez Bab!, komedie o mužském útočišti uprostřed vřavy nákupního centra v režii Jana Sklenáře, a klasické dílo české literatury Kytice v režii Karla Brožka."

Velvet Havel

Závěr festivalu bude patřit  hudebně-divadelnímu projektu Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel, inspirovanému  životem a tvorbou Václava Havla. Kabaret v režii Jana Friče měl velký úspěch u návštěvníků mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů.

Součástí festivalového programu budou také dva koncerty: Karla Plíhala a Jana Budaře.