Nejde jen o recesi, tahle akce totiž pomáhá nejen dobré náladě samotných účastníků a obecenstva, ale také dětem.

„Dobrovolným vstupným v podobě ovoce, cukroví, hračky či jiné maškrty dle vaší fantazie uděláte radost dětem z Dětského domova v Nechanicích,“ dodávají organizátoři.

Kdy: 18. ledna
Kde: v Týništi nad Orlicí

Příznivci Pláže Járy Cimrmana přitom každoročně netrpělivě očekávají, kde se opět objeví.

„Cimrman sám sebe označoval za světoběžníka. Logicky z toho vyplývá, že Pláž Járy Cimrmana je pláží putovní,“ vysvětluje Miroslav Tupec.

Letos měli otužilci a další nadšenci příležitost navštívit jeho akci už 11. ledna v Novém Bydžově, kde ji předcházel tradiční seminář. U ledové vody a někdy i sněhem pokrytém břehu si pak počínají jako v největším parnu, nechybí lehátka, dobové plavecké oblečky, župánky, žabky, nafukovací balóny ani další plážové vybavení.

A na noze pevnina. V divadle Drak

Hradecké Divadlo Drak uvede v sobotu od 15 a od 17 hodin hru A na noze pevnina: příběh o malé holčičce a radosti z pohybu. Autorská inscenace o nezdolné touze hýbat se a tančit. Malá holčička Jazmína nejraději ze všeho skáče a tančí. Jednoho dne se však něco přihodí a ona se přestane moci tančit. Začne si tedy všímat, co vše se pohybuje kolem ní. Vstupenky stojí 90 korun.

Zdatní dřevorubci si poměří síly

Nenechte si ujít už 12. ročník tradiční mezinárodní akce Dřevorubec roku.

Závody, při kterých se v Adršpachu předvedou a poměří si síly hned v několika disciplínách zdatní profesionální i amatérští dřevorubci, nabídnou zábavu a program pro celou rodinu. Můžete se těšit například na oblíbené projížďky na motorových saních, nově se bude předvádět kovářské řemeslo, chystá se bohatá tombola, představí se sokolníci se svými dravci, bude se dřevosochat motorovou pilou, opékat prasátko, uvidíte ukázky těžké lesnické techniky – lakatoše, vyvážečky a mnoho dalšího.

Kdy: v sobotu 18. ledna od 10 do 15 hodin
Kde: Dolní Adršpach za hlavním parkovištěm

„Dalším lákadlem našich klasických Dřevorubeckých závodů bude doprovodný závod účastníků Eurojack v soutěži Adr Axeman. Někteří si možná pamatujete show z minulých ročníků. Mimo jiné se bude házel sekyrou na terč, nebo ve výšce pomocí sekery kácet „strom“, ano i na toto se můžete těšit,“ slibují organizátoři.

Dalším program, podobně jako minulý rok, zabaví hlavně ty nejmladší diváky, kteří mají rádi koně. Kromě projížděk na koních budou moci pozorovat zajímavou práci, jak kůň „přibližuje“ dříví. Pro diváky bude také připravená soutěž ve štípání dřeva.

Veřejné závody na běžkách

Veřejné závodyna běžkách
Kdy: sobota 18. ledna od 10 hodin
Kde: Horní Mísečky
Proč přijít: Tradiční závody pořádané oddílem VSK Humanita Praha. Letos závody skatem (ženy 10 km, muži 15 km) a smíšené štafety, také skatem (předpokládané délky 3-2-3km).

Pocta hořickým spolkům

Město Hořice žije už více než 150 let bohatým spolkovým životem. V r. 1862, jen rok po pražském Hlaholu, byl založen mužský zpěvácký spolek Ratibor, který dostal od hořických paní a dívek nádherný prapor, vymalovaný Josefem Mánesem. O osm let později založily svůj spolek i zdejší ženy a nazvaly jej Vesna. V roce 1881 vznikl hudební spolek Dalibor. V moderní době se přidaly jejich mladší odnože – Hořický komorní orchestr a pěvecký sbor Bona Vita.

Kdy: do 14. března
Kde: zámek Hořice

Na nové výstavě Pocta hořickým hudebním spolkům a lidem kolem nich jsou nejen vzácné spolkové památky, ale i zajímavosti z jejich současného fungování. Výstava bude otevřena vždy v pátek a v sobotu od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Od sousedů: Hůlka se vrací k opeře

Belcanto je koncert předních českých umělců nazvaný podle italské pěvecké techniky využívané především v operních představeních.

Kdy: 19. ledna
Kde: Enteria Arena Pardubice
Za kolik: Vstupenky se dají zakoupit na Ticket Artu od 590 korun.

V nejznámějších áriích a duetech se v neděli od 19 hodin v pardubické Enteria Areně představí sopranistka Tereza Mátlová (operní i muzikálová zpěvačka, absolvovala operní zpěv na pražské Hudební akademii múzických umění u prof. Magdaleny Hajòssyove), tenor Peter Berger (vyhledávaný interpret italského, ruského a českého repertoáru, prosazujícím se kromě našich předních operních scén stále ve větší míře v zahraničních divadlech), baryton Vladimír Chmelo (držitel ceny Thálie, je zpěvák mezinárodního renomé. Kromě opery se věnuje komorní a oratorní hudbě a pedagogické činnosti.) a basbaryton Daniel Hůlka (český operní a muzikálový zpěvák a herec. Je známý hlavně svými rolemi v muzikálech jako jsou Dracula nebo Monte Cristo. Věnuje se ovšem i opeře a sólové tvorbě.). „Jedno z mých loňských předsevzetí bylo vrátit se k opeře. Právě to se mi podařilo projektem Belcanto. Je to vlastně můj splněný sen, který si s kolegy moc užíváme,“ řekl Daniel Hůlka, který proslul jako muzikálový zpěvák. Na programu jsou árie a duety z hudebních počinů například Antonína Dvořáka, Wolfganga A. Mozarta, Leonarda Bernsteina či muzikálových géniů Andrew Lloyd Webera a českého Karla Svobody. O doprovod se postará český symfonický orchestr, který bude dirigovat Leoš Svárovský. Vizuální stylizaci představení připravil režisér Filip Renč.