Páté narozeniny

Letošní rok lze z pohledu „Pirátů" rozhodně hodnotit jako velmi úspěšný.

Skupina oslavila své pětileté výročí speciálním koncertem na pardubickém festivalu Zrcadlo umění. „Jsme hrdí na to, že se nám podařilo vytvořit návštěvnický rekord v dosavadní patnáctileté historii této přehlídky. Byla to pro nás velká pocta, když člověk viděl, kolik lidí se sešlo na Pernštýnském náměstí. Potěší to samozřejmě o to víc, když se říká, že doma není nikdo prorokem," nechal se slyšet frontman pardubických „Pirátů" Jiří Ševčík (na snímku Luboše Jeníčka).

„Celý multimediální večer do sebe hezky zapadl. Z narozeninového dortu, který měl 26 kilogramů, nezbyl ani drobeček. Nakrojily ho tři sudičky – bývalý osobní tajemník zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho Peter Freestone, populární zpěvačka a naše dlouholetá kamarádka Leona Machálková a primátor Pardubic Martin Charvát," zavzpomínal Jiří Ševčík.

„Myslím, že tato akce přesně splnila to, co je naším cílem – bavit lidi," dodal zpěvák a moderátor v jedné osobě.

Ten se s „Piráty" vydal i na turné k nové desce, která vyšla na konci loňského roku.

„Vidělo jej přes tři tisíce diváků. Zahráli jsme si na různých místech, včetně těch, kde jsme ještě nikdy předtím nekoncertovali. Zaplaťpánbůh za to, že jsme měli všude úspěch. Jako správní Piráti bychom i v příštím roce rádi dobývali nějaká další území," vyslovil přání do nového roku Jiří Ševčík, který se společně s kapelou rád podílel i na několika benefičních akcích.

Na Pražském hradě

„Například v říjnu jsme odehráli Koncert pro Rebeku, kde jsme účinkovali společně s populárním zpěvákem Josefem Vojtkem a kapelou Inflagranti," dodal frontman pardubických „Pirátů".

Těm se povedl i společný koncert s Josefem Lauferem v prostorách hradecké filharmonie. Poprvé se „Piráti" objevili také na Pražském hradě.

Pomyslnou třešničkou na dortu se staly prosincové galakoncerty, které byly v obou východočeských metropolích beznadějně vyprodány.

„V Pardubicích se prodaly lístky okamžitě, a to dokonce ještě před začátkem první velké propagační vlny, v Hradci jsme museli navyšovat kapacitu sálu. Kdybych to byl býval věděl, bral bych to jako slavný Wolfgang Amadeus Mozart a věřil tomu, že naši Východočeši nám rozumějí, ušetřili bychom spoustu peněz za výlep plakátů," usmíval se Jiří Ševčík, jehož potěšilo, že pardubický galakoncert byl dokonce nově zařazen mezi tradiční a významné akce Pardubic a ocitl se tak po boku takových klenotů města, jako je například Velká pardubická nebo Zlatá přilba.

„Máme radost také z toho, že se nám letos podařilo rozšířit naše portfolio hvězd, s kterými máme vytvořený repertoár a které s námi rády vystupují. Jsou to například Petr Kotvald, Leona Machálková, Josef Laufer, Ester Kočičková, Jiří Suchý, Petr Vondráček nebo Iva Pazderková, která zazářila na letošních galakoncertech. Je to jedna z nejmilejších a nejpokornějších osobností, s jakou jsem se měl  čest v českém šoubyznysu potkat. Byla to velmi milá spolupráce a pevně věřím, že si ji někdy v budoucnu ještě zopakujeme," podotkl Jiří Ševčík, který nemohl opomenout ani dalšího vzácného hosta pardubického galakoncertu –  muzikanta Felixe Slováčka.

„Ten v dobrém slova smyslu doslova ukradl show pro sebe. Spousta lidí byla zvědavá, jak ve svém věku dokáže zahrát neobyčejně těžké, virtuosní skladby, na kterých si často vylámou zuby i mladí hráči při plné síle. Felix vše dal s naprostým přehledem. Stejně jako kapela, která se musela naučit obrovské množství nového repertoáru. Nechtěli jsme, abychom divákům předvedli totožný program jako loni. Proto jsme nastudovali velké množství novinek. Prakticky se stále snažíme pirátsky rabovat pokladnice světoznámých i tuzemských rockových a popových hvězd," informoval Deník Jiří Ševčík.

Zpěvák intenzivně připravuje menu na blížící se plesovou sezonu. „Nejsme a ani nechceme být plesovou kapelou, nicméně nás těší, že už podruhé budeme mít tu čest být hlavním hudebním tělesem na Městském plese ve Východočeském divadle v Pardubicích. Společně s námi zde bude účinkovat zpěvačka Jitka Zelenková. V Trutnově si s námi na podobné akci zazpívá Leona Machálková," pravil frontman „Pirátů", kteří se objeví i na několika swingových a jazzových akcích.

Nové album

„Většinou hrajeme na takových akcích, kde dominuje pop a rock. Swingové či jazzové máme dvě nebo tři ročně. Moc se na ně těšíme, je to výzva. Jazzové a swingové publikum je náročnější a neodpustí nám vůbec nic," pravil Jiří Ševčík, který už přemýšlí nad dalšími galakoncerty i novým albem Pirate Swingu Bandu. „Jestli to všechno vyjde, bude to velká pecka," uzavřel s úsměvem na tváři.