Královéhradecký kraj

Hradecko: Mistrovství mažoretek či Helicoptershow

Hradec Králové: Tradiční vrtulníková akce Helicoptershow začíná na hradeckém letišti už v pátek, bohatý program nabídne i sobota, která přinese velkolepou podívanou pro širokou veřejnost. Na své si přijdou nejen fanoušci letectví, ale také rodiny s dětmi. Těšit se můžete na ukázky letecké a zdravotnické techniky, praktické činnosti záchranářů, spolupráci složek IZS v rámci simulovaných zásahů a chybět nebudou ani ukázky vrcholné pilotáže  .

Hradec Králové: Barevné pom pomy, krátké sukýnky a hlavně týmy krásných dívek. Tak to bude vypadat na Mistrovství Čech mažoretek, které se uskuteční v sobotu a v neděli v hale TJ Slavia v Hradci Králové. Akci vyhlašuje Majorettes asociation Czech a místním pořadatelem je hradecký klub aerobiku a mažoretek A-TEAM. V sobotu budou soutěžit skupiny a malé formace s třásněmi pom pom – mezi týmy uvidíme hradecké závodnice z A-TEAMU a CHEEKY CHEEREK. V neděli proběhnou skupiny a malé formace s hůlkou, tzv. BATON. Nejlepší týmy se z mistrovství Čech probojují na Mistrovství České republiky, které se koná na konci května v Jaroměři.

Hradec Králové: Nejlepší štěně, nejlepší junior, nejlepší veterán nebo třeba nejhezčí psí pár. Nejen v těchto kategoriích se bude v sobotu soutěžit na v pořadí již 45. ročníku Krajské výstavy psů na v hradeckém kempu Stříbrný rybník. Akce začíná v 9 hodin.

Jičínsko: 300 zatáček Gustava Havla

Hořice: O nadcházejícím víkendu se v Hořicích koná již třiapadesátý ročník motocyklových závodů 300 zatáček Gustava Havla. V sobotu a v neděli se diváci mohou těšit na volný mezinárodní závod silničních motocyklů. V době konání akce není možné ubytování v prostorách campu U Věže. Tyto prostory jsou plně k dispozici závodníkům a jejich doprovodům. Parkovací plochy jsou převážně situovány do města Hořice, největší je přímo na hořickém náměstí. Závodní trať se oba dny uzavírá v 7.30 hodin, a to pro jakýkoliv běžný provoz.

Lázně Bělohrad: V sobotu od 10 hodin se v areálu Lázně Bělohrad a.s. uskuteční slavnostní otevření lázeňské sezony. Celá akce je provázena bohatým programem: požehnání přírodnímu léčivému zdroji, vystoupení folklórního souboru Hořeňák a Hořeňáček, turnaj v minigolfu a ukázky výroby lázeňských specialit, lázeňský jarmark. Občerstvení zajištěno po celý den.

Vysoké Veselí: Sbor dobrovolných hasičů Vysoké Veselí  zve na oslavu 130 let od založení sboru. Akce se koná v sobotu od 9 hodin za hostincem U Rybníka. Začínáme okrskovou soutěží. Poté se uskuteční  různé soutěže (hod startérem, koulení kola od trambusu, smotávání hadic na čas a další). Hudba: ráno během průvodu  a dopoledne hraje dechovka. Asi od půl druhé do  18 hodin vystoupí Stanislav Dejl a od 18 hodin bude bavit  hudební skupina Pohoda z Pardubic.

Náchodsko: Letokruhy Josefova popáté

Josefov: Od pátku do neděle  pořádá řezbář Jan Paďour s přáteli 5. ročník mezinárodního řezbářského sympozia s názvem Letokruhy Josefova. Akce se uskuteční v Bastionu IV. v Josefově. Sympozium je veřejnosti přístupné, po celou dobu akce bude možné sledovat zajímavou práci řezbářů a výtvarníků. Letošní novinkou bude otevření dílny řezbáře Jana Paďoura staršího, který se zabývá převážně drobnou řezbou a výrobou betlémů. Tři vylosovaní návštěvníci získají menší dřevěné zahradní řezby.

