Virtuoz přijal pozvání od majitele Nového zámku v Kostelci nad Orlicí Františka Kinského přesně po roce. Jejich společný projekt má ambice oživit kouzelné prostředí anglického parku kolem rekonstruovaného zámku a také založit novou tradici, která by každé léto zvala návštěvníky za kombinací výjimečného prostředí a  kulturního zážitku.

Zdejší zámecký park je přírodní rezervací a patří mezi nejvýznamnější dendrologi-cké parky v Čechách.

Návrat po roce

„Hrál jsem ve zdejším parku už  vloni v létě," říká k projektu Pavel Šporcl. „Zvolil jsem tehdy barokní hudbu a atmosféra i prostředí mě doslova nadchly. Líbí se mi, jak se  František Kinský o zámek stará a snaží se, aby se postupně stal otevřeným místem pro kulturu. Slovo dalo slovo a domluvili jsme se, že počátkem léta opět pozveme návštěvníky do parku za krásnou hudbou."

Pavel Šporcl vybral pro letošní červnový koncert atraktivní repertoár: pod širým nebem tady zaznějí skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Petra Iljiče Čajkovského a Ludwiga van Beethovena.

„Přál jsem si, abychom tradici Zámeckého léta s Pavlem Šporclem na kosteleckém zámku zahájili krásnými a také známými skladbami, které umějí oslovit širší publikum," pokračuje Pavel Šporcl. „Jsem velmi rád, že se při této příležitosti opět setkám s Komorní filharmonií Pardubice, s níž jsem si už léta nezahrál."

Pýchou programu je pro Pavla Šporcla především houslový koncert D dur Petra Iljiče Čajkovského.  Stejný titul zazněl v přímém přenosu České televize ze závěrečného koncertu loňského ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Výkon Pavla Šporcla sklidil velký ohlas a uznání. Nahrávka tohoto houslového koncertu s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem z roku 2003 získala prestižní Platinovou desku Supraphonu.

Dobrodružství

Vystoupení pod širým nebem se může jevit jako velké dobrodružství a tak trochu jako sázka do loterie. O jeho úspěchu totiž může rozhodnout něco tak nepředvídatelného, jako je počasí. „Toho se rozhodně nebojím," usmívá se Pavel Šporcl. „Venku, pod širým nebem hraju nesmírně rád a většinou mám na počasí velké štěstí. V neděli 9. června bude určitě krásný večer. A kdyby trochu sprchlo, tak počkáme. Vítr mě nerozhodí, protože hraju zásadně z paměti, noty nenosím."

Život na zámku

Nová tradice  zámeckých koncertů pod širým nebem  je součástí  letité snahy současného majitele Nového zámku v Kostelci nad Orlicí Františka Kinského  o to, aby pečlivě rekonstruované empírové rodinné sídlo takříkajíc žilo.

„Rád bych tu vytvořil příjemné kulturní místo. Těší nás, že na výstavy a akce, které pořádáme, chodí stále víc návštěvníků z širokého okolí. V budoucnu bychom chtěli z maštalí vybudovat multikulturní prostor. S otcem jsme chtěli vrátit zámek do života. Mám upřímnou radost, že se to daří," říká o své snaze František Kinský. Pokračuje tak v tradici významného a rozvětveného aristokratického rodu Kinských, kteří se zapsali do naší historie zejména  jako mecenáši věd a umění.

Dvojí jubileum

Vedle nové tradice, kterou  společně s Františkem Kinským zahájí v Kostelci nad Orlicí, má Pavel Šporcl letos dva další důvody k oslavám. 25. dubna totiž oslaví čtyřicátiny a také čtvrtstoletí, které uplynulo od vydání jeho první nahrávky u Supraphonu.

„Čtyřicítku sice vnímám jako určitý mezník v životě, ale nemám potřebu nějak bilancovat, sepisovat paměti – nic podobného," uvažuje jeden z nejúspěšnějších českých houslových virtuozů. „Žiju velmi šťastný a harmonický život a věřím, že je to na mé hudbě znát."

Supraphon k oběma příležitostem vydává trojalbum Pavla Šporcla  jako Zlatou kolekci.