VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když se na Moravě "kuchařsky" tančí

HRADEC KRÁLOVÉ - Dětský folklorní soubor Červánek se už přes pětadvacet let snaží obnovovat a zkrášlovat nejen své rodné město Hradec Králové lidovými zvyklostmi, jako je Vynášení Smrtholky či Masopustní průvod městem, ale jeho dominantní činností je samozřejmě tanec v lidových krojích, se kterými se za krásou tance vláčí mnohdy i za naše hranice.

22.6.2007
SDÍLEJ:

Jeho poslední zastávka byla na dosti jižní části Moravy ve Veselím nad Moravou. Konal se zde již šestnáctý dětský festival Štěpy. Letošním podtextem byl název "Kucharka naša", proto se celé tři dny festivalu nesly vůni lahodného opékání sladkých frgálů a voňavým klobásek. Červánek se již několik let může chlubit svou nejen choreografickou dokonalostí pásma Kuchařky, se kterým oslavuje na soutěžích či vystoupeních nejeden úspěch, a právě proto byl pozván i sem, aby i zde mohl předvést své "kuchařské umění".

Přestože festival začal již osmého června v pátek v domě kultury, kde se vzdálenější zahraniční soubory z Rumunska či Srbska, předváděli ve své plné kráse, a i přesto, že již devátého ráno roztancovávaly ulice, Červánek se touto ranní dobou teprve náročně přemisťoval směr Morava. I přes známá upozornění na snídaně, kinedril a podobné pomocníky, se stejně zastavovalo více než je zvykem. Ale s tím se hold musí počítat vždy, když se jede s malými i pětiletými dětmi. Ale do maloměsta jsme dojeli i přes všechny překážky a mohli jsme rozjet svou dráhu chaosu. Rychlé ubytování, převlékání, spěchání … Přesto všechno jsme se stačili dopravit na hrad Buchlov, kde se již hromadily roje krojovaných dětí, cimbálových muzikantů, roztáčel se lahodný mok pro hosty, rožnily se klobásy a prodávaly se suvenýry. V povětří byla cítit pohoda, klid a lidová krása. I když nás honil čas, nemohli jsme si odpustit prohlídku známého hradu, který nebyl nikdy dobit, kde se chlubí kupříkladu samurajským brněním, náhubku pro upovídané ženy, mumií egyptského vojáka či naříkající černou paní o půlnoci se procházející po hradbách.

Kromě našich malých tanečníků se zpěvnými zobáčky a starších kolébajících slečen, vystoupil například i Slezánek z Českého Těšína, Spineček z Vnorovan, domácí Štěpnička, slovenský veselý soubor z Prešova, ale i Studienka z Bratislavy, která si sebou přivezla i soubor Andalucia, též z Bratislavy, který sice lidovými kroji neoplývá, ale za to diváky zanesl do dalekého Španělska a rozdováděl ho flamengovými rytmy. K večernímu popíjení a oslavování krásného dne hrála například cimbálová muzika souboru Rozmaria. Tu už jsme si ale bohužel nemohli poslechnout, neboť naše věkové oslabení nás donutilo, s bednou klobás v kufru, rozjet se do připravených postelí, ve kterých jsme se měli dospat a hlavně sladce vyspat na zítřejší náročný den.

Ranní probuzení do slunečného dne namalovalo úsměv do všech dětských rozespalých tváří tak krásně, že každého hřálo u srdce při pohledu na ně. Proto i dopolední zkouška v parku byla pro všechny soubory ulehčená, neboť se nikdo nedovedl zlobit na tak zářivý den.

Ale krátký spánek po obědě už nenesl tak usměvavé probuzení. Líné kapky deště každou minutou zrychlovaly svůj pád a ke kulturnímu domu jsme již dojeli v samém dešti. Po druhé hodině měl vyjít slavnostní průvod městem, ale pro slzavé nebe nebylo nikomu známo, zda muzikanti budou nebo nebudou moci vytáhnout své nástroje a rozeznívat tak ulice. Ale náš zoufalý telefonát tam nahoru zřejmě obměkčil mračna, neboť déšť se po čase umoudřil a v jemném hlazení účastněných krojovaných dětí jsme vyrazili směr Zámecký park. Červánek se zhostil vedoucího postavení v průvodu a jako první vyrazil s písní na jazyku. Štěpnička, Slezánek, Studienka, slovenští Španělé a ostatní, jsme tak písněmi hladili na duši všechny s deštníky procházející diváky.

