A co je to vlastně sochařství? O tom povídal frekventant pražské Akademie výtvarných umění Josef Knap. Prý než nastudování pojmu na wikipedii je srozumitelnější vysvětlení profesora Jindřicha Cajthamla. Podle něho jde o vyjádření myšlenky hmotou a tvarem. Student AVU provedl přítomné historií sochařství od českých velikánů po současnost. Pak už se dostali ke slovu samotní autoři vystavených prací, absolventi pražské AVU.

Plzeňák Petr Šťastný představil svoji tvorbu v krátkém sestřihu. Začínal jako kamenosochař, poté se zaměřil na medailerství, pak si zkusil nejtěžší disciplínu, portrét a figuru. Před zbrojnicí stojí jeho plastika ženy.

Arborista Tomáš Voves popisuje torzo stromu, který bojuje o další život. Pokračování si prý lidé mohou domyslet. Martin Malý prezentuje svoji diplomovou práci, hrací automaty, kterými chce mimo jiné upozornit na vliv hry v lidském životě. Všechna díla jsou z betonu a v Úbislavicích budou k vidění zřejmě do léta. Svůj počin závěrem popsal i místní rodák Josef Knap, který svým sloupem s neposednými spirálami připomíná umění košíkářů.