Královéhradecký kraj

Hradecko: V Kuklenách se otevře svět růží

Hradec Králové: Máte rádi růže? O víkendu máte letos poslední možnost podívat se do královéhradeckého mezinárodního soutěžního rozária v Kuklenách. Brány rozária se totiž otevírají pouze dva víkendy v roce. Nahlédnout dovnitř můžete po oba víkendové dny od 9 do 17 hodin. Rozárium bylo založeno v roce 1972 a má plochu zhruba 2500 metrů čtverečních.

Jičínsko: Blíží se Strašidelná Bažantnice

Lázně Bělohrad: V sobotu se koná oblíbená Strašidelná Bažantnice. Pohádkové postavy, příšery a strašidla vás již po osmé procházkou provedou  lesoparkem Bažantnice kolem rybníka a lesní cestou až ke kostelíku sv. Petra a Pavla na Byšičkách.  Průběžný start bude mezi 16. a 19. hodinou u vily Karlušky.

Náchodsko: Kdo má kolo s torpédem, ať neváhá

Vernéřovice: Úvodní koncert 10. ročníku hudebního festivalu Za poklady Broumovska představí hned dvě hvězdy české i mezinárodní operní scény: mezzosopranistku Dagmar Peckovou a tenoristu Štefana Margitu. Koncert se koná v sobotu od 18 hodin v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. V jejich podání zazní Mahlerovy Písně potulného tovaryše, árie Dalily z Massenetovy opery Samson a Dalila nebo pláč Federica z opery Arlesiana. Festival se bude konat každou prázdninovou sobotu v některém z unikátních barokních  kostelů na Broumovsku.

Nízká Srbská: Devatenáctý ročník recesistického závodu na kolech Tour de Torpédo se koná tuto sobotu. Prezentace závodníků je v plánu od 13 do 14 hodin u hospůdky U Božky. Zúčastnit se může kdokoliv, komu je více jak 18 let, má kolo brzděné tzv. torpédem a uhradí startovné ve výši 70 korun. Samozřejmostí je dobový kostým. Připravena je váhová soutěž startujících (váha i s kolem) a občerstvení. Každý účastník závodu obdrží nápoj na občerstvovací stanici zdarma, pamětní list a pokud bude mít štěstí i malou cenu. K tanci a poslechu po ukončení závodu zahraje skupina Proradost.

Rychnovsko: Brumbárov chystá letní slavnost

Krchleby: V Brumbárově  se v sobotu koná letní slavnost, která vypukne v půl druhé odpoledne. V programu vystoupí děti z mateřské školy, mažoretky, dechová hudba Choceňačka, skupina PPS Ústí nad Orlicí a večerní zábavu rozjede od 19 hodin kapela Plazma rock. Návštěvníci se mohou těšit na grilované prase a další speciality.

Trutnovsko: Na Sněžku přes tři vrcholy. I pro odvážné

Lánov: V sobotu se v Lánově uskuteční již jedenáctý ročník turistického pochodu. Na turisty čekají dvě trasy. Lehčí dvacetikilometrový úsek povede od místního IC přes Tetřeví boudy a zpět. Odvážlivci pak mohou vyrazit na maratónskou, dvaačtyřicet kilometrů dlouhou okružní tůru přes Sněžku. Odměnou pro všechny účastníky, a zvláště pak pro pokořitele Sněžky, bude občerstvení zdarma.

Velké Svatoňovice: Už Jitka Molavcová zpívala o tom, že má ráda zvířata. A mají je rádi i ve Velkých Svatoňovicích, kde se v sobotu 27. června uskuteční charitativní akce s všeříkajícím názvem Máme rádi zvířata, protože jsou… Začátek akce je naplánován na 14 hodinu ve zdejší restauraci Na Puškvorci. Čeká vás odpoledne plné atrakcí. Vstupné je pak stanoveno na konzervy, granule, piškoty či jiné zvířecí pochutiny, které následně poputují městskému útulku v Trutnově.

Trutnov: Před 149 lety, 27. června roku 1866, se u Trutnova odehrála bitva prusko – rakouské války. A přesně na den výročí připadá letos tradiční vzpomínková akce tohoto konfliktu. Akci pořádá Klub vojenské historie Trutnov – Historická jednotka C.k. pěšího pluku č. 1 – „císaře Františka Josefa I." ve spolupráci s městem Trutnov. Program se soustředí na Krakonošovo náměstí, kde kromě jiného nastoupí historické jednotky a dojde také k natírání pamětní desky s datem 27.6. 1866.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Poslední zvonění v Pohledu

Pohled: Obec Mladoňovice pro vás chystá akci Poslední zvonění aneb Posezení s písničkami se soutěží o nejlepší pomazánku v sobotu od šestnácti hodin v hospůdce v Pohledu. Při hezkém počasí bude možnost sportovního vyžití pro děti i dospělé, o hudbu a  zpěv se postarají Jan Hovorka a jeho kamarádi. Připraveny jsou skvělé ceny pro vítěze i zúčastněné, pohoštění i dobrá zábava.

Orlickoústecko: Zámek zavoní dřevem

Žamberk: Areál zámku ožije od pátku do neděle patnáctým ročníkem Svátků dřeva, letos na téma Dřevo a děti. Slavnostně zahájen bude v sobotu v 9.30, řezbáři budou předvádět svůj um, do Žamberku se chystá řada vystavovatelů. Součástí programu budou ukázky řemesel, sympozium, loutkové pohádky, ale i velký řemeslný jarmark nebo hudební festival Fošna fest. Řada akcí je připravena i na neděli, kdy budou Svátky dřeva ukončeny v 16 hodin.

Výprachtice: V sobotu se v přírodním prostředí obce Valteřice u Výprachtic uskuteční Setkání na pomezí Čech a Moravy. Program začne ve 12 hodin mší svatou, v odpoledních hodinách vystoupí Wabi Daněk nebo Xindl X.

Pardubicko: Letní kino začne světovou premiérou

Pardubice: Pardubické letní kino začne svou desátou sezonu nedaleko skateparku u hlavního pardubického vlakového nádraží. Odstartuje ji v pátek od 21.30 hodin světová premiéra dokumentu režiséra Jana Chicago Nováka Pivo a Pardubice. Bezplatné filmové projekce pod širým nebem budou pokračovat i o víkendu exkluzivním promítáním seriálu HBO Až po uši.

Svitavsko: Fotofestival se snímky Kratochvíla

Moravská Třebová: Lidé, kteří navštíví o víkendu město a fotofestival, se mohou těšit na pořádnou bombu. Své snímky tu premiérově vystaví světově uznávaný český fotograf Antonín Kratochvíl. Ten přijede s fotografiemi, které dosud nikdy nezveřejnil. Jeho snímky totiž zmapují svět herců, akrobatů, hadích žen nebo polykačů nožů. Kromě Kratochvíla se v Moravské Třebové ukáží také snímky profesionálních i amatérských fotografů, kteří se zabývají různými společenskými tématy.