VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když se na Moravě "kuchařsky" tančí

HRADEC KRÁLOVÉ - Dětský folklorní soubor Červánek se už přes pětadvacet let snaží obnovovat a zkrášlovat nejen své rodné město Hradec Králové lidovými zvyklostmi, jako je Vynášení Smrtholky či Masopustní průvod městem, ale jeho dominantní činností je samozřejmě tanec v lidových krojích, se kterými se za krásou tance vláčí mnohdy i za naše hranice.

22.6.2007
SDÍLEJ:

Jeho poslední zastávka byla na dosti jižní části Moravy ve Veselím nad Moravou. Konal se zde již šestnáctý dětský festival Štěpy. Letošním podtextem byl název "Kucharka naša", proto se celé tři dny festivalu nesly vůni lahodného opékání sladkých frgálů a voňavým klobásek. Červánek se již několik let může chlubit svou nejen choreografickou dokonalostí pásma Kuchařky, se kterým oslavuje na soutěžích či vystoupeních nejeden úspěch, a právě proto byl pozván i sem, aby i zde mohl předvést své "kuchařské umění".

Přestože festival začal již osmého června v pátek v domě kultury, kde se vzdálenější zahraniční soubory z Rumunska či Srbska, předváděli ve své plné kráse, a i přesto, že již devátého ráno roztancovávaly ulice, Červánek se touto ranní dobou teprve náročně přemisťoval směr Morava. I přes známá upozornění na snídaně, kinedril a podobné pomocníky, se stejně zastavovalo více než je zvykem. Ale s tím se hold musí počítat vždy, když se jede s malými i pětiletými dětmi. Ale do maloměsta jsme dojeli i přes všechny překážky a mohli jsme rozjet svou dráhu chaosu. Rychlé ubytování, převlékání, spěchání … Přesto všechno jsme se stačili dopravit na hrad Buchlov, kde se již hromadily roje krojovaných dětí, cimbálových muzikantů, roztáčel se lahodný mok pro hosty, rožnily se klobásy a prodávaly se suvenýry. V povětří byla cítit pohoda, klid a lidová krása. I když nás honil čas, nemohli jsme si odpustit prohlídku známého hradu, který nebyl nikdy dobit, kde se chlubí kupříkladu samurajským brněním, náhubku pro upovídané ženy, mumií egyptského vojáka či naříkající černou paní o půlnoci se procházející po hradbách.

Kromě našich malých tanečníků se zpěvnými zobáčky a starších kolébajících slečen, vystoupil například i Slezánek z Českého Těšína, Spineček z Vnorovan, domácí Štěpnička, slovenský veselý soubor z Prešova, ale i Studienka z Bratislavy, která si sebou přivezla i soubor Andalucia, též z Bratislavy, který sice lidovými kroji neoplývá, ale za to diváky zanesl do dalekého Španělska a rozdováděl ho flamengovými rytmy. K večernímu popíjení a oslavování krásného dne hrála například cimbálová muzika souboru Rozmaria. Tu už jsme si ale bohužel nemohli poslechnout, neboť naše věkové oslabení nás donutilo, s bednou klobás v kufru, rozjet se do připravených postelí, ve kterých jsme se měli dospat a hlavně sladce vyspat na zítřejší náročný den.

Ranní probuzení do slunečného dne namalovalo úsměv do všech dětských rozespalých tváří tak krásně, že každého hřálo u srdce při pohledu na ně. Proto i dopolední zkouška v parku byla pro všechny soubory ulehčená, neboť se nikdo nedovedl zlobit na tak zářivý den.

Ale krátký spánek po obědě už nenesl tak usměvavé probuzení. Líné kapky deště každou minutou zrychlovaly svůj pád a ke kulturnímu domu jsme již dojeli v samém dešti. Po druhé hodině měl vyjít slavnostní průvod městem, ale pro slzavé nebe nebylo nikomu známo, zda muzikanti budou nebo nebudou moci vytáhnout své nástroje a rozeznívat tak ulice. Ale náš zoufalý telefonát tam nahoru zřejmě obměkčil mračna, neboť déšť se po čase umoudřil a v jemném hlazení účastněných krojovaných dětí jsme vyrazili směr Zámecký park. Červánek se zhostil vedoucího postavení v průvodu a jako první vyrazil s písní na jazyku. Štěpnička, Slezánek, Studienka, slovenští Španělé a ostatní, jsme tak písněmi hladili na duši všechny s deštníky procházející diváky.

