Královéhradecký kraj

Hradec Králové: V pořadí  29. ročník národní přehlídky mažoretkových skupin se uskuteční v sobotu  na malém pódiu u hlavního vchodu na Všesportovní stadion v Hradci Králové. Přehlídku zahájí za doprovodu orchestru Melody Brass ve 13 hodin slavnostní nástup pětadvaceti přihlášených kolektivů z celé České republiky. V pódiových skladbách se tu objeví celkem tři stovky mažoretek a to od čtyřletých až po dospělé.

Hradec Králové: Dílo Velká mše svatá Jana Pavla II. od rakouského hudebního skladatele  Geralda Spitznera zazní v neděli v hradeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Hlavní sólistkou je polská operní pěvkyně Grazyna Zielinska, která vystoupí za doprovodu houslisty Jiřího Kuchválka a varhaníka Václava Uhlíře. V Česku Velká mše svatá zazní  poprvé.

Jičínsko: Slavnosti trubiček

Hořice: Janek Ledecký, Voxel, Vaťák – revival skupiny Kabát a mnoho dalších kapel ochutná hořické trubičky v sobotu. Tento den náměstí ožije dnes již tradiční akcí Slavnosti hořických trubiček, na které se dozvíte vše o tajemství jejich výroby. Program začíná v 8.30 na náměstí. Vystoupí hudební skupiny, hrát se bude i divadlo.  Chybět nebudou trubičkové a dětské soutěže i řemeslné stánky.

Náchodsko: Svatba v jízdárně

Hejtmánkovice: Penzion Jízdárna zve na netradiční oslavu, která volně navazuje na nedávný křest hříbat. V sobotu se zde uskuteční svatební den dvou koníků Polárky a Cukříka. Dopoledne je věnováno dětem. Připraveny jsou například projížďky na koních, balonková show i soutěže.  Ve 13 hodin začíná svatební obřad za přítomnosti svědka – baviče Josefa Náhlovského a oddávající Uršuly Klukové. Poté následuje show Josefa Náhlovského a jeho kapely Kozí bobky.

Rychnovsko: Koncert v kostele

Rychnov nad Kněžnou: Nedělní večer bude patřit koncertu Kateřiny Englichové a Viléma Veverky – Duo hoboj & harfa. Koncert se uskuteční od 19 hodin v kostele Nejsvětější Trojice. Kateřina Englichová a Vilém Veverka nabízejí strhující interpretaci v těch nejnáročnějších partech. Program: W. A. Mozart, G. Ph. Telemann, C. Saint –  Saens, P. Erben, C. Salzedo a C. Debussy.

Trutnovsko: Pod Černou horu dorazí císař

Svoboda nad Úpou: Rušno bude celou sobotu v centru města pod Černou horou. Jedenáctý ročník Rudolfových slavností zahájí v 10 hodin dobová hudba Gnomus, posledním vystupujícím bude o dvanáct hodin později kapela Koneckonců. Mezi tím se návštěvníci mohou těšit na šermíře z Okořské gardy, komediální akrobatické vystoupení i ohnivou show v podání kejklířů Chůdadla, na baviče Václava Faltuse a iluzionistu Aleše Krejčího i kapely Creedence Revival, New Element či zpěváka Bohuše Matuše. Příjezd císaře Rudolfa s historickým průvodem je očekáván ve 13 hodin. Součástí programu je i dobová tržnice, výstava veteránů motorek, žonglérská dílna,  střelba z kuší, vrhací zbraně a jízda na koních.

Dolní Kalná: Trochu jinak bude vypadat soutěž v požárním útoku, kterou na sobotu chystají dobrovolní hasiči z Dolní Kalné ve spolupráci s občanským sdružením Sportem proti bariérám. Celý sedmičlenný tým totiž vždy vyrazí do akce na invalidním kolečkovém křesle, proto také soutěž nese název Kalenský vozík. Prezentace u požární zbrojnice začíná v 10 hodin, soutěž vypukne o půl hodiny později.

