Královéhradecký kraj

Hradecko: Muzea lákají na velké noční dobrodružství

Hradec Králové: Opět po roce se v pátek nejen na Hradecku otevřou brány muzeí také v noci. Od 18 hodin začíná tradiční Královéhradecká muzejní noc. Zájemci mohou navštívit celkem jedenáct míst v Hradci Králové a jeho okolí. Připraveny jsou pro návštěvníky expozice například v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, které jako zlatý hřeb večera uvede scénu s piráty, kteří budou dobývat vojenské ležení. Vydat se ale můžete také na Chlum, do Petrofu, k zahrádkářům nebo třeba k lékárníkům na Kuks. Brány jsou všude otevřeny do půlnoci a vstup je zdarma.

Hradec Králové: Už po osmé se v sobotu sejdou modeláři na RC letišti U Terna, aby se pochlubili svými modely letadel, vrtulníků i aut. Od 10 do 15 hodin čeká na přítomné bohatý program, který připravil Juniorklub Hradec Králové společně s Domem dětí a mládeže v Hradci Králové, zpestřený seskokem parašutistů. Následující den v neděli proběhne soutěž ve vzdušném souboji tzv. Epa Combat, od 10 do 15 hodin na stejném místě.

Hradec Králové: Poklad na Stříbrném rybníku nebude chybět ani letos. Zábavné odpoledne především pro děti začne v sobotu ve 14 hodin a potrvá do 18 hodin. Vstup je zdarma. Na programu je například autogramiáda hradeckých hokejistů, prezentace městské a státní policie, Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, vojenské policie nebo Českého červeného kříže.

Jičínsko: Ostroměřští hasiči slaví 130 let

Ostroměř: Sbor dobrovolných hasičů v Ostroměři slaví v sobotu 130 let od svého založení. Okrsková soutěž, Memoriál Jaroslava Rychtery,  proběhne od 7.30 do 11.30 v prostorách za školou. Připraven bude i slavnostní průvod obcí a výstava hasičské a historické techniky, program Policie České republiky a zábavný program.

Náchodsko: Soutěž o nejlepší zelňačku poprvé

Police nad Metují: První ročník soutěže o nejlepší zelňačku se uskuteční v sobotu na náměstí v Polici nad Metují. Začátek je stanoven na 8.30. Na uvaření zelňačky budou mít soutěžící rovné tři hodiny. Slavnostní vyhlášení výsledků nastane půl hodiny po poledni. Soutěž o nejlepší zelňačku doprovodí řemeslný trh a po celou dobu také bohatý kulturní program.

Rychnovsko: Dobrušská pouť láká na kolotoče i víno

Dobruška: Osmý ročník Dobrušské pouti se uskuteční od pátku do neděle. Návštěvníci se mohou těšit na kolotoče, houpačky, horskou dráhu, autodrom i strašidelný zámek. Na náměstí F. L. Věka a v přilehlých ulicích budou stánky s tradičními pouťovými dobrotami – cukrovou vatou, trdelníkem,  maďarským vínem a klobáskami.

Trutnovsko: Papír jako součást historie

Hostinné: V roce 1835 bratři Gustav a Wilhelm Kieslingové přestavěli v prostorách zámku hraběte Waldsteina bývalou přádelnu vlny na ruční papírnu. Položili tak základ tradice papírenské výroby v Hostinném. Výstava, která je výsledkem spolupráce Městského muzea Hostinné a Holdingu KRPA připomene 180 let dlouhou tradici výroby papíru v podkrkonošském městě. Vernisáž se uskuteční v sobotu od 17 hodin.

Trutnov: Milovníci dobrého pití mají již v kalendáři zaškrtnutou sobotu coby termín již 11. ročníku Trutnovských vinařských slavností. Ochutnat výrobky české, moravské i zahraniční bude možné od 10 do 16 hodin ve Staré radnici na Krakonošově náměstí. Posezení pak pořadatelé ze sdružení Přátelé dobrého vína nabídnou až do 22. hodiny. K tomu i cimbálovou muziku a soutěž o Dračí víno 2015.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Kameny se valí na Chrudim

Chrudim: V sobotu v 9 hodin  se na Resselově náměstí koná netradiční jarmark v rámci akce Kameny se valí na Chrudim. Od 11 hodin se můžete zúčastnit 1. ročníku rýžování  drahých kamenů v náhonu.

Ležáky: Ležácké podvečery pokračují. V pátek od 18 hodin je na programu Křeslo pro Petra Rychlého. Večerem provede Robert Tamchyna, o hudební doprovod se tentokrát postarají Adélka a Klárka Urbanovy.

Orlickoústecko: Do Muzea starých strojů a technologií

Žamberk: V sobotu se otevře Muzeum starých strojů a technologií, které sídlí v areálu Vonwillerovy továrny. Přístupné bude od 10 do 17 hodin.Tématem jarní akce bude válcířské umění a představení sedmi funkčních parních válců, které se budou postupně vydávat na spanilé jízdy po okolí a ukazovat válcířské umění. Připravena bude také dražba přejetých předmětů a  vystoupení oblíbené swingové kapely.

Pardubicko: Na koníčky nebo na kolečkové brusle?

Pardubice: V sobotu se na Dostihovém závodišti Pardubice uskuteční od 13 hodin dostihový den. Jeho součástí bude i první kvalifikace na 125. ročník Velké pardubické. Hlavní dostih bude odstartován v 16.05 hodin.

Pardubice: Na in-line bruslích do ulic města: první letošní společná projížďka odstartuje v neděli v 16 hodin z třídy Míru.

Svitavsko: Litomyšl bude patřit gurmánům

Litomyšl: Milovníci dobrého jídla mohou přijet tento víkend na čtvrtý ročník Gastronomických slavností Magdaleny Dobromily Rettigové. Akce, jejímž tématem jsou „Zemčata a zelené věci" vrcholí gastrofestivalem pod širým nebem na Smetanově náměstí. V sobotním programu od jedenácti do osmnácti hodin se mimo jiné uskuteční soutěž o nejlepší svíčkovou, nebo soutěž ve vaření kotlíkového guláše. Na programu bude prezentace kuchařských oborů středních škol s ochutnávkou pokrmů, expozice výrobců potravin, nápojů a gastro vybavení, prodej místních produktů a regionálních potravin. Pro zájemce bude připravena škola kuchařských dovedností, nebo křest nové kuchařské knihy Miroslavy Kuntzmannové.
Program na pódiu bude moderovat Aleš Cibulka. Těšit se můžete na kuchařské prezentace, zábavné soutěže, sólo pro vařečku Dagmar Peckové a nebude chybět ani program pro děti.
V neděli pak festival dobrého jídla zakončí společný oběd servírovaný pod širým nebem, husí stehno s variací zelí a knedlíků a soutěž o nejlepší domácí bábovku.