V Zámeckém parku tak mohl pořad začít bez sebevětších problémů. Práce pořadatelů byla vidět kupříkladu i na samém úvodu vrcholné chvíle festivalu. Dvě moderátorky v kostýmu zámeckých kuchařek zpestřovaly vystoupení i tím, že celé představování souborů převedly v jídelní lístek, který si poručil jejich pán. Červánek byl kupříkladu název aperitivu, Štěpnička polévky, Slezánek například zase předkrm. Dobrou náladu se snažil zahnat opětovný déšť, ale diváci tasili své deštníky a zahnat se stejnak nedali. Proto se ještě před koncem pořadu mračna vzdala a slavností ukončení proběhlo již v suchu. Děti měli z dopolední zkoušky naučená slova festivalové kuchařské písničky, a proto závěrečné nastoupení všech účastněných znělo dětskými hlásky stejné kuchařské noty. Tím se tak soubory i pořadatelé rozloučili s diváky i s dětmi a pomyslně tak ukončili festival.

Nezávisle na sobě se z Veselého nad Moravou rozjížděli autobusy do vzdálených domovů. Andalucia se jela připravit na flamengový zájezd do Tuniska a připravovat oslavy dvacátých narozenin, Štěpnička se rozutekla domů s nápady na příští ročník festivalu a my se s dárkovými taškami od pořadatelů také rozjely domů, připravovat se na další zájezd, tentokrát trochu dál, až za polské hranice, a doufaje, že nás zdejší zase ob rok pozvou na své slavnosti.

Kdo zaujal…

Dětský folklorní soubor ČERVÁNEK před dvěma lety slavil své pětadvacáté narozeniny. Zpracovává tance z Východních Čech, Polabí i Podkrkonoší. Děti od pěti let do svého patnáctého roku vystupují na různých folklorních festivalech nejen v České republice, a to s oblíbenými tanečními pásmy jako jsou Kuchařky, Jarní, Mlynáří a podobně. Jejich repertoár vždy zaujme i pobaví. Mnohdy však stačí pohlédnout do šťastných očí nejmenších krojovaných tanečníků, kteří jsou tak neuvěřitelně roztomilí, že Vás dostanou do kolen dřív, než zazní první noty písničky.

Umění flamco se zrodilo v jižním Španělsku - v regioně Andalucia. V své bouřlivé historii přebralo prvky různých kultur-španělské, maurské,židovské. Je to umění lidí, naplněné pocitem radosti, štěstí, ale i bolesti a utrpení. Je plné cito- vého projevu, životních zkušeností a osobité filozofie. Díky své náročnosti, procítě- ní a temperamentu si rychle získalo popularitu na celém světe, a tak i na Slovensku - v uměleckém souboru ANDALUCIA.

Tento tanečný soubor začal jako prvý na Slovensku šířit španělskou lidovou kulturu - umění"flamenco". Je jediným souborem svého druhu na celém Slovensku i v středné Evropě. V Bratislave působí od roku 1988 - už 20.uměleckou sezónu. (zr)