Dolní Lánov: Rádio Kulíšek slaví dvacáté narozeniny, proto se v sobotu na hřišti u základní školy uskuteční Kulíškovy kulaté kulišárny. Program začne ve 14 hodin a nabídne zábavu návštěvníkům všech věkových kategorií. Moderátory  a redaktory  rádia Kulíšek jsou  chlapci  a  děvčata z Krkonoš. Připomenout si jubileum přijedou bývalí i současní  protagonisté vysílání.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Koncert pro zdraví

Hlinsko: Fokus Vysočina zve v pátek v 19 hodin do salonku restaurace Rychtář na koncert pořádaný v rámci celorepublikové akce Týdny pro duševní zdraví. Zahraje kapela Nezband – pod vedením Roberta Freie, která  se umístila na 2. místě v celostátním kole jazzových souborů ZUŠ, dále Day᠆dreams – perspektivní kapela mladých hudebníků s vlastní tvorbou melodického rocku, a Jazzibaba New – kapela, která zde nevystupuje poprvé, tentokrát přijede s novým hudebním programem.

Orlickoústecko: Víno poteče proudem

Přívrat: Obec bude v pátek a sobotu žít Přívratským vinobraním. Konzumaci vína i burčáku zpestří hudební program, v pátek po 17. hodině zahraje mj. kapela The Complication. Pokračuje se v sobotu od 13 hodin. Vystoupí například Lokálka či Krausberry.

Ústí nad Orlicí: Pěší turistický pochod Dvacka se koná v sobotu u příležitosti oslav 20. výročí vstupu koncernu Rieter do ČR. Start  je v 8.30 v areálu společnosti Rieter CZ.

Pardubicko: Do Přelouče se sjedou nejlepší dabéři

Přelouč: Nejlepší dabéři opět míří do Přelouče. Již tuto sobotu se zde totiž uskuteční 20. ročník udělování Cen Františka Filipovského za nejlepší herecké a tvůrčí výkony v dabingu. Akce začíná v 13.15 hodin na Masarykově náměstí, kde se můžete těšit také na vystoupení Majdy z Kouzelné školky, koncert zpěváka Petra Bendeho a chybět nebude ani exkluzivní host Josef Vojtek ze známé kapely Kabát. Slavnostní večer, kterým bude přítomné provázet Ondřej Kepka, bude zahájen v 17 hodin v Občanské záložně. A na koho z nominovanných byste v Přelouči mohli letos narazit? Objevit by se zde mohli například Eliška Balzerová, Vanda Hybnerová, Vladislav Beneš nebo Oldřich Vlach.

Pardubice: Pardubický hudební klub Žlutý pes se po prázdninové pauze zase rozjíždí. Tento pátek se tam od 21 hodin koná koncert punkové kapely Zóna A. Ta patří na Slovensku mezi jedny z nejznámějších a nejoblíbenějších formací a na svém kontě má již devět desek. Slovenskou složku pak vyváží olomoucká skupina Zatrest, která zde vystoupí jako předkapela.

Pardubice: Elegance, grácie, klobouky a šperky. Přesně tomu je věnována výstava módních dámských klobouků a skleněného šperku, která bude v pardubickém Východočeském muzeu otevřena už tento pátek od 10 hodin. Návštěvníci zde budou moci zhlédnout práce modistky Marie Maxové, která se zabývá tvorbou klobouků, a šperkaře Ladislava Olivy. Oba autoři vyšli při své tvorbě ze starobylého řemeslného základu, avšak tak, aby vznikly výtvory zapadající do doby současné. Výstava odstartuje výstavní cyklus Zajímavá řemesla a profese, díky kterému budou zájemci moci poznat různé rukodělné obory.

Svitavsko: Formanský den

Borová: Už po šestnácté se tady sjedou chovatelé a milovníci koní na Formanský den. V sobotu předvedou od deseti hodin své umění vozatajové a jezdci v několika soutěžních disciplínách jako je vozatajský parkur, soutěž v kládě, těžký tah a mnohé další. Připravena je i westernová soutěž.

Svojanov: O víkendu se konají na hradě Slavnosti lovu.  Tato akce připomene oblíbenou zábavu majitelů hradu v 19. století.