Klicperovo divadlo v Hradci Králové připravuje pro novou divadelní sezonu osm premiér, což je o dvě více než v nyní končící sezoně. Divadlo například nabídne divákům premiéru kontroverzní hry Davida Drábka Koule.

„Myslím, že ta sezona je odlišná od těch minulých tím, že v ní je velké množství divadelních adaptací a dramatizací. Těch čistě divadelních textů tam je méně,“ řekla v této souvislosti dramaturgyně divadla Jana Slouková.

Návštěvníci divadelních premiér se mohou těšit na Tuláka po hvězdách Jacka Londona v režii Davida Šiktance, klasickou hru Don Juan a Faust v režii Jiřího Nekvasila a hru Žárlivost v režii Pavla Krejčího. Drábek se ujme režie Figarovy svatby, Martin Františák bude režírovat svou hru nazvanou Věc Čapek, přibližující soukromé osudy této rodiny. Daniel Špinar nastuduje s hradeckým souborem Morgianu.

Oheň na střeše?

Zřejmě největší ohlasy vyvolá Drábkova tragikomedie Koule, která vzbudila velký rozruch už po svém lednovém uvedení v Českém rozhlase. Hlavní postavou hry je bývalá koulařka Milena obviňovaná z dopingu, která vykazuje rysy podobné s někdejší výbornou atletkou Helenou Fibingerovou.
Bývalé atletky Fibingerová a Jarmila Kratochvílová před časem oznámily, že budou po Českém rozhlasu požadovat kvůli odvysílání hry Koule finanční kompenzaci. Podle nich byla porušena práva na ochranu osobnosti.

„David zřejmě napíše rozšířenější divadelní verzi, takže můžeme očekávat další vlnu výhrad,“ řekla k plánovanému uvedení hry Davida Drábka Koule Jana Slouková.

Poslední premiérou bude dramatizace románu Karla Poláčka Bylo nás pět v režii Ondřeje Havelky.

Současnou divadelní sezonu uzavírá festival Divadlo evropských regionů, který se na různých scénách ve městě zabydlel na posledních deset červnových dnů. (čtk, fri)