Jedná se o muže, který se „rozhodl nezemřít v sedmadvaceti letech pro trochu toho šnupáku a euforie“.

Muzika bez hranic

Justin Lavash, syn Američana a Irky, který si vzal Češku, žije sedmým rokem v Praze. Charismatický čahoun s chraplavým hlasem a skvělými soly, v nichž se kromě tradiční trojkombinace blues-jazz-folk mísí i swing s cajunem. Miluje knedlíky a obdivuje Čechy za jejich upřímnost.

Justin Lavash se narodil v Londýně a mládí strávil v Lincolnu. Na kytaru se začal učit v deseti letech. Zprvu ho inspirovali především folkaři (Cohen, Dylan), bluesmani (Mudy Waters) a rockeři (Jimi Hendrix). Postupně si však oblíbil i jazz, jenž se mu časem dostal tak po kůži, že ho jeden francouzský novinář neváhal označit za „šíleného jazzového kytaristu“.

Na cestě světem

V osmnácti se Justin odstěhoval do Liverpoolu, kde založil alternativní kapelu Lef. Po jejím rozpadu na počátku devadesátých let minulého století odjel do Francie a zakotvil v přístavním městě Boulougne-sur-Mer, odkud se během první světové války díky příchodu irských vojenských jednotek šířila po celém světě slavná písnička Tipperary. Hrál v barech a učil se písně Marcela Dadiho, Serge Gainsbourga a Georgese Brassense.

Trocha adrenalinu

Roku 1992 se Justin vrátil do Anglie, hrál jazz se skupinou Montbelly Quartet a studoval hudbu na City Lit College. Pak se rozhodl pro trochu adrenalinu a od roku 1996 začal hrát na zábavní lodi. Později pracoval jako studiový hráč ve Velké Británii a Americe. Tato práce mu pomohla poznat mnoho různých osobností a hudebních stylů, které dodnes proplétá a kombinuje.

Nadšená kritika

Kritici si ho cení za jeho mistrovskou hru na elektrickou i akustickou kytaru, soulový, téměř waitsovský hlas I za oduševnělé texty. V roce 2004 vydal album Harder and Harder a rovněž se přestěhoval do Prahy. S velkým úspěchem koncertoval nejen v České republice, ale i v Německu, ve Francii a ve Velké Británii.

Za celý orchestr

V posledním autorském albu Slide představuje Justin Lavash další bravurní kytarový styl - kovový slide. Zvuk jeho skladeb zní jako celý orchestr, přestože ho vydává pouze jeden jediný muž. V současné době můžete tuto pozoruhodnou muzikantskou osobnost zastihnout například v klubovém projektu i s českou zpěvačkou Monikou Načevou.

(mas)