Královéhradecký kraj

Hradecko: Den s úsměvem

Hradec Králové: Den s úsměvem můžete strávit v neděli na Tylově nábřeží v Hradci Králové. Od 13 do 18 hodin se louka naproti Hučáku promění v divadelní i sportovní kolbiště. Druhý ročník akce pořádá občanské sdružení Salinger, které pomáhá dětem, mládeži, pěstounským rodinám a rodinám ohroženým sociálním vyloučením v Královéhradeckém kraji.

Jičínsko: Slavnosti malináčů

Holovousy: Obec Holovousy ve spolupráci s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským zvou na 13. ročník sousedského setkání Slavnosti holovouských malináčů. Akce se koná v sobotu od 13 hodin. V prostoru nového Ovocnářského výzkumného institutu bude pro návštěvníky připravena výstava ovoce-staré ovocné odrůdy a k vidění zde budou i soutěžní malináče a moučníky. Těšit se můžete i na Holovouský jarmark a na slavnostní závěrečný ohňostroj nad rybníkem.

Náchodsko: Nej sestřička opět v Náchodě

Náchod: Finálový večer soutěže o Batist Nej sestřičku – nejlepší zdravotní sestřičku se koná v sobotu od 19 hodin ve velkém sále Městského divadla, kde se utká dvanáct sestřiček v disciplínách jako je představení, otázka od poroty, módní přehlídka sesterských uniforem či úkol ze zdravovědy.. V bohatém kulturním programu vystoupí například Martin Maxa, Milan Drobný, Miluška Voborníková, Daniela Šinkorová, Marian Vojtko, Světlana Nálepková a mnoho dalších. Slavnostní večer bude moderovat Štěpánka Duchková.

Česká Skalice: Na stromech v zahradě Vily Čerych budou o víkendu rozvěšeny plakáty, ze kterých se návštěvníci dozvědí něco o pěstování kávy a o Fair Trade neboli spravedlivém obchodování. V sobotu od 14 hodin se koná doprovodný program, který zahrnuje malování vzkazu pěstitelům, ochutnávku Fair Trade kávy a možnost zakoupit si férové výrobky, jako je káva, čaj nebo čokoláda.

Náchod: Pochod Pekelským údolím Hledání Eldoráda po trasách 5 a 8 km startuje v sobotu od 8 do 11 hodin z Písáku (volejbalové hřiště naproti Bartoňově ZŠ v Bražci ). Po celé trase jsou připravené zábavné hry a soutěže, atrakce a pohádkový les. V cíli čekají na účastníky sladké odměny.

Rychnovsko: Zahrada východních Čech a Filmový smích

Častolovice: Oblíbená výstava ovoce, zeleniny a květin nesoucí název „Zahrada východních Čech" klepe na dveře. Začne v Častolovicích již ve čtvrtek a potrvá až do neděle. Výstavní areál v sokolovně a jejím sousedství bude otevřen denně od 9 do 17 hodin (v neděli pouze do 16 hodin). Návštěvníci se mohou těšit také na tradiční soutěž v aranžování ovoce, zeleniny a květin, stánkový prodej a bohatý kulturní program. V průběhu výstavy vystoupí hudební skupina K-BAND, hudební orchestr BAŠAPA z Holic, „Lázeňský orchestr", skupina Špunti aj.

Rychnov nad Kněžnou: Od pátku do neděle se v Pelcově divadle bude opět konat celostátní tématický seminář lektorů a členů filmových klubů ČR a SR s účastí veřejnosti pod názvem Filmový smích. Každoročně je filmový smích zaměřen na významné osobnosti naší filmové scény, ten letošní zavzpomíná na vynikajícího českého herce, zpěváka a baviče Jiřího Hrzána. V rámci akce si v sobotu od 19,30 nenechte ujít divadelní představení Hrdý Budžes v hlavní roli s Bárou Hrzánovou, po kterém bude následovat beseda s herečkou a dcerou slavného herce.

Dobruška: Již třetí koncert Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka se koná v sobotu v kostele sv. Ducha v Dobrušce. Od 17 hodin kostel rozezní skladby W. A. Mozarta a A. Dvořáka v podání Bennewitzova kvarteta a Igora Františáka. Nenechte si ujít hudební zážitek v krásném prostředí dobrušského kostela.

Trutnovsko: Nosiči se vydají na Sněžku

Velká Úpa: Na cestě horských nosičů bude v sobotu rušno. Počtvrté se tu uskuteční závod jejich novodobých protějšků, kteří si dávné a v horách tradiční řemeslo, chtějí vyzkoušet. Start závodu je od Hospody horských nosičů ve Velké Úpě, a to v 10 hodin, prezentovat se lze i přímo na místě. Muže čeká na trase dlouhé 6,5 kilometru s převýšením 893 metrů třicetikilová zátěž, ženy mají vše poloviční.

Kuks: Svatohubertská slavnost v Kuksu se uskuteční v sobotu od 12 hodin pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Ve dvanáct hodin vyjde průvod účinkujících a účastníků slavnosti. V programu, který je situován do areálu hospitalu Kuks, vystoupí například soubor Altaj Kabaj, připraveny jsou ukázky plemen loveckých psů a jejich výcvik, představí se lovečtí dravci. Výcvik služebních psů předvedou policisté, vystoupí soubor Svatopluk z Uherského Hradiště, trubači z Polska, ze Zábřehu i z Pardubic, country kapela Elixír, Divadlo V Pytli. Zhlédnout bude možné prezentaci zbraní, střeliva, optiky a příslušenství pro lov. V areálu bude mnoho stánků s ukázkami dobových řemesel. V 18 hodin začne zpívaná i troubená mše v Kostele Nejsvětější trojice. Slavnost ukončí ohňostroj.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Bramborový jarmark

Chrudim: V sobotu v osm hodin začíná na Resselově náměstí bramborový jarmark. Přichází podzim a s ním sklizeň brambor – co s nimi potom? Přijďte se podívat a zapojit se například do soutěže o bramborák a vyhrát jeden či dva pytle brambor na zimu. Děti i dospělí si mohou užít pohádky Libora Štumpfa a jeho loutkového souboru Ahoj. Pro děti budou připraveny bramborové aktivity: slalom s kolečkem brambor, vyrob svého bramboráka – sněhuláka a mnoho dalších.

Orlickoústecko: Výstava hub

Česká Třebová: V ekocentru Podorlicko se o víkendu koná 13. výstava hub s mykologickou poradnou. Přístupná bude v sobotu od 9 do 17 hodin, v neděli od 9 do 15 hodin, v pátek od 18 hodin se koná přednáška Martina Mičky.

Sopotnice: Na farské zahradě se v sobotu uskuteční 5. ročník Sopotnické traktoriády. Zahájení akce je plánováno na 10. hodinu, závodit se bude na terénním polygonu, jezdce prověří i jízda zručnosti.

Pardubicko: Stavební výstava

Pardubice: Ve výstavním centru Ideon v Pardubicích se od 1. do 3. října koná Stavební výstava. Přes sto vystavujících firem nabízí informace o ekologickém vytápění, o dotacích na kotle, o čistírnách odpadních vod, stavebních materiálech, technologiích, zahradní architektuře a všem dalším, co souvisí s budováním a údržbou domu a zahrady. Otevřeno je ve čtvrtek a v pátek od 10 do 18 hodin a v sobotu od 10 do 17 hodin.

Svitavsko: Biskupické kaléšek

Biskupice: V sobotu se po roce vrátí populární festival slivovice a dobré zábavy Biskupické kaléšek 2015. Organizátoři si i letos připravili bohatý doprovodný program. V něm se nebude pouze soutěžit o nejlepší slivovici. Připravený je totiž i košt pro diváky, dále řada přehlídek, jízda velocipedistů v dobových kostýmech, jarmak a další akce. O hudební doprovod se postará Malohanačka, Turbo, Nightfall a Frontman.