Téma se odrazí především v odborných přednáškách a seminářích. Jak sdělili organizátoři, především Středisko městské kultury Sobotka, na festival se chystají spisovatelé Daniela Fischerová, Petra Hůlová, Pavel Šrut a mnozí další. Mezi nimi je překladatel Harryho Pottera Pavel Medek. Klasikou lze nazvat autorská čtení, která se konají na zahradě Šrámkova domu. Oproti tištěnému programu bude dnes číst Pavel Šrut a zítra Daniela Fischerová.

V sobotním prologu se v Galerii na schodech Městské knihovny F. Šrámka představila dílka ilustrátorů dětského časopisu, dětských knih i ilustrace samotných dětí.

Odpoledne v 15 hodin byly zahájeny seminární dílny studentů.

Vlastní festival své první minuty počítal včera od odhalení pamětní desky Milky Hrdličkové – Šrámkové na Šrámkově domě. Hodinu po obědě byla v Šolcově statku, který byl mimořádně citlivě zrenovován, vernisáží otevřena výstava dřevěných soch Ivana Šmída, keramiky Zuzany Rozsypalové a Matěje Škody. Odpoledne v sále spořitelny v poetickém odpoledni nazvaném Kdybych byl pastevcem koní vystoupili klavírista Štěpán Kos, umělecký vedoucí Ensemble Martinů, vynikající flétnista Miroslav Matějka a recitátor Rudolf Kvíz. Na programu byly Šrámkovy verše.

Nabitý včerejší program přinesl na zahradě Šrámkova domu vernisáž výstavy ilustrací z knih Galiny Miklínové, vytvarnice a režisérky animovaných filmů. Samotná díla si museli zájemci jít prohlédnout na zámek Humprecht. Na 16.30 byl připraven do kostela sv. Maří Magdaleny koncert varhanistky Zuzany Němečkové, basbarytonisty Romana Vocela a saxofonisty Romana Vojtíčka. Koncert byl věnován duchovní hudbě skladatelů J.S. Bacha, A. Dvořáka a mnoha dalších.