Komentovanou prohlídku památky s titulem „Vita brevis, ars longa. Život je krátký, umění trvá“ mohou zájemci navštívit v sobotu od 15 hodin. Poznají historii stavby. Navštíví barokní refektář, lázně i lékárnu a dozví se něco o o nástěnných malbách, galerii světců a i Tovaryšstvu Ježíšovu.

Červený Hrádek byl vodním hradem

Červený Hrádek - Zámek Červený Hrádek je sice soukromý a přístupný je pouze v případě kulturních akcí, je však bezesporu obdivuhodnou stavbou. Původně šlo o vodní opevněný hrad ze 13. století. V 17. století byl ale poničen požárem, část se ale zachovala a později byl přestaven na zámek. V 19. století pak zámek prošel přestavbou v novogotickém stylu.

Hřebčín sídlí v barokní památce

Benice - Naučit se jízdě na koni a zároveň obdivovat barokní architekturu mohou lidé na statku v Benicích na Benešovsku, který je sídlem Hřebčína Favory. Trojkřídlá budova je vepsána do rovnostranného trojúhelníku o straně 114 metrů. Tento půdorys si přál František Václav z Vrtby. Důvodem byl fakt, že trojúhelník byl symbolem svaté Anny, patronky, ke které se modlila jeho manželka Anna Marie z Klenového. I díky svému nevšednímu architektonickému řešené je sta zapsán kulturní památkou. Sídlem hřebčína je od roku 1994. Tehdy prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je i vyhledávaným místem svateb.

Muzeum knihařství

Rožďalovice - Muzeum klasického knihařství mohou zájemci navštívit v Rožďalovicích na Nymbursku. Příchozím se otevře rodinná knihařská dílna s dlouholetou tradici. Spatří zde i soubor klasických knihařských nástrojů a strojů. Návštěvníci se blízce seznámí i ručními vazbami mistra knihaře Jendy Rajmana. Ten zde působil v letech 1920 až 1965. Hostům muzea je navíc demonstrován dřívější způsob vazby knih v jednotlivých krocích výrobního procesu a nechybí ani ukázky jednotlivých druhů vazeb.