Už v sobotu se v Týništi nad Orlicí uskuteční devatenáctý ročník swingového festivalu, který do města už tradičně před začátkem léta láká příznivce dobré swingové hudby a blues. Jednodenní program nabídne návštěvníkům vystoupení devíti souborů, sborů a kapel. Vystoupí tady například domácí Black Buřiňos, rychnovský komorní sbor Carmina alta, Zakoplaho swing band z Týniště, Black Band ze ZUŠ v Ústí nad Orlicí nebo Kvarteto divadla Semafor.

O dalších podrobnostech festivalu jsme si povídali s s organizátorem a zakladatelem festivalu Pavlem Plašilem.

Týnišťský swingový festival je od počátku své devatenáctileté historie věnován Jaroslavu Marčíkovi. Řekněte nezasvěceným: kdo byl Jaroslav Marčík?
Velký hudební srdcař Jaroslav Marčík byl jedním ze zakládajících členů Mladého týnišťského big bandu, spoluorganizátor swingového festivalu. Pomáhal nám s výchovou muzikantů na baryton soxofon. Coby zaměstnanec firmy Amati, později Denak Hradec Králové, se navíc staral o servis našich nástrojů. Vynikající muzikant a ještě lepší člověk se vydal do muzikantského nebe v roce 1998, v době konání 3. ročníku festivalu. Od této události festival pokračuje také na jeho počest.

Dramaturgie festivalu je velmi pestrá. Jak vybíráte hosty na festival  a jak dlouho vám trvá příprava festivalu?
Jako dramaturg festivalu jsem se vždy snažil o co nejpestřejší výběr sólistů i souborů: od nejmladších ze základních uměleckých škol z celé republiky až po profesionály. Publikum v Týništi nad Orlicí si na multižánrový festival už zvyklo. Myslím, že jedině tímto směrem může tradice pokračovat. Příprava začíná prakticky s koncem předešlého ročníku festivalu. Výběr dramaturgie, shánění finančních prostředků, v letošním roce navíc otázka výběru vhodného prostředí pro konání festivalu: to je dlouhodobý proces. Věřím, že na konci letošního ročníku bude opět spokojený návštěvník.

Příští rok bude festival slavit kulaté narozeniny. Chystáte nějaké překvapení?
Již nyní samozřejmě myslíme nejen na sobotu 7. června, ale i na jubilejní 20. ročník. V rámci něho bychom si rádi splnili jeden obrovský muzikantský sen. Víc neprozradím, jinak by překvapení nezůstalo překvapením. Příští rok bude festival znovu dvoudenní. Na jeho programu se budou moci formou ankety podílet i samotní návštěvníci. Vzhledem ke svému jubileu bude 20. ročník festivalu Jardy Marčíka obsazený jedinečnými interprety.

Podařilo se festivalu během své historie objevit nějaký nový talent, který poté zazářil na hudební scéně?
Za krásná vystoupení v Týništi jsme vděčni mnoha kapelám a sólistům jak ze scény amatérské, tak i profesionální. Těžko jmenovat největší hvězdičku ze všech vystupujících, které jsme našemu publiku představili. Nepochybně mezi ně patří Vojta Dyk a Ondra Ruml, kteří u nás kdysi jako neznámí mladíčci zazpívali s kapelou Top Dream Company. Jedním z hostů našeho big bandu byla také začínající Kamila Nývltová. Osobně můžu už teď za vycházející hvězdu s jistotou prohlásit současného zpěváka Mladého týnišťského big bandu, Martina Růžu. I spolupráce s legendami české swingové muziky patří k nezapomenutelným zážitkům. O nich mluvíme bohužel už jen v minulém čase: byli to Karel Hála a Vlastička Průchová.