Etnografickou expozici v historické roubence na Šrámkově statku připravila pro veřejnost Hradecká kulturní a vzdělávací společnost. Cílem výstavy je přiblížení života na statku na přelomu 19. a 20. století.


Kvůli tomu došlo k rekonstrukci stavení z roku 1805. Změnou prošel především interiér stavení a to tak, aby bylo zařízení plně funkční a odpovídalo dobově a stylově životu na statku.

Jelikož se ve stavení nezachovaly původní předměty, vyzvali provozovatelé prostřednictvím hradeckých médií veřejnost k darování starožitných předmětů pro tento účel. „Veřejná sbírka se setkala s velkým úspěchem a ukázala, že Hradečané jsou osvícení a uvědomělí lokální patrioti,“ dodal Petr Švihlík z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.

Darované předměty tvoří zhruba devadesát procent zařízení. Zbytek je výsledkem práce výrobců historických replik původního vybavení podle originálních vzorů pořízených v regionálních muzeích.

Výsledek rekonstrukce roubenky, na které se podílelo několik desítek dárců a řada historiků, stojí opravdu za to. Podařilo se „vzkřísit“ celé spodní patro, které je tvořeno třemi místnostmi. První je takzvaná sednice neboli hlavní obytná místnost. V ní najdeme dobový nábytek, pec a zařizovací předměty. Druhá místnost je určená pro kuchařské potřeby, třetí pak pro hospodářské a řemeslnické předměty a zařízení.

Po prohlídce přízemního patra je pro návštěvníky připravena ještě výstava fotografií Vladimíra Vojíře, s názvem Melancholie severu, která se nachází v prvním patře stavení. Celkem si zde návštěvníci mohou prohlédnout osmdesát fotografií mapujících přírodní krásy Norska, Islandu, Grónska a dalších severských zemí. „Fotografie nejsou tak oslnivé jako na prospektech cestovních kanceláří, ukazují divokou, poetickou a melancholickou krajinu. O to víc jsou krásnější,“ hodnotí výstavu Petr Švihlík. Výstava fotografií je na Šrámkově statku k vidění do neděle 29.srpna.

Pokud máte v oblibě letní výlety po okolí Hradce Králové, je pro vás návštěva Šrámkova statku dobrým tipem. Jak nově zrekonstruovaná roubenka, tak i výstava fotografií stojí za to. Obě výstavní expozice jsou pro návštěvníky otevřeny každý pátek od patnácti do devatenácti hodin a o víkendu od deseti do osmnácti hodin.

KAROLÍNA KARPAŠOVÁ