Podmanivá letní noc, nezkrotná živelnost cikánských muzikantů i dokonalá hudební virtuozita v autentických kulisách středověkého hradu: takový zážitek slibuje houslista Pavel Šporcl východočeským návštěvníkům své Cikánské noci na Kunětické Hoře.

Virtuozita i živelnost

Ta otevře prázdninovou sezonu na tomto hradu 1. července. Český houslový virtuos představí na východočeském romantickém hradě, ležícím na půl cesty mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, svou poslední nahrávku Gipsy way, na které ho doprovází cikánská cimbálovka Romano Stilo.

Šporcl se sice nově spojil se zvukem lidové kapely, nicméně stále pevně stojí a hraje na „palubovce“ vážné hudby. Cikánský náboj a živelnost však dodávají jeho živým vystoupením punc neopakovatelnosti a výjimečnosti.

Na Kunětické Hoře se tak spojí romanticky „rozervaná“ krása Montiho čardáše či známého Chačaturjanova Šavlového tance, zahraná podle přísných pravidel houslové virtuozity s energií cikánských muzikantů, kterou doplní jedinečná atmosféra středověkého hradu.

„Na společných koncertech s mistry cikánské cimbálovky hrajeme skladby, které mají emoce, živelnost i vlastní autentickou originalitu etnické, lidové muziky doslova v krvi. Hrad Kunětická Hora bude v tomto směru dalším naším spoluhráčem a věřím, že pro diváky to bude skutečně neopakovatelný hudební zážitek pod letní noční oblohou,“ říká o svém plánovaném vystoupení na východočeském hradě Pavel Šporcl.

Ohňová show

Šporclovu Cikánskou noc na Kunětické hoře doplní efektní ohňová show In Flamenus, kterou diváci znají z projektu Carmina Burana na Kunětické hoře, který má na tomto místě již několikaletou tradici.

Pod střechou

Posluchači budou moci díky Šporclově Cikánské noci na Kunětické Hoře ochutnat živé vystoupení jeho Gipsy way s předstihem: na turné po velkých českých a moravských městech vyráží Pavel Šporcl až letos na podzim.
Na Kunětické Hoře se ve středu 1. července uskuteční dvě představení na zastřešené scéně.

Jana Dioszegi