Vernisáž se uskutečnila o uplynulém víkendu. K vidění je přibližně stovka děl čtyřiatřiceti hradeckých autorů. Zastoupena je malba, grafika, plastika, keramika, kreslený a malovaný humor, umělecké fotografie i textilní tvorba.

„Společnou výstavu našich členů pořádáme v tomto prostředí poprvé. Již několikrát se tu však měla možnost představit skupina náchodských fotografů kolem Rudolfa Němečka a Pavla Rejtara. Také výtvarník Zdeněk Farský tu vloni vyjednal prezentaci tří generací své rodiny, všichni jsou mimochodem našimi členy. Byli jsme se na jejich výstavě podívat a domluvili s polskou stranou tuhle nynější. Oceňuji práci lidí, kteří sem do těchto prostor práce instalovali. Bylo jich málo a ještě z různých důvodů odpadali," řekl předseda královéhradecké Unie výtvarných umělců Josef Bavor.

„Přijeli jsme sem minulý týden ve středu v deset hodin dopoledne a kolem páté hodiny odpoledne jsme odjížděli zpět na Hradec. Exponáty jsme instalovali v osmi lidech. Několikrát jsme je stěhovali, přenášeli a měnili za jiné," přiblížil Rudolf Mareček, který měl instalaci na starosti.

Spolupráce mezi Hradcem Králové a polskou stranou v této oblasti trvá již několik let. Autoři společně vystavují na výtvarných Salonech. Jejich práce byli k vidění také vloni na jaře v prostorách Nového Zámku v Kostelci nad Orlicí. Také na letošním červnovém Salonu v hradecké galerii Na Hradě, která je součástí Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, budou jejich práce k vidění.

Eva Ženíšková