V Zámeckém parku tak mohl pořad začít bez sebevětších problémů. Práce pořadatelů byla vidět kupříkladu i na samém úvodu vrcholné chvíle festivalu. Dvě moderátorky v kostýmu zámeckých kuchařek zpestřovaly vystoupení i tím, že celé představování souborů převedly v jídelní lístek, který si poručil jejich pán. Červánek byl kupříkladu název aperitivu, Štěpnička polévky, Slezánek například zase předkrm. Dobrou náladu se snažil zahnat opětovný déšť, ale diváci tasili své deštníky a zahnat se stejnak nedali. Proto se ještě před koncem pořadu mračna vzdala a slavností ukončení proběhlo již v suchu. Děti měli z dopolední zkoušky naučená slova festivalové kuchařské písničky, a proto závěrečné nastoupení všech účastněných znělo dětskými hlásky stejné kuchařské noty. Tím se tak soubory i pořadatelé rozloučili s diváky i s dětmi a pomyslně tak ukončili festival.

Nezávisle na sobě se z Veselého nad Moravou rozjížděli autobusy do vzdálených domovů. Andalucia se jela připravit na flamengový zájezd do Tuniska a připravovat oslavy dvacátých narozenin, Štěpnička se rozutekla domů s nápady na příští ročník festivalu a my se s dárkovými taškami od pořadatelů také rozjely domů, připravovat se na další zájezd, tentokrát trochu dál, až za polské hranice, a doufaje, že nás zdejší zase ob rok pozvou na své slavnosti.

Kdo zaujal…

Dětský folklorní soubor ČERVÁNEK před dvěma lety slavil své pětadvacáté narozeniny. Zpracovává tance z Východních Čech, Polabí i Podkrkonoší. Děti od pěti let do svého patnáctého roku vystupují na různých folklorních festivalech nejen v České republice, a to s oblíbenými tanečními pásmy jako jsou Kuchařky, Jarní, Mlynáří a podobně. Jejich repertoár vždy zaujme i pobaví. Mnohdy však stačí pohlédnout do šťastných očí nejmenších krojovaných tanečníků, kteří jsou tak neuvěřitelně roztomilí, že Vás dostanou do kolen dřív, než zazní první noty písničky.

Umění flamco se zrodilo v jižním Španělsku - v regioně Andalucia. V své bouřlivé historii přebralo prvky různých kultur-španělské, maurské,židovské. Je to umění lidí, naplněné pocitem radosti, štěstí, ale i bolesti a utrpení. Je plné cito- vého projevu, životních zkušeností a osobité filozofie. Díky své náročnosti, procítě- ní a temperamentu si rychle získalo popularitu na celém světe, a tak i na Slovensku - v uměleckém souboru ANDALUCIA.

Tento tanečný soubor začal jako prvý na Slovensku šířit španělskou lidovou kulturu - umění"flamenco". Je jediným souborem svého druhu na celém Slovensku i v středné Evropě. V Bratislave působí od roku 1988 - už 20.uměleckou sezónu. (zr)

