Jaroslav Svěcený se už tři desítky let pohybuje po prestižních pódiích v České republice i v zahraničí. Stále ovšem zůstává přiznaným a aktivním Hradečákem a Východočechem.

Už několik let pořádá ve Smiřicích komorní svátky hudby v místní barokní kapli, železným pravidlem jsou jeho vánoční koncerty pro housle a varhany v Městské hudební síni a zdejších kostelích.

Není proto divu, že koncertní oslavy svého prosincového jubilea zahájil právě ve svém rodném městě. V pátek večer mu do sálu Filharmonie Hradec Králové přišly z hlediště i osobně popřát zdraví a úspěch stovky fanoušků a přátel.

„K tomuto městu mám celý život bytostný vztah. Dědeček mě jako malého kluka přivedl do houslařské rodiny Pilařů, kde jsem jednou provždy propadl nejen hře na housle, ale také jejich historii a stavbě. Je to moje celoživotní láska,“ řekl o další podobě své profese Jaroslav Svěcený.

Návštěvníkům pátečního koncertu proto nejen zahrál se svými hosty slavné skladby čtyř století, ale také představil dvacet italských, českých, německých a francouzských houslových unikátů ze stejného období.

Jedním z hostů pátečního narozeninového galakoncertu Jaroslava Svěceného byla jeho šestnáctiletá dcera Julie, která jde v otcových stopách: je vítězkou letošní Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v oboru housle a v Hradci Králové pokřtila svoje první album.