Královéhradecký kraj

Chlum: Přehlídka jednotek rakouských a pruských vojáků, divadelní představení, komentované prohlídky expozice a také areálu historického bojiště se stovkami umělecky ztvárněných památníků a pomníků. Tyto a řada dalších akcí doprovodí slavnostní zahájení letošní sezony na Chlumu u Hradce Králové. Návštěvníky uvítají už tuto sobotu od 14 hodin v Muzeu války 1866 na Chlumu. Po celý den se navíc bude platit speciální snížené vstupné – do muzea 20 korun, na rozhlednu 10 korun.

Hradec Králové: Už šestou veganskou večeři připravuje hradecké kino Bio Central v pátek od 18 hodin. Přátelské setkání podle osvědčeného scénáře: uvař, přijď, nabídni, ochutnej a bav se ukazuje, že chutné jídlo může být i zdravé. Vstupné na akci je dobrovolné, ale pozor! Je záhodno přijít včas. Jídlo totiž opravdu rychle mizí. Příjemné setkání doprovází hudba a kdo chce, může zajít také na film. Od 17.30 se promítá snímek Cizí oběd, přesně v osm večer začíná kultovní film 2001: Vesmírná odysea.

Jičínsko: Cesta vede přímo za Rumcajsem

Jičín: Osmačtyřicátý ročník Pochodu Českým rájem aneb Putování za Rumcajsem se uskuteční v sobotu. Trasy  jsou dlouhé 15, 22, 32, 39 a 50 kilometrů. Pro děti jsou připraveny tradičně trasy v délce osm, pět  a tři   kilometry. Na své si přijdou i cyklisté. Start a cíl všech tras je na Valdštejnově náměstí v Jičíně – na prvním nádvoří zámku. „Blátošlapové" se mohou vydat na cestu od 6 do 10 hodin. V cíli budou očekáváni do 18 hodin. Ti, kteří dorazí, dostanou barevný diplom s motivem Rumcajse od Radka Pilaře a čaj. Pochod se koná za každého počasí. Ubytování je zajištěno  od pátku do neděle v tělocvičně sokolovny v Husově ulici. Tam bude možné zakoupit i startovní lístek. Více: www.kctjicin.cz.

Náchodsko: Hodina Země zhasne světla i v Náchodě

Náchod: Město se už potřetí připojilo k celosvětovému happeningu Hodina Země na podporu ochrany životního prostředí. Organizátoři vyzývají občany, aby v sobotu ve 20.30 hodin na hodinu vypnuli elektrické spotřebiče a připojili se k setkání na náchodském náměstí. Před radnicí rozsvítí obraz Země složený z čajových svíček. Na programu bude také ohňová show a akustický koncert.

Rychnovsko: Faurého Requiem se šedesáti sboristy

Opočno: V neděli se od 17 hodin uskuteční v kostele Nejsvětější Trojice koncert v podání 60 zpěváků a 18 členů orchestru. Zazní  Requiem, Op. 48 od francouzského skladatele Gabriela Faurého. Budou účinkovat pěvecké sbory Otakar, Pěvecký sbor Žerotín, Pěvecké sdružení Č.A.S a Chrámový komorní orchestr z Vysokého Mýta. Provedení bude řídit dirigent Ladislav Kulla.

Trutnovsko: Jazzinec se chystá na velké finále

Trutnov: Finále 16. ročníku hudebního festivalu Jazzinec zaplní v sobotu Uffo. Přijede mezinárodní sestava Trio Ivorie, trio Tingvall, klavírní virtuos Antonio Farao, český saxofonista Rosťa Fraš, mezinárodně proslulý  kytarista Rudy Linka. Začátek je v 19 hodin. Galerie města Trutnova zajistila na sobotu otevření galerie Městského úřadu, kde je k vidění  30 nejlepších fotografií soutěže Jazz World Photo 2014.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Loutkáři zvou děti na výlet do pohádky

Chrudim: Desátá krajská přehlídka loutkářských souborů v Pardubickém kraji začíná v sobotu od 9.30 hodin na Malé scéně Divadla Karla Pippicha v Chrudimi. Chybět nebude Libor Štumpf se svou pohádkou Psí tanec, LS Ahoj a jejich Jak Kašpárek…, Kacafírek s Pohádkami ze skládky a Hráškovým královstvím či Jan Petráš a jeho Honza hlídačem.

Orlickoústecko: Porcelánové krásky v Panském domě

Choceň: V Panském domě se o víkendu uskuteční výstava panenek Ilony Kovaříčkové ze Skořenic. Panenky začala sbírat před 16 lety,v její sbírce, jež čítá 1000 panenek, najdete  pohádkové postavy, nevěsty i svatbu Williama s Kate. Kostýmy navrhuje a šije sama. Její největší vášní jsou porcelánové panenky. V sobotu bude výstava otevřena od 9 do 14 a od 16 do 17 hodin, v neděli od 13 do 17 hodin.

Pardubicko: Odměna tanečníků bude perníková

Pardubice: Máte rádi společenský tanec a perník? Pak si nenechte ujít 47. ročník taneční soutěže O perníkovou pantofli. Nedělní maraton zahájí od 9.30 hodin v pardubickém ABC klubu Na Olšinkách junioři ve standardních tancích, chybět nebudou ani kategorie dospělých. Těšit se můžete na waltz, tango, quickstep, sambu, jive a další tance. Soutěž potrvá zhruba do 18. hodiny.

Svitavsko: Vzhůru do vesmíru – a v masce

Bělá nad Svitavou: Na putování od planety k planetě zvou pořadatelé karnevalu v Bělé nad Svitavou.  Pro děti jsou připraveny soutěže s mimozemšťany, vesmírná tombola a malování na obličej. Sobotní veselice začíná v sokolovně o půl třetí.

Litomyšl: Známé hudební těleso World Youth Orchestra/Choir vystoupí ve Smetanově domě s litomyšlským sborem KOS. Na koncertě zazní například skladby Má vlast, Dvořáková symfonie č. 9 či Händlovo Halleluja. Začátek koncertu je v devatenáct hodin a vstup je zdarma.

Litomyšl: Do města dorazí během víkendu více než pět set skautů, aby mimo jiné rozhodli o změně názvu své organizace. Od pátku budou jednat také o směřování organizace v dalších letech. Mezinárodní rozměr sněmu dodají zástupci celosvětových skautských organizací. Nad sněmem převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Účast kromě jiných přislíbili předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček a ministr školství Marcel Chládek.