Orientálním umělcům, kteří v Trutnově již dříve hráli, zdejší festivalová atmosféra "zachutnala". Rozhodli se proto na dnešním vystoupení pořídit materiál pro své chystané koncertní DVD.

Hlavní program přehlídky, kterou předznamenal čtvrteční "večírek pro nedočkavé", brzy odpoledne zahájí vystoupení dětského sboru Bambini di Praga. Podle záměrů pořadatelů mělo jít o happening, jehož aktérem by byl i jeho bývalý sbormistr Bohumil Kulínský čelící obvinění ze zneužívání nezletilých sboristek. Sbor ale vystoupí bez Kulínského, který již dříve svou účast na happeningu odvolal.

Dnes se na festivalových scénách představí také například maďarská skupina Aurora, slovenská Peha či domácí Visací zámek. Festival potrvá do neděle a na jeho scénách se celkem vystřídá přes 100 kapel a zpěváků. Další velkou hvězdou bude švýcarská skupina The Young Gods.

Jubilejní ročník festivalu pořadatelé věnovali "náčelníkovi" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům; ani letos nebude chybět mezi diváky.