Její tvář znají v posledních letech především diváci televizních seriálů a zábavných pořadů. Takříkajíc v civilu je Alice Bendová především matkou na plný úvazek: bezmála čtyřletý Vašek a jedenáctiměsíční Alice ji zaměstnávají tak vydatně, že práci omezila na minimum.

Co vás přesvědčilo k tomu, abyste se stala tváří letošního Běhu pro život v Pardubicích?
Snažím se být užitečná, jak to jde. V tomto případě bylo důležité, že Běh pro život je velmi dobře zorganizovaná akce a znám se s lidmi, kteří ji pořádají. Jsou pro mě zárukou, že vybrané peníze půjdou opravdu na danou věc, v tomto případě na zajištění domácí péče pro sto šedesát onkologicky nemocných dětí po dobu dvou let.

Říkala jste mi, že do Pardubic přijedete i se svými dětmi. Poběžíte všichni tři?
To rozhodně ne. Prostě si trasu hezky v klidu projdeme procházkou. V tom je právě půvab této akce: nikdo nikoho nenutí, aby běžel, nevylučuje ze hry nikoho jenom proto, že není trénovaný běžec. Běh pro život je prostě akce pro všechny – starší i mladé ročníky, pro děti a dokonce i pro pejsky – pokud totiž za pejska zaplatíte symbolické startovné, dostane i on všechny dárky včetně medaile.

Jak jste na tom momentálně s kondicí? Kdybyste dorazila sama, troufla byste si na bezmála čtyřkilometrovou trať během?
Moje děti mě udržují v dobré kondici, ale na běhání se necítím. Kdysi jsem sportovala pravidelně, čtyři kilometry bych uběhla. Teď zvolím spíš tu společnou procházku.

Běh pro život si každoročně dává za cíl také propagaci zdravého životního stylu. Jak se staráte o zdraví svoje i svojí rodiny?
Zdraví všech mých blízkých je pro mě velmi důležité téma. Snažím se, abychom dobře jedli – nakupuju co nejkvalitnější suroviny a čistou vodu, vařím zdravě, hlídám vitamíny… Důležitý je i pohyb. Chodíme s dětmi denně na procházky do přírody. Nejsem ovšem typ, který by k těmto věcem přistupoval nějak dogmaticky: když děti chtějí hranolky nebo čokoládu, tak ji prostě tu a tam dostanou. Stejně tak s pohybem – žádný vysilující trénink nebo nucení do nějakých výkonů. Razím heslo, že i pohoda patří ke zdravému životnímu stylu.

Říkala jste v úvodu našeho rozhovoru, že se snažíte pomáhat. Zapojila jste se kromě pardubického Běhu pro život do dalších charitativních projektů?
Ráda jsem pracovala pro UNICEF v projektu na podporu očkování proti tetanu a velmi ráda bych si tuto spolupráci zopakovala. Pokud jde o ostatní akce, vybírám si především ty, které se snaží pomoci dětem a potřebným především u nás doma, v České republice.

Běh pro život

Čtvrtý ročník Běhu pro život odstartuje v sobotu v Pardubicích. Patronkou pardubického Běhu pro život je herečka Alice Bendová. Běh pro život organizuje Nadační fond Tesco pod záštitou primátorky Štěpánky Fraňkové a jeho cílem je vybrat tři a půl milionu korun. Právě tato částka je třeba na zajištění domácí péče pro sto šedesát onkologicky nemocných dětí po dobu dvou let. Cílem projektu je kromě jiného také podpora zdravého životního stylu. Trasy jsou, včetně pardubické, navrženy tak, aby je zvládl opravdu každý třeba s malými dětmi nebo kočárkem – není nutné běžet, ale zúčastnit se. Pardubická trasa začíná v patnáct hodin na Pernštýnském náměstí, povede pod zámkem a pokračuje podél Sukovy třídy. Následně účastníci oběhnou ČEZ Arenu a ocitnou se tak v krásném zámeckém parku. Odtud se ulicí Pod Zámkem dostanou zpět do historického centra. Trasa pokračuje ulicemi Na Třísle a Jahnova. Do cíle na Pernštýnském náměstí se běžci dostanou Zelenou bránou. Již od půl druhé odpoledne bude pro zájemce připraven bohatý doprovodný program. Na děti čeká maxitrampolína, skákací hrad, horolezecká stěna a další atrakce, o půl čtvrté pak začne koncert kapely Bůhví. Každý zaregistrovaný účastník obdrží originální tričko Běhu pro život, startovní číslo, dárek a zaslouženou medaili. Celý výtěžek Běhu pro život bude věnován na nákup pomůcek nezbytných pro zajištění domácí péče, školy na dálku, ošetřujícího personálu a zdravotnického materiálu.