Královéhradecký kraj

Hradecko: Přijíždí panstvo. Buďte při tom!

Hrádek u Nechanic: Na zámek Hrádek u Nechanic přijede panstvo! O víkendu čekají návštěvníky prohlídky zámku za doprovodu hraběcí rodiny, jejích hostů a služebnictva. Kostýmových prohlídek plných veselých historek ze života na zámku před sto lety v podání herců ochotnických divadel se můžete zúčastnit v sobotu i v neděli.

Jičínsko: Majitelé veteránů mají vstup zdarma

Lázně Bělohrad: Zveme vás na již 16. ročník Country festivalu Pod Hůrou. Tradiční letní akce se koná v sobotu od 14 hodin v zámeckém parku. Na letošním festiválku vystoupí například Bandit, Flastr, Stráníci, Handl, Monty a Nekapela, Isara, Naďa Urbánková a Bokomara nebo Ivan Hlas Trio. V doprovodném programu budete moci zhlédnout veteránská vozidla, koupit si něco dobrého a klidně i přespat přímo v zámeckém parku. Kdo přijede automobilovým nebo motocyklovým veteránem a vystaví jej, má vstup pro dva  zdarma.

Mladějov v Čechách: V sobotu od 15 hodin roztančí návštěvníky hned pět skupin převážně rockového stylu. Svou žízeň budou moci všichni uhasit pivem, jelikož se jedná o 21. ročník Pivních slavností v Mladějově. Občerstvení je zajištěno a hudební vystoupení jsou naplánována až přes půlnoc.

Hořice: Již v pátek se otevřou brány areálu u věže a pozvou do prostředí, které fanouškům – rockerům není až tak neznámé. Návštěvníci si užijí pořádný nášup muziky, jako to bylo i u předchozích ročníků akce The Legends Rock Fest v Hořicích na Jičínsku. Během dvou dnů se na pódiu potká opět 16 kapel, které vás zaručeně potěší. Poprvé fest odstartuje kapela, která zvítězila v nové hlasovací soutěži Dej šanci mladé kapele – mladoboleslavská Enola Gay, a program bude nabírat na obrátkách až do sobotní noci. Další info na www.thelegendsrock fest.cz.

Náchodsko: Marta Kubišová se chystá na Pivobraní

Náchod: V sobotu ožije Masarykovo náměstí v Náchodě  Pivobraním. Na příchozí čeká zlatavý mok z produkce deseti pivovarů, lákavé občerstvení a bohatý hudební program. Čtvrtý ročník pivních slavností začne v poledne koncertem skupiny Nadoraz, na pódiu zahrají i kapely Imodium, Wanastowi Vjecy revival nebo Žlutý pes s Ondřejem Hejmou. Vrcholem večera bude vystoupení legendy české hudební scény Marty Kubišové.

Rychnovsko: V tropickém vedru přijde koupel vhod

Prorubky: Již tuto sobotu se  koná 27. ročník Prorubské lávky. Připraveny jsou soutěže pro děti do 15 let i pro dospělé. Nebude chybět jízda dvojic na trakaři, jízda na kole přes vodu, soutěž na neckách, přechod v ploutvích či válení pivního sudu přes lávku. Akce odstartuje v 11 hodin. Pro soutěžící jsou připraveny zajímavé ceny, pro všechny návštěvníky tombola a bohaté občerstvení.

Trutnovsko: Do dvorské zoo vtrhne Afrika

Dvůr Králové: V pátek startuje v královédvorské zoo festival Africa Live plný hudebních a tanečních vystoupení, poutavého vyprávění, afrických specialit, afrického umění a promítání v letním kině. Hvězdou festivalu bude taneční a hudební skupina IYASA a poprvé v ČR vystoupí zimbabwské trio vokalistů INSINGIZI.  V závěru festivalu budou v neděli 26. července slavnostně pokřtěna dvě mláďata nosorožců dvourohých. I nadcházející víkend bude v zoo na co koukat. Kromě vystoupení zmíněných afrických tanečníků bude už v pátek v letním kině promítnut film Zakázané území. Sobota je věnována antilopám Derbyho, v programu se objeví přehlídka afrických šatů, přednášky, hudba, tanec a další aktivity zakončené ohňovou show a filmem Strážce lvů. Nedělní program zahájí interaktivní výstava 100 let starých fotografií z Afriky Archa světel a stínů k připravovanému filmu Jana Svatoše. A chybět po celou dobu festivalu nemůže africké tržiště.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Na jarmark přijedou nositelé tradice

Veselý Kopec: Tuto sobotu a neděli od 9 do 17 hodin se na Veselém Kopci koná Veselokopecký jarmark. Je to jedinečná příležitost k setkání s tradičními řemesly a řemeslníky. Pozvání k účasti na jarmarku přijala více než stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé republiky včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice. V hospodě Na Vejměnku je připraveno bohaté pohoštění.

Orlickoústecko: Výstava připomene čas (ne)dávno minulý

Sopotnice: V areálu Munkovy továrny se v sobotu od 10 hodin koná výstava veteránů, staré zemědělské techniky a socialistických vozidel. K vidění budou motocykly, automobily a traktory předválečné i poválečné výroby, dále stabilní spalovací motory a elektromotory v chodu, chybět nemá ukázka mlácení obilí na předválečné mlátičce nebo cyklokuriozity.

Pardubicko: Festival plný her nabízí i čínské šachy

Pardubice: První víkend prestižního mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open odstartuje v pardubické Tipsport areně  několik turnajů. Od pátku do soboty se zde uskuteční například klání v mezinárodní dámě. O víkendu se odehraje kvalifikace na mistrovství ČR Fragment Open ve scrabblu. Zajímavou podívanou bude také XQ Summer Open Pardubice v čínských šachách Xiangqi.

Svitavsko: Krutá řež připomene, že Poličce je 750 let

Litomyšl: Víkend začne v Litomyšli už v páteční podvečer. Od 18 hodin je v rámci tradičních Toulovcových prázdninových pátků na programu nejdřív pohádka pro nejmenší. Tentokrát zahraje Divadlo Andromeda z Prahy své Nezbedné pohádky. Od 19.30 hodin na ni naváže koncert crossover-funkové kapely Megaphone, která poté z Litomyšle odcestuje na populární festival Colours of Ostrava.

Polička: U příležitosti výročí 750 let od založení Poličky místní v parku u hradeb připravili na sobotu unikátní akci. Bitva na políčkách má návštěvníkům ukázat, jak mohl vypadat život zdejších lidí v dobách, kdy zde ještě nebylo žádné město. Od jedenácti hodin se otevře raně středověký tábor. Program o hodinu později zpestří líté souboje středověkých bojovníků. Zájemci si budou moci prohlédnout jejich válečnickou výstroj a výzbroj. V sedmnáct hodin pak v parku propukne nefalšovaná bitevní vřava.