Podle odborníků rozeznáváme stres, který je patrný v oblasti emocí. Někteří ještě hovoří o stresu projevujícím se v chování. Stres ve fyziologické oblasti se projevuje symptomy krátkodobými, což je bušení srdce, pocit sucha v hrdle, nahrbení ramen, napětí v šíji, nucení na stolici nebo k močení a pocení dlaní.
Mezi dlouhodobější projevy patří bolesti hlavy, bolesti žaludku nebo napětí kolem žaludku, bolesti zad, ztuhlost šíje a ramen, zvýšený krevní tlak a pocit vyčerpanosti.


Dlouhodobé negativní ovlivnění stresory se projevuje zvýšením adrenalinu v krvi, smrštěním cév, zvýšením potřeby kyslíku, zvýšením krevního tlaku, zrychlením krevní srážlivosti, zvýšeným obsahem cukru v krvi a podobně.


Emoční stres se projevuje akutními příznaky, mezi něž patří vzrušenost, neschopnost soustředění, pochybování o sobě, pocit nervozity a pocit ustaranosti.
Mezi chronické příznaky emočního stresu patří podrážděnost, poruchy pozornosti, pocity méněcennosti, depresivita, pocity bezmocnosti, pocity osamocenosti a nepřizpůsobivosti.


V chování se stres projevuje plačtivostí, zapomnětlivostí, zbytečným zvyšováním hlasu, obviňováním druhých, rozhněvaností, vzteklostí a netrpělivostí. K těmto projevům se někdy druží tělesný neklid, nutkavé přejídání, kouření a žvýkání žvýkačky.


Toto jsou příznaky prožívané stresové situace. Psychické otužování by mělo naši citlivost zmenšovat a činit tak náš život šťastnější.

(vab)