22.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 15 000 Kč

Zubní instrumentáři ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/-KA - ZUBNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/-KA - ZUBNÍ SESTRA, - PP zkrácený na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, - Požadujeme: ÚSO (obor zdravotní sestra nebo zubní instrumentářka), - Nabízíme: možnost profesního růstu, odborná školení, stravování v místě pracoviště, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu nás kontaktujte na e-mail: zoubelova.romana@seznam.cz, nebo telefonicky v době od 19:00 - 21:00 h. na tel.: 604 855 394 (MUDr. Zoubelová). Pracoviště: Mudr. romana zoubelová, Mandysova, č.p. 1434, 500 12 Hradec Králové 12. Informace: Romana Zoubelová, +420 604 855 394.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů MONTÁŽNI DĚLNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: MONTÁŽNÍ DĚLNÍK, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, místo výkonu práce Lejšovka, - Náplň práce: montáže veletržních stánků, - Požadujeme: min.nižší střední odborné vzdělání, - V případě zájmu volejte na tel.: 773 683 634 (p. Janeček). Pracoviště: Japa-expo s.r.o., Šantrochova, č.p. 426, 500 11 Hradec Králové 11. Informace: Janeček, +420 773 683 634.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 400 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/-KA VE VINOTÉCE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/-KA VE VINOTÉCE, - PP na dobu určitou do 31. 12. 2018, nástup možný od 1. 4. 2018, - Nabízíme: pracovní dobu na krátký a dlouhý týden, - Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, finanční zodpovědnost, schopnost zvedat břemena max. 18 kg. , - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem. Kontaktní osoby: p. Bezpalec, tel.: 602 475 484/ 776 206 353, e-mail: bezpalcovi@email.cz. Pracoviště: Vítězslav bezpalec- kaufland, Pilnáčkova, č.p. 436, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Bezpalec, +420 602 475 484/776 206 353.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 19 000 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení UČITEL/-KA, VYCHOVATEL/-KA, PEČUJÍCÍ OSOBA DĚTSKÉ SKUPINY. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA, VYCHOVATEL/-KA, PEČUJÍCÍ OSOBA DĚTSKÉ SKUPINY, - PP na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, nástup možný ihned nebo dle dohody, - Místo výkonu práce: Hradec Králové, Náplň práce: pečující osoba OP Z projektu Vybudování a provoz dětské skupiny v HK, reg. č. CZ.03.1.51/0.O/O.O/15_035/0002168, dodržování Vnitřního řádu dětské skupiny Fafík a pravidel dotace z OP Z, zajištění každodenní péče a výchovy v dětské skupině Fafík dle Plánu péče, výchovy a vzdělání v DS Fafík, komunikace s projektovým manažerem/garantem projektu a provozovatelem Dětské skupiny Fafík, spolupráce se zajištěním informací a podkladů potřebných ke zprávám o realizaci projektu, asistence a spolupráce při kontrolách na místě, - Požadujeme: Jedna z uvedených možností: 1. vzdělání všeobecné sestry, zdravotnického asistenta, ošetřovatele, porodní asistentky, zdravotně-sociálního pracovníka, zdravotnického záchranáře, psychologa ve zdravotnictví nebo specializovaná způsobilost k výkonu povolání klinického psychologa, 2. vzdělání sociálního pracovníka nebo pracovníka v sociálních službách, 3. vzdělání učitele mateřské školy, učitele prvního stupně základní školy nebo vychovatele, 4. profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky, 5. odborná způsobilost k výkonu lékaře, 6. jiné kvalifikace, které jsou obsahově velmi blízké odborným způsobilostem vymezeným v předchozích bodech, jako je středoškolské vzdělání s pedagogickým, zdravotnickým nebo sociálním zaměřením ukončené maturitní zkouškou, nebo jako jsou kvalifikace k výkonu dalších profesí v pedagogické oblasti (např. kvalifikace pro speciálního pedagoga, asistenta pedagoga, pedagoga volného času), praxe v oboru nejméně 1 rok, dobrá znalost práce na PC, samostatnost i schopnost práce v týmu, časová flexibilita, spolehlivost, pečlivost, vysoká míra odpovědnosti, analytické myšlení, orientace na detail, ochota učit se nově věci, - Nabízíme: práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, pracovní smlouvu na dobu určitou s perspektivou převedení na dobu neurčitou, pružnou pracovní dobu, 5 týdnů dovolené za rok, příspěvek na stravování, ČSOB motivační program (balíček nadstandardních výhod pro zaměstnance), benefity Univerzity Karlovy (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů)., - Písemnou přihlášku se strukturovaným životopisem, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji poštou nebo osobně do 19.4. 2018 na adresu: Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Ing. Mgr. Alena Jungová, Akademika Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové. Vybraní uchazeči budou pozváni k ústnímu pohovoru, Případné doplňující informace podá: Ing. Mgr. Alena Jungová, tel. 739 488 289, e-mail: vasovaa@faf.cuni.cz, - obálku označte slovy:"VŘ- pečující osoba", Souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji naleznete na www.faf.cuni.cz - úřední deska. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Zuzana Hemerková, +420 495 067 424.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hradecký plavecký bazén letos dostane nové šatny i recepci

Ilustrační foto.

Město v budoucnu obepne dvoupruh

Čínská klinika může vyrůst v areálu nemocnice

Hradec Králové - Se stavbou kliniky čínské medicíny by se mohlo začít do dvou měsíců.

Vácha: Cíl je sedm let stejný, dávám tomu poslední šanci

Hradec Králové - Okresní přebor: Nejvyšší okresní fotbalová soutěž již brzy odstartuje druhou část sezony.

Tragických úmrtí dětí ubývá. Čísla však varují

Královéhradecko - Smutný trend se rok od roku lepší. Přesto i na Hradecku umírají desítky dětí ročně.

Fabrika poroste. Karsit vítá bagry

Královéhradecko, Dvůr Králové /FOTO/ - Společnost Karsit Automotive podnikatele Františka Řípy ve středu odstartovala výstavbu nové fabriky na výrobu autodílů. V průmyslové zóně ve Dvoře Králové má vyrůst v šibeničním termínu. Už ve druhém čtvrtletí roku 2019 chce firma začít komponenty vyrábět.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT