Jeho cílem je rozšířit zájem lidí o pěstování ovoce a výrobu českých ovocných specialit a zároveň oživit tradiční recepty našich předků, řekl za pořadatele Jan Verl.

"Bude to soutěžení mezi těmi, pro které je ovoce a jeho zpracování koníčkem nebo zaměstnáním," poznamenal. Zábavní akce je určená pro děti i dospělé. Má umožnit, aby si lidé mezi sebou vyměnili recepty a vystavili své speciality - koláče, marmelády, kompoty nebo pálenky. "Připravujeme také zápasy sumo v povidlech, při kterých nepůjde jen o sílu, ale hlavně důvtip," prozradil Verl. Bližší informace lze získat na www.svestkobrani.cz, kde je možné se do soutěže také přihlásit.

Spolupořadatelem akce je firma Style Bohemia ze Zásady u Jablonce nad Nisou, která se věnuje výrobě destilátů. Oslavu ovoce, která se chce stát novou tradicí Českého ráje a dělá si ambice svým významem překročit hranice regionu, podporuje Liberecký kraj, Česká ovocnářská unie nebo Výzkumný ústav ovocnářský.

Lihovar Style Bohemia zpracovává ročně kolem 150 tun ovoce, z toho asi třetinu pro soukromníky. Letošní produkci ovlivní podle jednatele společnosti Martina Balatky malá úroda ovoce, kterou zavinilo sucho. Firma původně vyráběla dekorační a nápojové sklo, ale protože zákazníci chtěli, aby lahve byly naplněné, začala zpracovávat ovoce na destiláty. Lihovar se chce do budoucna více otevřít turistům. "Švestkobraní je prvním počinem tímto směrem," řekl Balatka s tím, že sklo už dnes pro firmu vyrábějí externí partneři. Soukromá firma hospodaří s ročním obratem kolem 50 milionů korun. Její technologie je ale schopna zpracovat až 3000 tun ovoce, to je dvacetinásobek dnešní výroby.

Přírodní areál Šťastná země vznikl v Českém ráji před čtyřmi lety. Otevřen je od května do října, loni ho navštívilo 50.000 lidí. Určen je hlavně dětem, na které čeká asi 90 atrakcí, třeba dřevěný hrad - napodobenina Hrubé Skály, houpačky, klouzačky a prolézačky. Zájem je hlavně o nové vzduchové trampolíny, na kterých vydrží skákat děti i dospělí až do úplného vyčerpání. Pravidelně se tam pořádají slavnosti slámy, brambor nebo rajčatová bitva.

Šťastná země se rozkládá asi na sedmi hektarech. Společnost Tomovy parky, která ji provozuje, ji chce ale do budoucna významně rozšířit o vodní svět, bobovou dráhu, keřové bludiště, ale i gastronomické služby a kemp. Příští rok se chce areál ucházet o podporu z evropských fondů.