Příznivci divadla mohou jásat. Další z premiér letošní sezony hradeckého Klicperova divadla přichází na jeviště. Hra se jmenuje Jekylla Hydeová.

V sobotu 26. listopadu mohou příznivci Klicperova divadla zamířit na scénu V podkroví a nechat se unášet na vlnách známého a zároveň nového příběhu. Incenace bude uvedena v cyklu scénických miniatur s názvem Šepoty a výkřiky. Inscenace Evy Kratochvílové Jekylla Hydeová je autorské představení členky hereckého souboru divadla, která na motivy klasické literární předlohy napsala hru pro své kolegy Isabelu Smečkovou Bencovou a Dušana Hřebíčka a sama se ujala i její režie.

„Nápad na klasické téma přišel už před několika lety na DAMU. Příběh se mě dotkl především skrze motiv rozpolcenosti, napětí mezi negativem a pozitivem. Je to v podstatě o životodárném rozporu a vybuzené mysli, která to všechno sleduje,” řekla režisérka inscenace Eva Kratochvílová.

Scéna má být úsporná a jednoduchá. Diváci se mohou těšit na stylizovaný pohyb a expresivní projevy herců.

„Text čerpá z knihy Roberta Louise Stevensona a mých vzpomínek a představ, včetně střípků ze studia psychologie. U Stevensona jde především o morálku. Mezilidské vztahy jsou formálně vysušené, okrájené, ochuzené o ženy. Zkrátka zjednodušené. A to ke správné pohádce patří. Tak já jsem text okrájela o tu anglickou morálku a formální vysušenost. Muže jsem tam nechala. Je to vlastně příběh o lásce,” prozradila Kratochvílová.

Příběh o lidské rozpolcenosti má obzvláště dnes co říci. Klasické téma s originálním pojetím slibuje hutný divácký prožitek.