„Do akce se zapojí osm mateřských a tři základní školy. Každá škola či školka bude reprezentovat jeden krkonošský důl. Připraví si vlastní kostým, erb dolu, permoníci budou součástí průvodu bytostí na Krakonošovo náměstí, kde budou komisaři z Agentury Dobrý den provádět sčítání permoníků,“ vysvětluje Jan Duduš, zakládající člen spolku Rýbrcoul – duch hor. Průvod vyjde po multimediálním divadelním představení v 19 hodin od Uffa na náměstí.

Kdy: sobota 5. října
Kde: Trutnov, Mladé Buky
Za kolik: zdarma
Proč přijít: den plný zábavy a poznání s večerním průvodem na náměstí.

Již v 9 hodin ráno začne program v Mladých Bukách. V místním lyžařském areálu bude v akci tým Bezpečně na silnicích, díky kterému bude možné vyzkoušet si například Opilé brýle, simulující vnímání člověka pod vlivem alkoholu, drog nebo únavy na překážkové dráze z několika kuželů. Program v Trutnově se koncentruje kolem Uffa od 14 hodin a nabídne koncerty, výtvarné dílny, přednášky o historii dolování, soutěž v pojídání pálivých jídel a řadu dalších aktivit. Rýbrcoul se objeví navečer a kromě lesních bytostí k sobě povolá desítky permoníků.

Slavnosti malináčů

Kdy: sobota 5. října
Kde: Holovousy
Proč přijít: V Holovousích chystají již 17. ročník Slavností holovouských malináčů. O kulturní program se postarají mažoretky z DDM Hořice, děti ze školy v Chodovicích, folklórní soubor Hořeňák nebo kapela Levou rukou band. Vrcholem pak bude ohňostroj nad rybníkem. Ve výzkumném institutu proběhne i den otevřených dveří. Na návsi naleznete tradiční slaměný hrad a množství dílniček pro děti, těšit se můžete také na jarmark pěstitelů z Podkrkonoší, kteří budou nabízet kvalitní ovoce, zeleninu, květiny či med a další dobroty. Zajištěno je bohaté občerstvení, včetně domácích koláčů.

Vinobraní v Litoboři

Kdy: 5. října od 15 hodin
Kde: hostinec v Litoboři
Proč přijít: V obci Litoboř, která čítá jen něco málo přes sto obyvatel, se opět po roce uskuteční oblíbené vinobraní. Sraz je nejprve před místním hostincem, odtud se půjde v průvodu na zdejší malou vinici. Vyhrávat bude lidová muzika Šmikuranda. Poté bude následovat posezení při hudbě a samozřejmě nebude chybět víno a další občerstvení.

Čermenský hudební podzim

Kdy: v sobotu 5. října
Kde: v Čermné nad Orlicí
Proč přijít: Čermenský hudební podzim rozhýbe každou první sobotu v měsíci hospodu U Hříště. Tři podzimní večery nabídnou koncerty kapel z oblasti rocku, blues, folku a alter scény,“ uvedl pořadatel Radomír Kopecký. Tuto sobotu přijede do Čermné Luboš Pospíšil a 5P. Pořad začne ve 20 hodin.

Výstava zmapuje historii Divadla Drak

V roce 2010 se Divadlo Drak rozrostlo o multifunkční budovu Labyrint se studiovou scénou, divadelní laboratoří a v neposlední řadě i galerijním prostorem, ve kterém se mohou návštěvníci již řadu let setkávat se zajímavými instalacemi a výstavními projekty.

Kdy: od 8. října
Kde: Divadlo Drak Hradec Králové
Za kolik: zdarma

Příběh Draku 1958 - 2018 je první výstavou, která se v Labyrintu Divadla Drak v sezóně 2019/2020 uskuteční. Její slavnostní vernisáž zde proběhne 8. října od 17 hodin. Výstava je rozsáhlým retrospektivním projektem, který se vrací k počátkům Divadla Drak s cílem provést návštěvníka jeho bohatou šedesátiletou historií. Autoři si dali za úkol prezentovat důležité mezníky v historii Divadla Drak komplexně a vytvořit instalaci tak, aby se nesoustředila pouze na ukázku loutek z jednotlivých představení, ale dokázala plně vystihnout genia loci této významné české loutkové scény.

Jak k výstavě řekl kurátor Tomáš Jarkovský: „Chceme zachytit podstatné momenty proměn divadelního jazyka v čase, připomenout klíčově inscenace a osobnosti, ale zároveň přiblížit i nezaměnitelnou atmosféru divadla.“