Ratibořice: Na dvoře Rudrova mlýna v Babiččině údolí se tento víkend od 11 do 16 hodin uskuteční akce Loučení se zmrzlejma. Přijďte si připít na zdraví ledových mužů Pankráce, Serváce a Bonifáce. Smutně i vesele bude vyhrávat v sobotu kapela Tomy z Opočna a v neděli skupina Klapeto z Náchoda. Kdo přinese starý hrníček, který zanechá na plotě u mlýna, dostane do něj svařák zadarmo.

Rychnovsko: Potštejnská pouť

Potštejn: Od pátku do neděle se zde bude konat tradiční Potštejnská pouť, na které nebudou chybět oblíbené atrakce a stánky se zbožím všeho druhu. Zámecký park nabídne víkend plný zábavy. Těšit se můžete na odpoledne plné her a soutěží pro malé i velké.

Opočno: V sobotu tady budou na pořadu Kolowratské rybí hody, které se konají na sádkách u rybníku Broumar. Začátek je v 10 hodin.

Trutnovsko: Ochutnejte sejkory

Jilemnice: Ve městě byla tradice jarmarků obnovena v roce 1996. Neopakovatelná atmosféra jarmarků je patrna i v současnosti. V průběhu sobotních jilemnických jarmarků můžete také ochutnat místní speciality, jako jsou sejkory, medovina a další.

Trutnov: V sobotu od 13 do 15 hodin můžete v trutnovském parku potkat opravdová strašidla v rámci již tradiční akce Strašidláci, která vás zavede za neznámými či téměř vyhynulými strašidly v městském parku a přilehlých lesích.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Pozastavení…

Slatiňany: Město Slatiňany a Národopisný soubor Formani  vás zvou v sobotu do zámeckého parku na IX. Slatiňanské pozastavení. Během celého dne bude připraven bohatý kulturní program pro návštěvníky včetně prohlídek stájí, projížděk kočárem, speciální prohlídky přilehlého zámku, parkové divadélko pro děti, dobový jarmark, vystoupení folklórních souborů z Čech i zahraničí a mnoho dalšího…

Orlickoústecko: Kopečková pouť

Letohrad: Město o víkendu ožije už 302. Kopečkovou poutí. Desítky atrakcí a stánky zaplní náměstí i Bečvárnu. V doprovodném programu si mohou návštěvníci vyzkoušet například foukání skla. V sobotu ve 21.30 rozzáří oblohu nad Letohradem ohňostroj.

Přívrat: V sobotu vyvrcholí Hudební festival Antonína Bennewitze. V sobotu od 19 hodin se uskuteční závěrečný koncert. Vystoupí českotřebovský sbor Bendl a pěvecký sbor Ještěd z Liberce.

Pardubicko: Když skončila válka

Pardubice: Když skončila válka. Takový je název akce, která se uskuteční u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války a osvobození Pardubic. Na páteční osmnáctou hodinu je naplánován příjezd kolony Rudé armády do Pardubic. Hlavní vojenský stan se rozbije v pardubickém zámku v sobotu v 10 hodin. Ve 14 hodin je naplánován průvod vítězství centrem města se zastávkou na třídě Míru a Pernštýnském náměstí.

Svitavsko: Pod májovým nebem

Litomyšl: Na Smetanově náměstí před sochou Bedřicha Smetany se v sobotu uskuteční šestý ročník Opery pod májovým nebem. Od 19.30 hodin   převedou čtyři mladí interpreti na prahu své pěvecké a dirigentské kariéry to nejlepší ze své operní kuchyně.

Svitavy: Příznivci fotografie mohou navštívit v sobotu v 11.30 v Ottendorferově domě a  v Městském muzeu a galerii  vernisáž fotografické výstavy amatérské fotografie 2015.