Královéhradecký kraj

Hradecko: O pohár primátora

Hradec Králové: Mladí fotbalisté ve věku od 12 do 14 let se tento víkend utkají už podeváté v mezinárodním turnaji O pohár primátora města Hradce Králové. Zápasy se odehrají ve čtyřech areálech v Hradci Králové a okolí a zúčastní se 48 týmů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Loni se vítězi staly týmy FC Hradec Králové v mladší kategorii a SK Slavia Praha v kategorii do 14 let.

Jičínsko: Hrad Kost slaví 666 let

Kost: V letošním roce uplyne již 666 let od založení hradu Kost. Na poslední červencový víkend je proto  připravený bohatý historický program v areálu celého hradu.  Nádvoří oživí středověká hudba, kejklířská a šermířská vystoupení a středověká krčma. V prostorách hradních paláců bude probíhat ukázka toho, jak se na hradě žilo. Vrcholem programu bude příjezd císaře Karla IV., který se přijede podívat na hrad svého hofmistra. Otevírací doba:  9 až 18 hodin.

Jičín: Patnáctý hudebně – literární festival se chystá na pátek a sobotu v prostorách Porotního sálu jičínského zámku. Na páteční podvečer je od 18 hodin připraven koncert pro mistra Jana, Alfred Strejček a Štěpán Rak, v sobotu ve stejnou dobu si pak zájemci mohou poslechnout duo Rak a Rak (Štěpán a Matěj).

Miletín: Město Miletín pořádá v sobotu Svatojakubský jarmark s bohatým kulturním programem. Na náměstí můžete od 9 do 18 hodin zhlédnout ukázky a prodej řemeslných výrobků. Pro návštěvníky je na celý den připravený bohatý kulturní program.

Náchodsko: V Josefově oživne pevnost

Josefov: V areálu Ravelinu no. XIV v pevnosti se v sobotu  uskuteční akce nazvaná Oživlý Josefov. Návštěvníci si mohou prohlédnout ležení rakouské armády z let 1780 – 1866 a těšit se mohou rovněž na audienci u císaře Josefa II. Na všetečné otázky jim odpoví minéři v podzemních chodbách, projektanti i velitelé pevnosti a připraveny jsou ukázky výcviku střeleb z děl a pušek.

Nové Město nad Metují: V pátek tady začíná již 25. ročník Akademických týdnů – několikadenní kulturně vzdělávací setkání na novoměstské Pavlátově louce. Poutavou formou je na něm posluchačům zprostředkován odborný pohled na nejrůznější témata z psychologie, filozofie, historie a přírodních věd. Letošní ročník se uskuteční od pátku 24. července do soboty 1. srpna 2015.

Náchod: V gotickém sklepení nebo na I. nádvoří u věže státního zámku Náchod se o tomto víkendu odehrají šermířská vystoupení historické skupiny Manové Přemysla Otakara. Představení se odehrají po oba dva dny vždy v 10 a 11 hodin a poté od 13 hodin každou celou hodinu až do 16 hodin.

Rychnovsko: Rap-Air potřetí

Týniště nad Orlicí: Třetí ročník festivalu Rap-Air se uskuteční již v pátek v areálu Auto Precis v Týništi nad Orlicí. Začínající hudebníci, taneční skupiny, grafici a fotografové budou mít možnost upozornit na svou tvorbu a představit se po boku zkušenějších kolegů. Od 18 hodin se můžete těšit na taneční exhibice, fotoreporty, zábavu pod širým nebem a mnoho dalších. Vystoupí například Blakkwood – MAAT, Jay Diesel, Sharlota, Renne Dang a Viktor Sheen, Amco aj.

Trutnovsko: Zoo sálá Afrikou

Dvůr Králové: Festival Africa Open královédvorské zoo vyvrcholí festivalovým víkendem. Kromě různých vystoupení afrických hudebních a tanečních skupin je na sobotu například připraven program v rámci akce Den s antilopou Dérbyho. V neděli se mimo jiné v zoo koná křest nosorožčích mláďat.  Toho se od 15 hodin ujmou textař Michal Horáček a moderátorka, modelka Monika Leová.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Country den

Mrákotín: V sobotu se na místním hřišti uskuteční odpoledne a večer plný hudby, zábavy, koňů, soutěží a ukázek dovedností lidí i koňů. Začátek ve 13 hodin. O zábavu se postarají country kapely, připravena je ukázka práce honáků s bičem či průvod koňů a jezdců v uniformách atd.

Hlinsko: V sobotu se v areálu památkové rezervace Betlém v Hlinsku uskuteční Den dřeva a medu. Připraven je bohatý kulturní program, na své si přijdou jak malí, tak velcí návštěvníci.

Orlickoústecko: Kovárnafest

České Petrovice: V obecním areálu se bude konat v sobotu od 13 hodin Kovárnafest. Vystoupí kapely Neznámi, Blue Ground, BG Nova, BG Cwrkot, Noaco, Střemkoš a Fukanec, na večerním country bále účinkuje Apalucha band.

Anenská Studánka: V neděli se v Domově u studánky uskuteční Anenská pouť. Odpoledne vystoupí mj. František Černý z kapely Čechomor a Markéta Poulíčková, chybět nebude módní přehlídka.

Pardubicko: Hvězdné kapely, letní kino či barokní slavnost

Kunětická hora: Putovní hudební festival se tento víkend stěhuje na Kunětickou horu.  Přehlídka kapel České hrady CZ se tam koná od pátku 24. do soboty 25. července a bude mít již tradičně dvě scény. V pátek vystoupí například populární formace Wohnout, Mandrage, Monkey Business nebo Tomáš Klus. Sobota láká na No Name, Xindla X, Portless, Wanastowi Vjeci, Chinaski, Rybičky 48, Sto zvířat, Čechomor či Mig 21 a další.

Pardubice: Pardubické letní kino Pernštejn si i na tento víkend připravilo opravdové filmové pecky. Sobota 25. července bude patřit životopisnému akčnímu drama Americký sniper, nedělní program nabízí romantickou komedii S láskou, Rosie. Promítání je zcela zdarma a začíná v areálu skateparku blízko hlavního vlakového nádraží vždy ve 21.30 hodin.

Choltice: Choltický zámek láká na sobotu na Barokní slavnost pro velké i malé. Koná se od 10 do 17 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na tvořivé dílny pro děti inspirované barokem, promítání studentského filmu Kamenný příběh, ukázku barokních tanců z francouzského dvorského života z přelomu 17. a 18. století a vyprávění o zajímavostech tehdejší doby. Nebude chybět ani dobový jarmark a možnost focení v kostýmech.

Svitavsko: Nabitá Rosnička

Svitavy: Popová i elektronická hudba čeká na ty, kteří vyrazí o víkendu na třetí ročník festivalu Rosnička. Největším tahákem hudebního víkendu je mezi mladými lidmi hodně populární partička Midi Lidi, která si zakládá na vtipných textech, osobitém projevu i hodně zajímavě pojatých melodiích. Publiku se představí už v pátek, zatímco sobota bude patřit vyloženě rapu i elektro muzice a DJům jako Vaczech či Kostka.