„Šukám muže, sestřičko!" zazní z úst mladého Bohumila v hokejové výstroji a do posledního místa zaplněný setmělý sál ani nedutá. Sedí se vám dobře? Maraton téměř čtyřhodinové odvážné a zároveň zábavné divadelní přehlídky totiž právě začíná…

V pátek večer čekaly na půdě Divadla Drak diváky s krátkými pauzami tři strhující příběhy. „Jdeme strategií, že první příběh je nejdelší a zbylé dva se postupně zkracují," říkal s úsměvem k publiku režisér Filip Huml. Dějová linka všech vyprávění pak byla jako přes kopírák.

Láskyplný příbuzenský vztah, ať už sourozenecký či rodičovský a v silně věřící rodině, naruší mladíkovo nečekané přiznání, že ho přitahují muži. Ovdovělá matka případně osiřelá sestra se ho pak snaží přivézt na „správnou cestu" tím, že ho doma vězní, tlumí „bylinkami" a pozvou prostitutku, aby mu ukázala, jak „krásné je milovat právě ženy". Příběhem nakonec fatálně zamíchá příchod mladíkova milence, který svého vězněného milého velmi postrádá. Ženino hluboké zoufalství a nepochopení tak nemůže skončit jinak, než tragicky… „Na hře nás zaujalo hlavně téma. Střet generací, téma sexuality a reakce lidí na ni," vysvětlila výběr hry jedna z hereček souboru Q10 Tereza Tomášová.

První příběh přivádí diváky do Hradce Králové a popisuje život Bohumila a jeho sestry Anny. Druhý se odehrává v Miláně a odhaluje vztah matky-vdovy a jejího jediného syna Diega. Závěrečné vyprávění potom diváky přenese do ohnivého Záhřebu, kde se opět seznámíme s ovdovělou ženou a jejím synem Draganem. Nad hlavami všech se pak napříč příběhy vznáší otázka: „Je správné žít tak, jak si přejí jiní?"

„Odcházím nadšena. Celá inscenace je drzá a vtipná zároveň. Navíc je skutečně dynamicky odehraná, takže čas utíká hrozně rychle," svěřila se jedna z divaček Pavla.  „Myslím, že by s tím mohli z fleku někde soutěžit," přidal se u východu další ze spokojených diváků.

Autorem předlohy hry Malamadre (v překladu zlá matka – pozn. redakce) je Ital Mario Gelardi. V podání divadelního souboru Q10 se můžete kromě silných hereckých výkonů těšit také na notnou dávku živé hudby a písní.

Inscenace Malamadre v divadle Drak v Hradci Králové.

Michaela Zumrová