Novinka na repertoáru současně nahradí jeden z titulů, který bude mít také v polovině února derniéru.

Poprvé…

Pokus o signál k probuzení. Pokus v duchu čisté snahy Karla a Josefa Čapka: tak charekterizují tvůrci novinku nazvanou Věc Čapek, která se dočká prvního uvedení na hlavní scéně Klicperova divadla v sobotu 18. února.

Pod inscenací inspirovanou nejen dílem a myšlenkami bratrů Čapkových jsou podepsáni autor a režisér Martin Františák (kmenový režisér ostravského Divadla Petra Bezruče, který ovšem s Klicperovým divadlem úspěšně spolupracuje už řadu let) a dramaturgyně Markéta Bidlasová.

V životě Karla Čapka, který se divákovi otevře na jevišti, nebude chybět jeho bratr Josef ani sestra Helena, město Hradec Králové, kam chodil na gymnázium, pověstná Dášeňka či skupina Pátečníků v čele s T. G. Masarykem.

„Sága. Drama roků a let života rodu Čapků. Dětství a dospívání Karla s Josefem, dětství, ve kterém je Matka maminkou a Doktor Galén otcem,“ popisují svou neobvyklou divadelní koláž tvůrci. „Kavárenská bohéma první republiky, mládí a dospívání československé demokracie, Tomáš Garrique Masaryk, Vladislav Vančura, Vítězslav Nezval, poetismus, komunismus, kubismus. Zářivé hlubiny svobodné republiky mezi přáteli a skalničkou v Čapkově zahrádce. Zima a v ní bratři bičováni k smrti mloky české zrady a malosti. Karel a Josef, Josef a Karel. Poutníci bloudící hmyzím světem až k naší přítomnosti. Boj o morálku a charakter českomoravského člověka napříč jedním stoletím. Shrbení Tuláci s bustou TGM v náručí u podchodu pražského supermarketu.“

Ve Věci Čapek se divákům představí Jan Sklenář, Josef Čepelka, Helena Plecháčková, Zora Valchařová-Poulová, Kristýna Kociánová, Miroslav Zavičár, Filip Richtermoc, Jan Bílek, Eva Kratochvílová, Lubor Novotný, Petr Vrběcký a řada dalších hradeckých herců.

…a naposledy

Věc Čapek nahradí v repertoáru Klicperova divadla inscenaci hry Williama Shakespeara Marná lásky snaha v režii Braňo Mazúcha, která měla na zdejším jevišti premiéru v říjnu 2010.

V úterý 14. února budou mít diváci zřejmě poslední příležitost vidět na hlavní scéně Klicperova divadla neobvyklý příběh, ve kterém mladý navarský král a jeho tři pánové založí akademii, v níž se chtějí věnovat studiu umění a věd. Svým podpisem stvrdí přísahu, že budou po tři roky žít bez jakýchkoli „radostí ducha“ – to znamená pít a jíst jen minimálně, málo spát, hodně studovat a především: žádné ženy! Sotva se pánové k asketické řeholi upíší, přijíždí na navarský dvůr francouzská princezna se svými dámami. A všecny jsou krásné, chytré a především naprosto neodolatelné!

No a když se do toho všeho ještě připletou místní paní profesorka, farářka a jeden výstřední Španěl, kteří jakoby vypadli z italské komedie dell´arte, je o zábavu postaráno! Shakespearův tanec slov, spontanně hravá a dravá komedie, velká hostina jazyka, gejzír vtipnosti – tím vším by se dala charakterizovat duchaplná komedie, první, za kterou prý autora pochválila i jeho maminka.

(zd, fri)