22.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči PŘÍPRAVÁŘ STROJNÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PŘÍPRAVÁŘ STROJNÍ VÝROBY, - Do výroby přijmeme spolehlivého/spolehlivou, samostatného/samostatnou a manuálně zručného/zručnou pracovníka/-ici, který/-á ovládá čtení z výkresové dokumentace., - Náplní je především práce s ručním nářadím jako je broušení, vrtání, závitování. Dále manipulace s materiálem a práce na dělících strojích., - Pracovní poměr na dobu určitou, nástup možný ihned nebo dle domluvy, - Požadujeme: min. vyučení, - Nabízíme: podnikové stravování, příspěvek na životní pojištění po odpracovaném 1 roce, ubytování na podnikové ubytovně, - Kontaktní osoba: pí. Zuzana Nachtigalová, tel.: 495 490 373, e-mail: nachtigalova@naturadk.cz. Pracoviště: Natura dk, a.s., Turkova, č.p. 1338, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Zuzana Nachtigalová, +420 495 490 373.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení SEŘIZOVAČ/-KA BALÍCÍHO STROJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SEŘIZOVAČ/-KA BALÍCÍHO STROJE, - PP na dobu určitou, nástup možný ihned, do 31.12.2018 po zapracování možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou; třísměnný provoz, - Náplň práce: obsluha a seřízení chodu balícího stroje, odpovědnost za plnění daných úkolů a vedení směny,, - Požadujeme: SO/ÚSO vzdělání, průkaz VZV výhodou, - Nabízíme: stravování ve firmě, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky i pro OZP, - V případě zájmu zašlete životopis na e-mail: automat@mlynyvozenilek.cz. Pracoviště: Mlýny j. voženílek, spol. s r.o. [2], Průmyslová, č.p. 107, 503 02 Předměřice nad Labem. Informace: Richard Příhoda, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví REFERENT/-KA ODDĚLENÍ VNĚJŠÍCH A MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/-KA ODDĚLENÍ VNĚJŠÍCH A MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ, - PP na dobu určitou 1 rok, nástup dohodou, pružná pracovní doba, - Náplň práce: zajištění činnosti v oblasti public relations (organizace akcí, propagační předměty, práce s absolventy, komunikace se sdělovacími prostředky apod.), sponzorské dary (kontrola sponzorských smluv, komunikace se sponzory), administrativní zajišťování mezinárodních vztahů fakulty, administrativní podpora v oblasti přenosu poznatků technologií (ochrana duševního vlastnictví, aplikovaný výzkum apod.), evidence doplňkové činnosti a smluvního výzkumu, - Požadavky: zkušenosti v oblasti vnějších vztahů (PR), znalost anglického jazyka, pracovní samostatnost a zodpovědnost, ochota učit se novým věcem, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ochota spolupracovat v týmu, velmi dobrá znalost práce na PC, ekonomické a logické myšlení, výhodou zkušenosti s projekty či granty , - Nabízíme: práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, plný pracovní úvazek, pružnou pracovní dobu, 5 týdnů dovolené za rok, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandardních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), osobní ohodnocení po zkušební době, - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 25. 6. 2018 na adresu: Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové., Obálku označte slovy: "Referent/ka Oddělení vnějších a mezinárodních vztahů"., Souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji naleznete na www.faf.cuni.cz - úřední deska.. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Lenka Vlčková, +420 495 067 300,739 488 248.

Administrativa - Certifikovaný pracovník 25 000 Kč

Centrální výběrová řízení a.s. Stabilní, velká společnost, se stovkami zaměstnanců, s profesionálním přístupem a zázemím, hledá pracovníky pro vyplňování přihlášek do výběrových řízení domácností. Práce v terénu i v kanceláři. Rozsáhlý motivační program a odměny. Možnost rychlého kariérního růstu. Program na osobní rozvoj a vzdělávání zdarma. Služební vozidlo i pro soukromé účely. Práce pro teamové hráče a pro ty, kteří se baví v dobrém kolektivu. Nabízíme: stabilitu a rozvoj. Práci v kolektivu všech věkových kategorií . Školení a společné akce pro utužení kolektivu . Bonusy . Odměnu za doporučení nového kolegy. Požadujeme: výbornou znalost českého jazyka . Základní znalost práce na PC . Spolehlivost a zodpovědný přístup . Časovou flexibilitu. Nástup ihned.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vodohospodáři pomáhají nejen s vodou. Ilustrační snímek

Liberk čeká na déšť a na vodovod. Zatím musí spoléhat na cisterny

Ilustrační foto

Okresní fotbal: Postup. V Kosičkách se slavilo

Statný valcíř vynesl šedesát kilo. Nesedla mu čočka a málem si dal na baňu

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Zkuste si naložit na záda čtyřicet nebo dokonce šedesát kilo a vyjít s nimi schody v paneláku. Třicítka borců vyrazila s touhle zátěží, se zásobami vod a kofol pro Českou Poštovnu, od dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou na Sněžku.

Krajský fotbal: Střelci na závěr ročníku rozhodně nelenili

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou závěrečná soutěžní střetnutí.

Krajský přebor: Poslední kolo ve znamení kanonád

Královéhradecko - Závěrečným 30. kolem byla o víkendu dohrána sezona 2017/18 krajského přeboru fotbalistů. Triumf slaví Náchod.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT