Královéhradecký kraj

Hradecko: Chřestový máj v hotelu Černigov

Hradec Králové: Věhlas mu přinesla schopnost probouzet tělesné vášně. Vařený zelený a bílý chřest s holandskou omáčkou a petrželovými bramborami, chřestová polévka s řeřichou a zakysanou smetanou, čerstvé těstoviny s chřestovým ragů, kuřecími kousky a žampiony či listový salát s medovým dresinkem, chřestem, rajčaty a grilovaným camembertem. Nejen tyto, ale i další speciality ze zeleniny, která je považována již starými Řeky a Římany za silné afrodiziakum a luxusní pokrm vyvolených, o detoxikační schopnosti pročistit organismus nemluvě, pro hosty restaurace hotelu Černigov spolu s týmem svých spolupracovníků až do 27. května připravuje šéfkuchař Martin Štefl. Přijďte zažít gurmánský zážitek a smyslně prožít měsíc lásky.

Jičínsko: Veteráni u Rumcajse

Jičín: Veteran Car Club Jičín pořádá v sobotu soutěž pro kategorii poválečných vozidel do roku výroby 1985 (na snímku). Start i cíl orientační jízdy je v kempu u Rumcajse, kde v dopoledních hodinách proběhne i výstava vozidel. Účastnit se mohou všichni, jejichž vozidla jsou v původním provedení, v náležitém technickém stavu a odpovídají podmínkám provozu na pozemních komunikacích.

Jičín: V sobotu se v rokli na jičínském kopci Čeřovka uskuteční druhý ročník multižánrového festivalu Propadák. První kapela rozezní struny ve 14 hodin.

Náchodsko: Mažoretkám patří Náchod!

Ratibořice: Loučení se zmrzlejma se uskuteční o tomto víkendu vždy od 11 do 16 hodin v areálu Rudrova mlýna v Babiččině údolí. Kdo přinese starý hrníček na plot, dostane do něj svařák zdarma. V sobotu bude vyhrávat kapela Tomy z Opočna a v neděli Klapeto z Náchoda. Připraveno bude stylové staročeské občerstvení.

Náchod: Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu a mažoretek výkonnostní třídy A se koná o tomto víkendu vždy od deseti hodin na zimním stadionu v Náchodě.

Rychnovsko: Pestrý program láká na zámek

Doudleby nad Orlicí: O víkendu bude na zámku v Doudlebách nad Orlicí a okolí opravdu veselo. Kromě nedělních farmářských trhů vás čeká sobotní koncert pěveckých sborů - od 15 hodin vystoupí sbory z Rychnova nad Kněžnou, Semil a také zahraniční hosté z Francie. Pro nadšené zahrádkáře je na zámku otevřena od čtvrtka do neděle také výstava skalniček a bonsají, kde máte možnost rostliny i okrasné dřeviny zakoupit. Z pestrého programu si vybere opravdu každý.

Trutnovsko: Koncert pod širým nebem

Chvaleč: Na koupališti Chvaleč v sobotu 14. května od 15 hodin. Zahrají punk-rocková skupina Tass ze Dvora Králové nad Labem, punková kapela Vision Days z Brněnce, Band-a-SKA z Týniště nad Orlicí, punk-rocková skupina Driák z Lánova, Blank Out (punk-rock/Kolín), P.U.M (metal-punková skupina/Praha), Zputnik (punk/ Praha) a kapela Brisk Fart. Areál je zastřešen, odvoz účastníků zajištěn, v areálu možnost stanování.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Zahrají Walda Gang a Komunál

Herálec: Do zdejšího kulturního domu míří v pátek 13. května Walda Gang a Komunál. Walda Gang se prezentuje rockově upravenými písněmi Waldemara Matušky v podání téměř identického dvojníka „Waldy". Dalším zpěvákem je Vláďa Šafránek. Dojem příjemného zážitku dotvářejí skvělí muzikanti a sympatický sbor. O tom, že posluchače Walda Gang baví, svědčí nabité sály a i na letních festivalech na tuto kapelu chodí mraky fanoušků. Komunál, dříve Komunální odpad, je rocková kapela z Chlumce nad Cidlinou založená v roce 1989. Kvůli rozporům mezi managementem kapely a členy kapely došlo v roce 2009 k ukončení spolupráce a Komunální odpad se tudíž musel buď rozpadnout, nebo změnit název. Jméno si zkrátili na Komunál a funkci manažera obsadil frontman kapely Luboš Suchánek, který zároveň zpívá a skládá texty. Další členové kapely jsou Jarda Bárt Novák (klávesy), David Hlaváček (bicí), Pavel Erny Hanuš (kytara), Filip Litera (baskytara) a Radek Plachetka (kytara). Začátek koncertu je ve 20 hodin.

Orlickoústecko: Bude Selájam bez deštníků?

Letohrad: Tradiční květnové studentské slavnosti v minulých letech nepřálo počasí, nyní Letohradské soukromé gymnázium doufá, že při letošním Selájamu pršet nebude. Majálesové veselí se koná v centru města v pátek 13. května od 16 hodin. Slavnost je benefiční akcí, jejíž výsledek poputuje do Domova pod hradem Žampach. O program se postarají nejen studenti gymnázia, ale i talentovaná zpěvačka Lucie Sopčáková.

Pardubicko: Pardubický majáles zve na Cihelnu

Pardubice: Dva dny zábavy a tři pódia. Takový je letošní Majáles Pardubice. Ten se uskuteční zítra a pozítří na louce u pardubického koupaliště Cihelna. Areál bude pro návštěvníky otevřen v pátek od 12 do 22 hodin a v sobotu pak od 10 hodin do půlnoci. Letos se mohou návštěvníci pardubického Majálesu těšit na 33 interpretů, mezi kterými nebudou chybět oblíbené kapely, jako jsou Chinaski, Mig 21, Sto zvířat, Vypsaná fiXa, Rybičky 48, Wohnout, Monkey Business a řada dalších.

Svitavsko: Otec písničkářů Vladimír Merta přiveze trio hostů i staré dobré hity

Polička: Astrolog, Kocovina a Harmonie. Co mají tyto tři výrazy společného? To jsou přece největší hity Vladimíra Merty, otce českého písničkářství. Uznávaný textař a kytarista pokračuje ve své koncertní šňůře po klubech a na vystoupení v poličském Divadelním klubu s sebou bere i trio vynikajících hostů. V sobotu večer nejprve vystoupí kapela  Hromosvod s folk-rockovými melodiemi. Potom už dostane prostor dvojice Merta a věhlasný houslista Jan Hrubý, s nímž umělec už několikrát spolupracoval a od roku 2012 společně obrážejí kluby, velké síně i festivaly. Oba zkušené a oblíbené muzikanty, kteří si zahráli i s dalšími slavnými kolegy, doplní podmanivě hrající klavírista Ondřej Fencl. Koncert Vladimíra Merty začíná v sobotu od 20 hodin.