Letošní ročník festivalu Open Air Trutnov začne o několik dní dříve, než bývalo v posledních letech zvykem. Akce označovaná jako Český Woodstock se uskuteční ve dnech 15. až 18. srpna. „Datum, které koresponduje s datem konání legendárního Woodstocku poblíž amerického města Bethel přes čtyřiačtyřiceti lety, bylo vybráno podle hvězd," řekl zakladatel a ředitel festivalu Martin Věchet. Budoucnost festivalu je však i nadále ohrožena stavebními aktivitami.

„Datum konání festivalu bylo vybráno s pomocí astrologa a v areálu Na Bojišti se uskuteční i přesto, že na pozemcích, na nichž se festival pořádá a které trutnovská radnice vyčlenila změnou územního plánu k zastavění, již stojí první betonová stavba s překladištěm balíků," uvedl Věchet.

Dodal, že horoskop festivalu sestavil astrolog Pavel Turnovský, který společně s pořadateli hledal nejvhodnější datum konání. Podle postavení hvězd se prý dá očekávat „úspěch a prosperita".

Pro letošní rok však organizátoři počítají s přemisťováním scén i stanového města, podle ředitele akce festival v areálu Na Bojišti nemá budoucnost. „My si můžeme jen broukat melodii přes čtyřicet zim staré písničky Joni Mitchell Big Yellow Taxi s prorockým refrénem Vydláždili ráj a postavili na něm parkoviště," doplnil Martin Věchet.

Pořadatelé už oznámili první jména hostů, mezi nimiž jsou The Plastic People of the Universe, Jiří Schmitzer, Hana a Petr Ulrychovi a jejich Javory Beat, Psí vojáci, Vlasta Třešňák Band, punková kapela SPS, alternativní Čokovoko či Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.

Hudební přehlídka loni slavila čtvrtstoletí od prvního ročníku, který v roce 1987 rozehnala komunistická policie. Tehdy aparaturu hudebníkům schoval v chalupě na Hrádečku Václav Havel.